Przejdź do zawartości

Dyskusja:Choroba Heinego-Medina

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Dwa pytania

[edytuj kod]
Pytanie:

-w kturym roku wykryto ta chorobeiczy jest na nia szczepionka?

Odpowiedź: 1840. Szczepionka jest - można przeczytać w treści artykułu. Tilia 17:46, 11 mar 2006 (CET)[odpowiedz]
Czyli 7 lat przed narodzinami Medina?
Dzięki za zwrócenie uwagi. Zdanie na ten temat było niezręcznie sformułowane. W rzeczywistości Jakob Heine opisał tę chorobę jako pierwszy w 1840, jeszcze przed urodzeniem się Karla Medina, a ten rozwinął jego prace badawcze nad tą chorobą w latach późniejszych dowiódłszy w 1890, że jest ona zakaźna. Julo (dyskusja) 15:56, 19 maj 2008 (CEST)[odpowiedz]

A Koprowski?

[edytuj kod]

W artykule przynajmniej powinno się znaleźć odniesienie do strony o Koprowskim w Wikipedii, na której jest wspomniane, że także opracował własną wersję atenuowanej szczepionki przeciw polio, a ponadto podarował dużą dawkę tej szczepionki Polsce, dzięki czemu zaszczepiono kilka milionów dzieci

Zespół poporażenny

[edytuj kod]

Tutaj mała uwaga - nie ma on nic wspólnego z miastenią!! Stąd moja poprawka. Jest to tzw. zespół post-polio. Wiąże się on z osłabieniem mięśni, więc kiedyś tak myślano.

wirus polio nie powoduje nosicielstwa, nie istnieje choroba w formie przewleklej

[edytuj kod]

"Nosicielami polio są lub byli"

przypadki w Polsce

[edytuj kod]

Hasło podaje że były 2 przypadki polio w 2002 roku podając jako źródło PZH. Tymczasem PZH podaje że ostatni przypadek był w 1984 roku.

http://www.pzh.gov.pl/polio/pge.php?mid=90

Brak...

[edytuj kod]

Brak sekcji Leczenie, a to chyba istotne.  ⎛⎝G͙r͙z͙e͙g͙o͙r͙z͙ ͙W͙y͙s͙o͙c͙k͙i͙⎠⎞  16:56, 10 sty 2021 (CET)[odpowiedz]

Pytanie dotyczące zachorowalności

[edytuj kod]

Do końca lat 2010. jedynie trzy kraje nie wdrożyły działań na rzecz zwalczania wirusa polio, dzięki czemu zachorowalność spadła o 99%

Nie rozumiem w jaki sposób zaniechanie zwalczania wirusa miałoby zmniejszyć zachorowalność? Źródło [4] nie podaje takiego związku przyczynowo-skutkowego, a jedynie mówi, że obecnie globalna zachorowalność zmniejszyła się o 99%.

Proton4, 14:33, 5 sie 2021

Ktoś kto tak sformułował to zdanie, miał najwyraźniej problem z precyzyjnym wyrażeniem myśli (a nadto swoimi przypuszczeniami naruszył kardynalny dla Wikipedii warunek No Original Research). Z całą pewnością miał na myśli to, że zachorowalność na całym globie zmniejszyła się o 99% dzięki temu, iż tylko trzy kraje świata nie wdrożyły działań przeciw chorobie, a wszystkie pozostałe takie działania wdrożyły. Tyle, że to twierdzenie jest nie tylko - po pierwsze - żałośnie sformułowane gramatycznie, po drugie - gdyby nawet było prawdziwe - jest też nieprecyzyjne (bo to istotnie zależy od tego, jakie to mianowicie trzy kraje tych działań rzekomo nie wdrożyły, bo nie liczba krajów się liczy, tylko ich liczebność; inny efekt globalny byłby, gdyby ta trójka to były np. Chiny, Indie i Rosja, a inny, gdyby to było Monako, Andorra i San Marino), a po trzecie - i najważniejsze - jest też całkowicie fałszywe. Podejrzewam, że zdanie to jest po prostu kiepsko "zaimportowane" z niemieckiej Wikipedii, gdzie napisano:
Seit der Ausrufung des WHO-Eradikationsziels 1988 ist die Zahl der Fälle von damals noch jährlich 350.000 in 125 Ländern weltweit um 99 % gesunken, und nur die drei Länder Afghanistan, Pakistan und Nigeria waren bis dahin nie erregerfrei
czyli po naszemu
Od 1988 r., kiedy WHO wyznaczyła jako cel eradykację (zwalczenie) polio, liczba przypadków w 125 krajach na całym świecie spadła o 99% (z 350 000 w tamtym czasie) i tylko trzy kraje: Afganistan, Pakistan i Nigeria nigdy nie były wolne od patogenów
Przy zacytowanym wyżej zdaniu jest przypis prowadzący do artykułu Ohne Pauken und Trompeten zur Polio-Ausrottung ("Bez fanfar przy zwalczaniu polio") w czasopiśmie ÄrzteZeitung z 2013 roku. A tam napisano:
Einige Forscher plädieren nun für einen Kurswechsel. Seye Abimbola aus Nigeria, Asmat Malik aus Pakistan und Ghulam Mansoor aus Afghanistan (...)
Die drei Länder, die sie vertreten, sind die letzten weltweit, in denen die Poliomyelitis endemisch ist.
czyli
Niektórzy badacze apelują teraz o zmianę kursu. Seye Abimbola z Nigerii, Asmat Malik z Pakistanu i Ghulam Mansoor z Afganistanu (...)
Trzy kraje, które reprezentują, są ostatnimi na świecie, w których poliomyelitis jest endemiczny.
a to oczywiście nie to samo, co twierdzenie, że "w trzech krajach nie wdrożono działań", zwłaszcza że pisze się o tym, że jakieś - ograniczone - działania są tam podejmowane...
Z tego co wynika z przypisów, które powoływane są z kolei w angielskiej Wikipedii można wyciągnąć wniosek, że od roku 2013 (kiedy opublikowano tekst w ÄrzteZeitung) sytuacja się zmieniła, i to najprawdopodobniej generalnie na lepsze (nadal pisze się o Pakistanie i Afganistanie, o Nigerii już jakby nie), choć zapewne ani wyniszczająca wojna w Syrii, ani pandemia Covid-19, globalnej walki z polio nie ułatwia.
Reasumując, to fałszywe twierdzenie zastępuję dość ogólnym i krótkim zdaniem, zapożyczonym z de:wiki (i z przypisem do ÄrzteZeitung)
Od tamtego czasu [chodzi o rok 1988, co wynika z kontekstu] liczba przypadków w 125 krajach na całym świecie spadła o 99% (z 350 000 w tamtym czasie).
Być może ktoś z wikipedystów, kto zawodowo jest bliżej zagadnień epidemiologicznych (@Karol007?) mógłby te zagadnienia ująć lepiej lub dokładniej.
Julo (dyskusja) 18:34, 5 sie 2021 (CEST)[odpowiedz]