Przejdź do zawartości

Urokinaza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast tego użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.

Urokinaza (EC 3.4.21.73[1]) – enzym należący do podklasy proteaz serynowych; katalizujący przemianę plazminogenu w plazminę; syntetyzowany w nerkach[2].

Aktywacja plazminy wywołuje kaskadę proteolityczną, która w zależności od lokalizacji bierze udział w trombolizie lub degradacji macierzy pozakomórkowej. Z tego powodu urokinaza ma znaczenie dla chorób naczyniowych oraz nowotworów.

Urokinazę wyizolowano po raz pierwszy z ludzkiego moczu, ale jest ona obecna fizjologicznie również w innych miejscach ustroju: krwi i macierzy pozakomórkowej.

Urokinaza i nowotwory

Odkryto związek pomiędzy podniesioną ekspresją genu urokinazy i kilku innych składników układu aktywacji plazminogenu, a stopniem złośliwości nowotworu.

Zastosowania kliniczne

Urokinaza jest stosowana jako środek trombolityczny w leczeniu masywnej zakrzepicy żył głębokich, zatorowości płucnej, zawale serca oraz przy wykrzepieniu w dożylnych lub dializacyjnych kaniulach. Ostatnio tkankowy aktywator plazminogenu zastąpił urokinazę w trombolitycznym leczeniu zawału.

Przypisy

  1. Enzyme entry: EC 3.4.21.73, [w:] Enzyme nomenclature database [online], SIB Swiss Institute of Bioinformatics (ang.).
  2. Tadeusz Krzymowski, Jadwiga Przała: Fizjologia zwierząt : podręcznik dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej, wydziałów biologii i hodowli zwierząt akademii rolniczych i uniwersytetów: praca zbiorowa. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2005, s. 270-272. ISBN 83-09-01792-8.