Marek Mazurkiewicz
Witamy!
Cieszymy się, że udało Ci się do nas dołączyć! Na początek polecamy przydatne informacje:
- zasady i wskazówki – ogólne zasady pracy w Wikisłowniku,
- przewodnik dla początkujących – krótki tekst o tym, co można zrobić w Wikisłowniku,
- krótki i prosty kurs tworzenia haseł – nowe hasło w kilka minut,
- pomoc – wszystkie przydatne strony zebrane w jednym miejscu,
- rankingi brakujących słów według wystąpień w innych wikisłownikach – podpowiedzi haseł, których najbardziej brakuje,
- zasady tworzenia haseł – jeśli masz wątpliwości, warto tam zajrzeć,
- lista najczęściej popełnianych przez nowicjuszy błędów – ustrzeż się ich!
- pytania nowicjuszy – zadaj nam pytanie!
- wieża Babel – wstaw ją na swoją stronę użytkownika, by inni wiedzieli, jakimi językami się posługujesz,
- Brudnopis – jeśli chcesz najpierw przećwiczyć pisanie hasła, możesz to zrobić tutaj.
Pamiętaj – zawsze możesz kogoś poprosić o pomoc. Chcąc skontaktować się z innym wikisłownikarzem, wpisuj się na stronę jego dyskusji – wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości i z pewnością Ci odpowie. Możesz też porozmawiać z nami na żywo na serwerze Discorda (instrukcje w Wikipedii).
Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej!
Zrobiłem kilka, głównie technicznych, poprawek w Twoim pierwszym haśle. W wolnej chwili możesz im się przyjrzeć - nie trzeba podawać źródła do rodzaju czy części mowy, jeśli nie są one kontrowersyjne. Do źródeł mamy szablony ułatwiające ich wstawianie, jednak nie widzę tam Twoich słowników - jeśli chcesz, mogę stworzyć dla Ciebie szablon. Pozdrawiam, Alkamid (dyskusja) 09:37, 13 sty 2012 (CET)
Odp:premedytacja
edytujHmm, zasugerowałem się usjp.pwn.pl, w którym widnieje zwykle wbrew czyimś oczekiwaniom lub na czyjąś szkodę, oraz własną intuicją. Mój papierowy słownik nie wspomina jednak o negatywnym nacechowaniu tego słowa, więc chyba lepiej przywrócić Twoją wersję (zaraz to zrobię). Szablonów cytowań z wiki nie stosujemy, mamy swój {{źródło}}. Pozdrawiam, Alkamid (dyskusja) 18:43, 13 sty 2012 (CET)
des
edytujMoże i tak, ale na angielskim wikisłowniku piszą, że to partykuła a nie przysłówek. 89.78.39.6 (dyskusja) 00:05, 13 cze 2012 (CEST)
przykłady
edytujPrzykłady w obcojęzycznych hasłach powinny być tu przetłumaczone. Jeśli gdzieś nie są, to jest to kwestia wymagająca uzupełnienia. Ale może byś po prostu je dopisał? Z tego, co widzę, wiele haseł do tej pory nie utworzyłeś, więc roboty tak dużo nie będzie. Adam (dyskusja) 22:42, 13 cze 2012 (CEST)
- Przykłady nie są konieczne, acz jeśli je wstawiasz, lepiej by było przetłumaczyć. Jeśli z jakichś względów wolisz tego nie robić, myślę, że lepiej będzie tworzyć hasła bez przykładów, by nie zwiększać liczby haseł wymagających dopracowania. Adam (dyskusja) 23:20, 13 cze 2012 (CEST)
redaktor
edytujhej, życzyłbyś sobie uprawnienia redaktora? dlaczego ich jeszcze nie masz? :-). pozdrawiam! Zu (dyskusja) 21:33, 26 cze 2012 (CEST)
- wiem, że nie jest ich dużo, ale edytujesz już od jakiegoś czasu i Twoje edycje nie wzbudzają żadnych kontrowersji. już dodaję redaktora. Zu (dyskusja) 06:56, 27 cze 2012 (CEST)
Ad:boato
edytujNie wiem naprawdę, wiem tylko, że nie zapisuje się ich z myślnikiem, czyli tak jak było. Jeśli pytasz mnie o zdanie :) to ja wolę jednak mieć odmianę na miejscu, tam gdzie szukam, a nie gdzieś doszukiwać się po innych stronach jak to powinno się odmieniać. Pozdrawiam, Ming (dyskusja) 21:09, 3 lip 2012 (CEST)
Witaj! Widząc utworzoną przez Ciebie stronę dla esperanto, dodałem tam odpowiednie hasło hiszpańskie. Jednak coś chyba tam jest nie tak, bo hasło jest jodo, a brzmienie w esperanto hidrargo. Nie znam na tyle esperanto, aby przy tym majstrować. Jeżeli trzeba będzie usunąć tę stronę, to razem z hiszpańskim hasłem. Pozdrawiam :) --Richiski (dyskusja) 09:25, 23 lip 2012 (CEST)
odmiana esperanto
edytujOdmiany we wszystkich pozostałych językach oznaczamy numerkami więc w esperanto chyba też. Liteman (dyskusja) 19:29, 30 lip 2012 (CEST)
- Być może, nie wiem. Wiem tylko że im prostsze reguły bez dodatkowych wyjątków (np. że w esperanto bez numerków a w pozostałych numerki) tym łatwiej zapanować nad wszystkimi hasłami :) Pozdrawiam, Liteman (dyskusja) 19:37, 30 lip 2012 (CEST)
- To w takim razie coś jest jeszcze nie tak z mechanizmem ukrywania, bo w polskich czy litewskich hasłach odmianach działa bez zarzutu w każdej konfiguracji. Zajrzyj do hasła Lietuva, są kropki, numerek i ukrywanie działa. Liteman (dyskusja) 19:42, 30 lip 2012 (CEST)
Witam i przepraszam za majstrowanie przy cudzych szablonach :). Podążając za Twoją sugestią co do wpływu dwukropka, przepisałem tabelkę kodem HTML. Poprzednia wersja nie akceptuje stawiania znaku ":", po zmianie zdaje się być wręcz zalecany. Pozdrawiam, Peter Bowman (dyskusja) 21:21, 30 lip 2012 (CEST)
Odp:Odp:prośba językowa
edytujDzięki:) // user:Azureus (dyskusja) 19:25, 12 wrz 2012 (CEST)
Odp:Ad:teni
edytujSaluton! Dokładnych wytycznych nigdzie nie ma spisanych i z tego co wiem nigdy nie były dyskutowane. Ale ogólnie przyjęło się, że w pokrewnych są te słowa, które różnią się od opisywanego co najwyżej jednym przedrostkiem, przyrostkiem lub końcówką gramatyczną. Chodzi o to, żeby nie zagracać tej części, bo wszystko i tak jest w morfemach. No i pokrewne muszą być symetryczne, czyli jeśli dane słowo jest w pokrewnych innego, to to inne też musi być w pokrewnych tego. Słowa, które mają jakiś dodatkowy morfem nie będący przedrostkiem ani przyrostkiem są traktowane raczej jako kolokacje (jak tutaj vivteni). A kolokacje nie są symetryczne. Pozdrawiam. Dobromiła (dyskusja) 13:14, 16 lis 2012 (CET)
- Masz rację. Chyba nadszedł czas, żeby to pospisywać. Postaram się coś do tej strony dopisać. Dobromiła (dyskusja) 13:57, 16 lis 2012 (CET)
Odp:Dyskusja:Wenus
edytujWitam, była tam prośba o zmianę kolejności znaczeń (1.1) i (1.2) (wykonano - zob. [1]) a także pytanie o to, czy Wenusjanin nie powinno być pisane z małej litery. Jeśli istnieje taka potrzeba, przywrócę tę stronę. --Maciek1989 (dyskusja) 13:01, 1 gru 2012 (CET)
- To, co piszesz, dotyczy usunięcia nie tylko tej strony dyskusji. Nie od dzisiaj administratorzy usuwają załatwione sprawy (zobacz ile z tych stron [2] ma komentarz "załatwione", wiele z nich faktycznie posiada jakieś treści czy uwagi merytoryczne). Jeśli uważasz, że powinniśmy takie strony zachować, zasygnalizuj to w Barze. Tak naprawdę wydaje mi się, że są one usuwane tylko w celu zachowania porządku (autor widząc, że jest założona strona dyskusji często machinalnie sprawdza, czego ona dotyczy bez względu na to, czy jest to sprawa aktualna, czy też nie). --Maciek1989 (dyskusja) 15:39, 1 gru 2012 (CET)
Odp:Ad:Szablon:odmiana-rzeczownik-esperanto
edytujNie wiem co jest nie tak. Patrzę i patrzę i cały czas wydaje mi się, żew tym miejscu jest tak jak być powinno. Możesz mi jakoś przybliżyć, gdzie jest problem? Dobromiła (dyskusja) 19:53, 21 gru 2012 (CET)
- Uf, to dobrze, bo już zaczęłam się martwić, że czegoś nie widzę. Dobromiła (dyskusja) 20:15, 21 gru 2012 (CET)
Hej! Prawie dwa miesiące temu utworzyłeś stronę Indeks:Esperanto - Kolory/test i ją zostawiłeś. Trochę nieprofesjonalnie wygląda taki test w produkcyjnym katalogi indeksów esperanto. Mógłbyś się zdecydować czy kontynuujesz ten test czy też go skasować jako porzuconego? Przy okazji co ty na to żeby utworzyć szablon dla odmiany przymiotników w esperanto, tak jak utworzyłeś odmiany dla rzeczowników? Czy to właściwie nie powinna być kopia szablonu rzeczowników? Pozdrawiam, Liteman (dyskusja) 11:48, 1 lut 2013 (CET)
Nowości w odmianie esperanto
edytujDo wywołań szablonu {{odmiana-rzeczownik-esperanto}} dodałem możliwość bezpośredniego wpisania pełnej odmiany, dzięki czemu można wreszcie odmieniać związki wyrazowe (z dotychczasowym użyciem parametrów blp i blm). Przykłady użycia znajdziesz w natura satelito, Hinda Duoninsulo i Kanariaj Insuloj. Dodałem też nowy szablon {{odmiana-przymiotnik-esperanto}}, który w zasadzie niczym nie różni się od odmiany rzeczowników. Przykład wywołania w abdomena. Jeśli coś zrobiłem nie tak, nie przewidziałem jakiejś odmiany lub wprowadziłem złą odmianę w tych szablonach to daj znać. Przy okazji jeśli mogę coś podpowiedzieć odnośnie szablonu {{kolory}} - po pierwsze to zły pomysł żeby szablon dodawał nawiasy kwadratowe do parametrów. Czasami jakaś nazwa ma dwie, lub więcej wersji synonimicznych w danym języku - nawiasy kwadratowe powinny być więc cześcią parametru a nie wymuszone. Po drugie uważam również że to zły pomysł że ukrywasz wiersze jeśli parametr jest niedodany. Wtedy nie widać w indeksie że trzeba dodać brakujące tłumaczenia. Lepiej by było gdybyś pozostawił standardowe zachowanie takie jak w innych szablonach indeksów. Tam nie ma ani wymuszenia nawiasów kwadratowych, ani opcjonalnego chowania wierszy. Pozdrawiam, Liteman (dyskusja) 13:19, 4 lut 2013 (CET)
- Nie mam zdania :) ważne żeby był jakiś obrazek z kolorem, mniej dla mnie ważne jaki. Liteman (dyskusja) 13:47, 4 lut 2013 (CET)
- Czy przy kolorze szaroniebieskim nie powinno być trochę odcienia niebieskiego w obrazku? Bo teraz ten obrazek jest tak samo szary jak obrazek przy kolorze szarym. A dla oliwkowego nie zrobiłbyś krążka z kolorem zamiast fotki? Oliwkowy ma podane składowe: http://pl.wikipedia.org/wiki/Barwa_oliwkowa. Liteman (dyskusja) 14:46, 4 lut 2013 (CET)
- A właściwie dlaczego dla szaroniebieskeigo używasz "Battleship gray"? Szaroniebieski to taki, który ma niebieskiego trochę więcej niż pozostałych składowych, podczas gdy składowe RGB dla Battleship gray według en.wiki dają niebieski w niewielkiej mniejszości (132, 132, 130). Szarego nie musisz zmieniać na kwadrat - jest ok. To szaroniebieski jest źle. Pozdrawiam, Liteman (dyskusja) 16:53, 4 lut 2013 (CET)
- Wygląda na to że składowe dla Battleship gray na en.wiki są niepoprawne bo "medium grey colour tinged with blue" nie może mieć mniej niebieskiego niż czerwonego i zielonego. Lepiej weź te z naszego hasła z przewagą niebieskiego czyli #797C89. Liteman (dyskusja) 17:06, 4 lut 2013 (CET)
- A właściwie dlaczego dla szaroniebieskeigo używasz "Battleship gray"? Szaroniebieski to taki, który ma niebieskiego trochę więcej niż pozostałych składowych, podczas gdy składowe RGB dla Battleship gray według en.wiki dają niebieski w niewielkiej mniejszości (132, 132, 130). Szarego nie musisz zmieniać na kwadrat - jest ok. To szaroniebieski jest źle. Pozdrawiam, Liteman (dyskusja) 16:53, 4 lut 2013 (CET)
- Czy przy kolorze szaroniebieskim nie powinno być trochę odcienia niebieskiego w obrazku? Bo teraz ten obrazek jest tak samo szary jak obrazek przy kolorze szarym. A dla oliwkowego nie zrobiłbyś krążka z kolorem zamiast fotki? Oliwkowy ma podane składowe: http://pl.wikipedia.org/wiki/Barwa_oliwkowa. Liteman (dyskusja) 14:46, 4 lut 2013 (CET)
Odp:Odp:Lista administratorów
edytujZrobione. Dobromiła (dyskusja) 16:15, 4 lut 2013 (CET)
Re: standard
edytujDzięki. Vivstandardo wziąłem z mojego słownika. Vivnivelo jako "poziom życia" też w nim jest. Pozdrawiam, Liteman (dyskusja) 14:09, 8 lut 2013 (CET)
Hej, no właśnie dlatego dodałam te przykłady, żeby pokazać, że tęsknić w wielu, wielu przypadkach jest jednak dalekie od vermissen. Jeżeli ty vermisst to sehnen :), to może rozbijesz znaczenie na dwa rożne (1.2) tęsknić i dodasz ten synonim do drugiego znaczenia? Pozdrawiam serdecznie w ten pierwszy naprawdę wiosenny poranek! --EdytaT (dyskusja) 08:50, 4 mar 2013 (CET)
- Pewnie, ze mi nie przeszkadza :) Wydaje mi się, ze tłumaczenie vermissen jako (1.1) odczuwać brak jest bardzo dobre. Może po przecinku dodać jeszcze po prostu brakować? Bo z odczuwać brak lub brakować da się przetłumaczyć wiele przykładów: Ich vermisse meinen Vater, Ich vermisse unsere langen Gespräche... To dałabym jako (1.1) - w Twojej propozycji odpowiednik dla (1.2). A zadowolenia lub niezadowolenia nie mieszałabym do tego. Po polsku odczuwam brak albo brakuje mi oddają chyba tę sama treść wystarczająco. Do tego znaczenia pasuje synonim tęsknić.
- Natomiast przetłumaczenie np. Ich vermisse den alten Spaten (z Wiktionary.de) albo Ich vermisse noch die Information, wo ich das alte Gerät entsorgen kann (np. jakiejś kartki, na której to jest napisane) to inna sprawa. Kontekst tych zdań rysuje mi się taki: jest jakaś sytuacja, czegoś mi w niej brakuje, rozglądam się szukająco wokoło, ewentualnie powierzchownie przeszukuję najbliższe otoczenie (podnoszę plik gazet, pod którymi ta kartka być może leży) i stwierdzam, ze nie mogę znaleźć albo nie widzę nigdzie. W każdym razie nie jak Twoje (1.1) wiem, że nie ma, a raczej wiem, że jest, ale się prawdopodobnie zawieruszyło.
- Tłumaczenie Od wczoraj nie wiem, gdzie jest mój zegarek pasuje mi tak samo, jak moje obecne tłumaczenie. Możesz dać Twoje - nie mam nic przeciw temu :)
- Czyli jako (1.2) proponuję nie wiedzieć, gdzie jest, (nigdzie) nie widzieć, nie móc znaleźć (oczami). Albo jakoś podobnie?
- Są oczywiście też inne użycia vermissen, których nie da się przetłumaczyć tymi słowami, o których mowa wyżej. Np. jak ładnie i możliwie dosłownie i żeby to tłumaczenie nie brzmiało jak zlepek polskich słów, których żaden Polak tak by nie zlepił: Meine Zeit an der Uni möchte ich nicht vermissen.? Np. Chętnie wspominam okres, który spędziłam na Uniwersytecie? Chętnie wracam myślami do moich studiów? Albo inaczej? No, ale to nie ma być praca doktorska na temat "Polskich odpowiedników dla niemieckiego vermissen", tylko krótka notatka słownikowa.
- Nie wiem, czy się za bardzo nie rozgadałam i być może nawet nie na ten temat, o który Ci głownie chodziło. Jeżeli tak, to przepraszam i nie zwracaj na te bazgroły uwagi, bo to tylko moja subiektywna i chwilowa opinia. Pozdrawiam serdecznie --EdytaT (dyskusja) 20:39, 5 mar 2013 (CET)
Odp:Ad:aproksimaĵo
edytujJedyne przeciwwskazanie jakie mi przychodzi do głowy to to, że niektóre słowa nie mają liczby mnogiej i wtedy trzeba wstawić trochę zmodyfikowany szablon. Zazwyczaj wstawiam ten szablon, gdy robię też jakąś inna zmianę, to w sumie wyjątkowa edycja, że tylko to dodałam. Dobromiła (dyskusja) 12:24, 25 cze 2013 (CEST)
Odp:włoska frazeologia
edytujWydaje mi się, że oba hasła: siedzieć z założonymi rękami i siedzieć z założonymi rękoma są zamienne, pod warunkiem, że to drugie jest poprawne. Natomiast włoskie hasła: stare a guardare i incrociare le braccia mają nieco inne znaczenia, ale można je tak samo przetłumaczyć, bo: siedzieć z założonymi rękami to unikanie pracy, jak również jakiegokolwiek działania. Pozdrawiam. Agnese (dyskusja) 13:59, 13 paź 2013 (CEST)
Cześć! Polecam szablony źródeł - w tym przypadku szablon {{KopalińskiSWOonline}}. Pozdrawiam, Liteman (dyskusja) 19:07, 17 paź 2013 (CEST)
Odp:kasowanie załatwionych dyskusji
edytujWitam. Dyskusja dotyczyła jedynie małej poprawki w odmianie, która została szybko dokonana, więc zastosowałem typową w tym przypadku procedurę – kasowanie. Zgłaszający może zauważyć w opisie powodu usunięcia, że uwaga została uwzględniona. Zauważyłem, że poprzednia dyskusja dotycząca tej kwestii nie została całkowicie rozstrzygnięta (był jeden głos przeciw, nie przeprowadzono głosowania), zatem można chyba pomyśleć o ponownym zgłoszeniu tej sprawy w Barze. Pozdrawiam, Peter Bowman (dyskusja) 13:50, 22 lis 2013 (CET)
Re: esperanto
edytujlaboro homon nutras, sen laboro li putras ;) Liteman (dyskusja) 08:56, 24 lut 2014 (CET)
Re: Marso
edytujPatrz meronimia. Czy "ręka" to w esperanto "fingraro", albo palec to "manero"? Książka jest holonimem dla okładki i stron. Masz gdzieś w nich "-ar-" lub "-er-"? Te morfemy są warunkiem wystarczającym do relacji holo/meronimicznej, ale nie koniecznym. Pozdrawiam, wpadaj do nas częściej :) Liteman (dyskusja) 17:09, 18 maj 2014 (CEST)
ad.: lata świetlne temu
edytujWitaj. Pierwszym i najważniejszym źródłem był dla mnie w tym przypadku żywy język;-) Sporo jest też wyników w pewnej wyszukiwarce internetowej. W związku z Twoją prośbą przerzuciłem pięć papierowych słowników frazeologicznych. Były tam: "tłuste", "chude", "cielęce" lata, "świetlnych" natomiast ni...e było. W Uniwersalnym Słowniku Języka Polskiego PWN jest tylko banalny "rok świetlny" jako miara odległości w astronomii. Dopiero coś tam znalazłem w internetowym Wielkim Słowniku Języka Polskiego, gdzie jest trochę szersze semantycznie hasło "lata świetlne" [3]. Wniosek: przytoczone powiedzonko jest nowym zjawiskiem, które pojawi się w słownikach papierowych za kilka lat. Czy mamy w naszym Wikisłowniku czekać na dostojnych panów językoznawców? Wydaje mi się, że zgodnie ze zdrowym rozsądkiem należy rejestrować zmiany w języku i starać się opisywać także nowe zjawiska, o ile mają one masowy, a nie incydentalny charakter. Pozdrawiam. Sankoff64 (dyskusja) 08:30, 06 gru 2014 (CET)
- No cóż. Język sobie nic nie robi z kwestami poprawności merytorycznej, szczególnie we frazeologii. Rzeczywiście "rok świetlny" odnosi się do przestrzeni, a "lata świetlne temu" - do czasu. Pewnie utarło się tak mówić, ponieważ rok świetlny to coś niewyobrażalnie dużego, odległego i wielkiego. Stąd już blisko do skojarzenia, że jeśli coś było bardzo, bardzo dawno, to znaczy, że zdarzyło się "lata świetlne temu". Poza tym przeciętny użytkownik języka nie kojarzy, że lata świetlne to miara odległości w przestrzeni, za to rok - to jednostka czasu. Miłego edytowania. Pozdrawiam. Sankoff64 (dyskusja) 16:03, 06 gru 2014 (CET)
Odp:Ad:rilat
edytujMożna by o tym pomyśleć. Ale na razie bardzo mało morfemów ma tę daną podaną. No i mniej ważne morfemy w ogóle nie będą jej miały bo nie są „baza” — podstawowe. Dobromiła (dyskusja) 07:57, 15 lis 2015 (CET)
Ad:adiaŭ
edytujWydaje mi się, że nie ma sensu podawać tego archaicznego tłumaczenia, bo jest mylące. „Adiaŭ” to po prostu słowo mówione na pożegnanie. W XIX wieku mówiło się przy pożegnaniu „bądź zdrów”, obecnie już nie. A dosłownie byłoby to w esperanto „estu sana”. Dlatego cofnęłam tę edycję. Dobromiła (dyskusja) 09:01, 11 sty 2016 (CET)
- Racja, przydałoby się hasło bądź zdrów/bądź zdrowa. Dobromiła (dyskusja) 13:15, 12 sty 2016 (CET)
Obrazek
edytujSam wstawiłem ten obrazek z czterema menzurkami, gdy nie było lepszego, który byłby w układzie poziomym. Przerobiłem teraz fotkę, którą forsował poprzedni edytor – zrobiłem poziomą dodając nieco tła z obu stron. Jest wilk syty i owca cała. Moim zdaniem, ta druga fotka w tej chwili nie wnosi nic nowego i jest już zbędna. Gdyby było kilka rodzajów menzurek, które różnią się czymś istotnym, wtedy byłby w tym jakiś sens.
Ogólnie staram się ilustrować tylko fotkami w układzie poziomym – jednolicie dla całego słownika. Najlepiej w proporcjach 3:4. Takie fotki nie zajmują wiele miejsca, są wystarczająco duże i dobrze komponują się z tekstem (vide: mierzyć). 89.69.34.10 (dyskusja) 02:46, 19 sty 2016 (CET)
- Oj chyba nie. To niemożliwe i raczej nikt tego nie stosował. Zobacz sobie hasło „blaszka” i wyobraź sobie tam podwójną ilość zdjęć – dla liczby pojedynczej i mnogiej. Może chodziło o pliki z wymową? 89.69.34.10 (dyskusja) 03:00, 19 sty 2016 (CET)
Na myśli miałam zbór ciał niebieskich posiadających własne słońce, ale astronomem nie jestem:) Pewnie popełniłam błąd rzeczowy. Pozdrawiam Krokus (dyskusja) 21:12, 23 sty 2016 (CET)
Ad:apolityczny
edytujA język jaki? :-) Ludmiła Pilecka ⇒ dyskusja 19:48, 29 lut 2016 (CET)
Witaj. Przyznam, że szczegółowo nie analizowałem różnic między wersjami tego hasła. Przejrzenie oznacza w zasadzie tylko, że nowa wersja nie zawiera wandalizmów i jest poprawna technicznie. Przywróciłem przed chwilą wyraz pokrewny "poniedziałkować", wzmiankowany w Słowniku Doroszewskiego i odsłownik pochodzący od tego czasownika. Pozdrawiam. Sankoff64 (dyskusja) 11:42, 9 mar 2016 (CET)
dni tygodnia w esperanto
edytujNie rozumiem pytania. Przecież obie te rzeczy są już w tym szablonie. Vespertviro10000 (dyskusja) 13:55, 11 mar 2016 (CET)
- A po co? Kilka rzeczy przemawia za wyrzuceniem tych list. Za dużo tekstu w haśle, nie dotyczącego samego hasła, bardzo rozprasza (mnie, subiektywne). Hasła esperanto zwykle są bardzo małe, niewielka odmiana, niewielka morfologia i długaśna lista na samym końcu. Obecny układ pozwala dotrzeć do tej samej informacji, a odciąża hasło wizualnie. Moim zdaniem wystarczyłby link do indeksu, ale układ następny/poprzedni jest bardzo wygodny edycyjnie żeby przemieszczać się z kolejnymi edycjami i podejrzewam, że tak w większości te listy były używane. Podejrzewam też, że większość osób będąc we wtorku szuka najpierw polskiej środy i patrzy na tłumaczenie niż zerka na dół, bo dla przygodnego gościa z długiej listy na dole wcale nie wynikało, że to inne, kolejne dni tygodnia, nie każdy ma kalkulator w oczach żeby przeliczyć że pozycji jest 7 i skojarzy że to może lista pozostałych dni. Przecież nie musi znać języka. A znawcy języka tej listy nie potrzebują wcale. Strzałki sugerują jakąś kolejność. Można co najwyżej dodać jeszcze żeby link do indeksu otwierał się od razu na sekcji z dniami. Vespertviro10000 (dyskusja) 14:22, 11 mar 2016 (CET)
- Jeśli masz potrzebę konsultacji to konsultuj. Z tego co się zdążyłem przez te kilka dni nauczyć już samo wprowadzenie szablonu jest lepsze niż to co było, bo w jednym miejscu można zmienić na dowolną postać tej listy, albo sąsiednie, albo pełna lista. Wg mnie obecna forma jest poręczniejsza a w tzw. "początkowym" okresie nauki, jeden wydruk indeksu "Kalendarz i Czas" z dniami i miesiącami jest lepszy niż dwa wydruki jeden ze środą i jeden z lutym. Vespertviro10000 (dyskusja) 14:42, 11 mar 2016 (CET)
Dodałem do wywołania szablonu {{sąsiednie}} parametr wszystkie. Ustawiając go na tak można przełączyć "nowy" wygląd na "stary" wykorzystujący szablon {{zoblistę2}}. Przykład użycia na stronie szablonu {{znakiZodiakuEO}}. Tylko że szablon {{zoblistę2}} zdaje się wspierać mniej parametrów niż {{sąsiednie}} potrafią dostarczyć (przykład w {{przymiotnikiOdliczebnikoweEO}}, jako sąsiednie działa aż do miliarda, jako zoblistę2 kończy się już na sescenta), ale sam wolę zoblistę2 nie zmieniać bo jestem jeszcze żółtodziobem i mógłbym coś namieszać. Vespertviro10000 (dyskusja) 11:36, 12 mar 2016 (CET)
- Dodałem też parametr cykl_po, którym można wskazać, że wyliczenie w szablonie {{sąsiednie}} się zapętla, więc np. nie ma problemu od jakiego znaku uznamy, że się zaczyna zodiak, i tak będzie można po nim krążyć w kółko. Brak użycia tego parametru spowoduje zwykłe wyliczenie od pierwszego do ostatniego, jak w liście planet, czy pierwiastków chemicznych. Vespertviro10000 (dyskusja) 07:09, 14 mar 2016 (CET)
niedziela
edytujISBN 83-7391-258-4, str. 115, na samym dole. Saying proverbs (dyskusja) 13:31, 20 mar 2016 (CET)
Biblioteka
edytujPewnie, koniecznie. Dziękuję za sugestię. Vespertviro10000 (dyskusja) 04:07, 25 mar 2016 (CET)
10000
edytujNo, dzięki, pozdrawiam, Vespertviro10000 (dyskusja) 16:02, 27 mar 2016 (CEST)
Biologia
edytujJest linkiem z którego korzystam. Pozdrawiam słonecznie. Vespertviro10000 (dyskusja) 10:48, 2 kwi 2016 (CEST)
- Rozumiem Twoje krytyczne spojrzenie na kwestię uźródławiania i podzielam obawy. Postaram się rozwiać Twoje wątpliwości nieco później. Link "strutedo" pojawia się wyłącznie w Twojej edycji na mojej stronie dyskusji, w hasłach go nie ma. Uściski i pozdrowienia, Vespertviro10000 (dyskusja) 11:30, 2 kwi 2016 (CEST)
Przepraszam, musiałem się zastanowić nad zadanymi pytaniami. Masz rację, kajam się, dokonałem ogromnego nadużycia stawiając to źródło w hasłach przy polskich znaczeniach. W źródle nie pojawiają się nazwy polskie, więc przypis do tego źródła nie powinien pojawić się za polskim znaczeniem, a tak było w chwili kiedy do mnie pisałeś. Skorygowałem wszystkie hasła z tym źródłem i przeniosłem do nazwy łacińskiej, co jest zgodne z zawartością tego źródła. Co do opisu źródła, szczerze mówiąc nie pamiętam już na jakiej podstawie wypełniłem pola szablonu źródła. Jeśli dostrzegasz gdzieś błąd, śmiało skoryguj, ja nie potrafię. Ta sama kwestia dotyczy wiarygodności nazw podanych przez to źródło. Są nie mniej wiarygodne niż dziesiątki haseł uźródłowionych przez lernu.net, nie mniej wiarygodne niż hasła nieuźródłowione i wszędzie tam można by zakwestionować wiarygodność. Po prostu jeśli widzisz gdzieś ryzyko wprowadzenia odbiorcy w błąd, albo śmiało skoryguj hasło, albo wpisz na stronę dyskusji hasła uwagę, albo w samym haśle wpisz coś rzeczowego, albo wstaw szablon {{rzad}}, albo w ostateczności zrób z hasła choineczkę szablonów {{dopracować}} wpisując zastrzeżenia. Mnie jest trudno podważyć wiarygodność posiadanych przeze mnie źródeł, ale skoro je kwestionujesz, poddaj je w hasłach żywej dyskusji. Ciepło pozdrawiam życząc wielu udanych edycji, Vespertviro10000 (dyskusja) 10:39, 3 kwi 2016 (CEST)
Upupo
edytujNiekoniecznie. Vespertviro10000 (dyskusja) 20:48, 3 kwi 2016 (CEST)
Wydaje mi się, że „sekalo” powinno być {{blm}}. Czy dobrze myślę? Vespertviro10000 (dyskusja) 10:09, 9 kwi 2016 (CEST)
- Po polsku też bym tak myślał, np. że jest kilka gatunków żyta, ale powiedz, czy na ilustracji w haśle jest sekalo, czy sekaloj? Vespertviro10000 (dyskusja) 12:24, 9 kwi 2016 (CEST)
Co sądzisz o odmianie w tym haśle? Jest zapisana czytelnie? Dobromiła to wpisała jako alternatywę, więc zakładam, że jest ok, ale zastanawiam sie nad formą prezentacji. Żeby to ująć dobrze w warstwie prezentacyjnej. Vespertviro10000 (dyskusja) 17:21, 9 kwi 2016 (CEST)
invoke
edytujJa korzystałem praktycznie z porad i linków od Petera. Reszta to google. Vespertviro10000 (dyskusja) 06:50, 10 kwi 2016 (CEST)
esperanccy wspólni znajomi
edytujBędzie. Z Irków znam tylko Dudka, w dodatku jedynie ze słyszenia. Nie sądzę by znał esperanto. Vespertviro10000 (dyskusja) 06:48, 11 kwi 2016 (CEST)
- Ale za to ja znam tego Irka. :) Dobromiła (dyskusja) 09:18, 13 kwi 2016 (CEST)
herbo
edytujPrzepraszam, od czasu tamtej edycji zaangażowałem swoją uwagę w innym obszarze, i teraz kompletnie już nie pamiętam dlaczego zedytowałem herbo własnie tak. Jeśli widzisz oczywisty błąd to śmiało popraw. Dziękuję. Vespertviro10000 (dyskusja) 11:49, 28 kwi 2016 (CEST)
Odp:ĉeĉeno, ĉeĉenino
edytujPrzeniosłam dotychczasową dyskusję na ten temat do Baru: Baru. Zapraszam. Dobromiła (dyskusja) 07:20, 6 maj 2016 (CEST)
Chyba coś dziś nie wyszło w tym haśle. Vespertviro10000 (dyskusja) 08:49, 6 maj 2016 (CEST)
w:Jagoda pozorna ? Vespertviro10000 (dyskusja) 12:42, 13 maj 2016 (CEST)
- Wg mnie powinno być po prostu "poziomka". Wg Doroszewskiego owoc Fragaria, to własnie poziomka http://sjp.pwn.pl/doroszewski/poziomka;5480136.html i nie raz czytałem, że truskawkę nazywano poziomką. Poziomka to hiperonim truskawki. Znaczenie 1.2 nie jest błędem, każda truskawka to poziomka. Vespertviro10000 (dyskusja) 13:01, 13 maj 2016 (CEST)
- Można zrobić tak zostawić jak jest, to co jest w uwagach zostawić, ewentialnie zmienić je w przypis do 1.1, ale w hiperonimach/hiponimach zaznaczyć relację między znaczeniami. Ale tak jak jest też jest dobrze. Vespertviro10000 (dyskusja) 13:20, 13 maj 2016 (CEST)
suka
edytujRacja. To oczywiście brzmi sensownie, ale idąc dalej za tą sugestią w haśle stado należałoby rozbić znaczenia na osobne według znaczeń w angielskim tłumaczeniu. Mam nadzieję, że nie pojawi się hasło stado suk, bo wtedy to już będzie jakaś piramida znaczeń i tłumaczeń ;) Żartowałem, oczywiście dziękuję za dokonanie zmiany, zastanowię się jak przebudować hasło żeby dobrze oddawało głębię znaczeń. Saying proverbs (dyskusja) 18:56, 20 maj 2016 (CEST)
Odp:Ad:spaniały
edytujWitam. Byłaby to informacja nadmiarowa – formą podstawową przymiotnika jest mianownik lp rodzaju męskiego. Innych rodzajów zwykle nie opisujemy, a jeśli już, to wstawiamy wtedy szablon {{forma przymiotnika}} zamiast standardowego nagłówka. Pozdrawiam, Peter Bowman (dyskusja) 14:37, 4 cze 2016 (CEST)
patro
edytujBo duonpatro ma dwa morfemy nie-przedroskowo/przyrostkowe, a patro tylko jeden. Muszą mieć taką samą liczbę tych samych rdzeni głównych. Ale mogą być razem jako pochodne w patr. Vespertviro10000 (dyskusja) 14:09, 13 cze 2016 (CEST)
Re: Anemono
edytujNie pamiętam skąd. Postaram się w domu sprawdzić, czy czasem nie z papierowego słownika, ale to chyba mało prawdopodobne. Dobromiła (dyskusja) 08:05, 16 wrz 2016 (CEST)
Esperanto
edytujHej. Kilka spraw i chyba najszybciej będzie załatwić to z Tobą. Po pierwsze zauważyłem, że na słowniku eo pojawiły się zmiany w szablonie https://eo.wiktionary.org/wiki/%C4%88efpa%C4%9Do "Ŝablono:Esperanta verbo nun inkluzivas la participojn -unt kaj -ut." Może warto to dorzucić u nas. No i może warto pomyśleć o przerobieniu szablonu tak aby można było dodawać tłumaczenia. Dla wielu ludzi takie "skribinta" może nie być logiczne bez tłumaczenia.
Po drugie. Czy jest tworzona gdzieś lista morfemów zatwierdzonych w różnych grupach. Często trafiam na morfemy oficjalne, których nie mamy i wydaje mi się, że rozwój przez to jest trochę chaotyczny. Gdyby stworzyć roboczą stronę zawierającą wszystkie morfemy można by zobaczyć czego brakuje. Zacząłem robić pewien dokument Wikipedysta:Dotevo/esperanto/1-a_Oficiala_Aldono Na koniec. Co robimy z morfemami, które nie zostały oficjalnie zatwierdzone, ale pojawiają się np. w książkach. Przykład "gobleno" i książka La Hobito.
Dotevo (dyskusja) 11:50, 2 sty 2017 (CET)
- Super. Dzięki. A co myślisz o liście, którą popełniłem Dotevo (dyskusja) 13:25, 2 sty 2017 (CET)
- I zostały dodane ponownie. https://eo.wiktionary.org/w/index.php?title=%C5%9Cablono:Esperanta_verbo&diff=prev&oldid=237870 Aktualna wersja zawiera.
Aleksandr
edytujStworzyłem morfem do imienia, ale nie wiem czy nie powinien być jednak małą literą https://pl.wiktionary.org/wiki/Aleksandr podobnie do np. "adam". Co o tym myślisz? Dotevo (dyskusja) 07:11, 5 sty 2017 (CET)
- Jest to potoczna nazwa tego samochodu, porównywalna z poldkiem. Fakt, że o zabarwieniu emocjonalnym (od pejoratywnego po pieszczotliwe - takim jak to bywa u zdrobnień). Nie miej jednak, od tego słowa potocznie tworzone są pieszczotliwe zdrobnienia: punciaczek, puntuś, co świadczy o jego samoistnym bycie. Pozdrawiam Krokus (dyskusja) 13:05, 6 maj 2017 (CEST)
Ad:ŝelko
edytujMamy, w postaci ponad 12 tysięcy haseł gdzie tak zrobiono. Etymologia haseł esperanckich jest w polu morfologia i ten morfem miał już taką etymologię. Po co dwa pola z etymologią i dwa razy ta sama etymologia, w morfemie i w haśle. Jeśli się mylę to niech mnie poprawi @Dobromila. KaMan (dyskusja) 10:56, 3 lis 2017 (CET)
- @KaMan odpowiadam tutaj żeby Dobromiła miała wątek w jednym miejscu. Jeżeli masz racje trzeba będzie zmienić predefiniowany kod albo dodać szablon informujący gdzie szukać etymologi. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 11:33, 3 lis 2017 (CET)
- Taka jest praktyka, że etymologia siedzi w morfemach. Co ma o tyle sens, że już nie trzeba jej powtarzać w wyrazach, a ciężko byłoby ocenić, gdzie ją dawać, a gdzie nie. Np. czy w ŝelketo (szeleczka) jeszcze dawać, czy już nie. Albo w hipotetycznym ŝelka (szelkowy). Bo już raczej w ŝelkpantalono nie ma sensu, bo i tak trzeba by osobno do obu rdzeni. Jedyny przypadek, gdzie widzę miejsce dla etymologii w wyrazach to taki, gdzie dotyczy ono całego słowa, a nie jego poszczególnych morfemów. Np. jeśli kiedyś powstanie hasło kronprincedzino, to można by tak wstawić tę informację, która jest w edz. Oczywiście przydałoby się dodać w szablonie jakąś informację, gdzie szukać etymologii, bo użytkownik nie jest wszechwiedzący i może się pogubić, ale nie bardzo mam wizję jak to miałoby wyglądać. Dobromiła (dyskusja) 07:33, 6 lis 2017 (CET)
Źródłosłów
edytujCześć, nie wiemy czy będziesz dzisiaj, a zostawiłeś przedłużacz :). Mamy go zostawić w recepcji hotelu i odbierzesz go sobie? Nostrix (dyskusja) 10:38, 20 paź 2019 (CEST)
Re: Saluton
edytujDankon por via mesaĝeto kaj pardonu sufiĉe longan mankon de reago miaflanke. Estas interese enskribi esperantajn proverbojn kaj idiomaĵojn, tamen pro manko da tempo mi faras tion ne tro ofte kaj neregule. Fringo (dyskusja) 10:38, 13 lis 2019 (CET)