Wanda Ligoniowa
Wanda Ligoniowa, z domu Geelhaar (ur. 22 marca 1884, zm. 27 maja 1953) – polska działaczka społeczna i plebiscytowa.
Wanda Ligoniowa (ok. 1903) | |
Imię i nazwisko urodzenia |
Wilhelmina Teodora Aleksandra Wanda Geelhaar |
---|---|
Data urodzenia | |
Data śmierci | |
Małżeństwo |
Życiorys
edytujUrodziła się w 22 marca 1884 w majątku Kosarzeńce na Podolu[1], jako córka Teodora Geelhaara, spolonizowanego duńskiego ziemianina, i Karoliny z domu Żebrowskiej. Od 1900 rodzice (wydaleni z bliżej nieznanych powodów z Rosji) mieszkali w Berlinie, gdzie Teodor zajmował się importem tytoniu i gdzie odwiedzała ich córka Wanda. W 1902 w jednym z domów berlińskiej polonii poznała początkującego malarza Stanisława Ligonia[2]. Zakochali się w sobie, grając wspólnie w amatorskim przedstawieniu[3]. Rodzice nie chcieli zgodzić się na ten związek, uważali go za mezalians[4]. Ostatnią, nieudaną próbą rozdzielenia młodych było wysłanie Wandy do rodziny na Kaukaz. Ta jednak pod byle pretekstem wkrótce wróciła do Berlina[5].
Ślub odbył się 14 listopada 1903 w berlińskim kościele św. Jadwigi[5]. Geelhaarowie, dla uniknięcia skandalu, zgodzili się ostatecznie na małżeństwo, ale byli przekonani, że związek nie potrwa zbyt długo i odmówili młodym wsparcia finansowego[6].
Po ślubie Ligoniowie wyjechali z Berlina i zamieszkali w Bytomiu[5]. W 1909 przeprowadzili się do Mikołowa, gdzie przez 2 lata Ligoń pracował jako grafik w wydawnictwie Karola Miarki-syna[7]. Kiedy w 1912 przenieśli się do Krakowa (Stanisław chciał kontynuować przerwane w Berlinie studia malarskie), mieli już 5 córek: Irenę, Helenę, Wandę, Stanisławę i Krystynę[5].
Trudną sytuację finansową Ligoniów zmieniła propozycja wykonania polichromii w drewnianym kościele w podczęstochowskich Truskolasach, gdzie wyjechali na wakacje w 1914. Właśnie tam zastał ich wybuch I wojny światowej. Oprócz zamówionej polichromii i kilku innych realizacji malarskich, z których Ligoń utrzymywał rodzinę, małżeństwo zajęło się pracą społeczną. Ligoniowie założyli w domu polską szkołę i oboje zajęli się nauczaniem chłopskich dzieci. Wybudowali „Dom Ludowy” z biblioteką i salą teatralną. Biblioteki założyli także w pobliskich wsiach, nakłaniając mieszkańców do czytelnictwa. W Truskolasach powołali do życia amatorski zespół teatralny, w którym uczestniczyli całą rodziną. Prowadzili też barwne życie towarzyskie[5]. Jesienią 1917 Ligoń został powołany do pruskiego wojska, a Wanda z córkami wkrótce przeniosły się do Częstochowy. Jeszcze pod koniec wojny, 29 października 1918, Stanisław powrócił do rodziny na przepustkę, postanowił jednak nie wracać do wojska i do końca wojny się ukrywał[6].
Ligoń przebywał z rodziną bardzo krótko, gdyż ze względu na zbliżający się plebiscyt spędzał całe dnie w Bytomiu, gdzie pracował w Wydziale Prasowym Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, za co Niemcy już w 1920 wyznaczyli nagrodę pieniężną za jego głowę. Kilkakrotnie podejmowano próby zamachu na niego. Świadkiem jednej z takich prób była Wanda, gdy razem z mężem i jedną z córek spacerowała po ulicach Bytomia[6].
Pozostająca w Częstochowie Wanda wówczas również nie próżnowała. Kierowała bowiem tanią jadłodajnią na Jasnej Górze, którą odwiedzali liczni pielgrzymi i tam prowadziła agitację plebiscytową. Ligoniówny, z których najstarsza Irena, miała dziewiętnaście, a najmłodsza Krystyna osiem lat, pracowały jako kelnerki. Podając talerze z gorącą zupą kładły jednocześnie na blatach stolików kartki z hasłem „Głosuj za przyłączeniem Śląska do Polski!”. Wywierały one ponoć dużo silniejsze wrażenie, niż tego samego typu ulotki wręczane w innych okolicznościach[5].
Po III powstaniu śląskim i przyłączeniu części Śląska do Polski Ligoniowie przenieśli się do Katowic[5].
W pierwszych dniach września 1939 Ligoniowie, ostrzegani przed planowanym aresztowaniem, wyjechali do Warszawy, gdzie mieszkała jedna z córek. Ligoń wkrótce ruszył dalej do Lublina, później przez Chełm, Łuck, Tarnopol na Węgry, a Ligoniowa pozostała w oblężonej Warszawie. Stamtąd powróciła na Śląsk, ale nie do własnego domu, gdyż ten został skonfiskowany przez Niemców (mieszkał w nim działacz NSDAP Erich Klementi). W korespondencji ze Stanisławem utrzymywała, że zamieszkała na Śląsku (z pewnością, by nie martwić pozostającego na emigracji męża), w rzeczywistości jednak zamieszkała najpierw u obcych ludzi w Sosnowcu[6], a potem u swatów w Sulejówku[5]. Przez cały czas, korespondując z mężem, musiała uważać na śledzących rodzinę Niemców i adresować listy na inne nazwiska, on sam podpisywał się np. „Wasza ciocia Karolina” lub „Mania i Romek”[6].
Po wojnie wróciła na Śląsk, ale nie do rodzinnego domu, gdyż ten najpierw ograbiony przez niemieckiego lokatora, a potem zalany wodą przez szabrowników, nie nadawał się do zamieszkania[6][8]. Z mężem spotkała się dopiero w 1946[9].
Zmarła 27 maja 1953[1] w niewyjaśnionych okolicznościach. Pojechała odwiedzić krewnych w Warszawie i zaginęła w podróży. Tygodniami nie było żadnej wiadomości o jej losie. Jej ciało znaleziono na dworcu we Wrocławiu, bez dokumentów, okradzione. Mąż nigdy nie poznał prawdy, a kilka miesięcy po jej zaginięciu zmarł[3].
Upamiętnienie
edytujByła jedną z 30 bohaterek wystawy „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie” powstałej w 2019 i opowiadającej o roli kobiet w śląskich zrywach powstańczych i akcji plebiscytowej. Koncepcję wystawy, scenariusz i materiały przygotowała Małgorzata Tkacz-Janik, a grafiki Marta Frej[10].
Przypisy
edytuj- ↑ a b Zaranie Śląskie: kwartalnik literacki, tom 22. 1959. s. 87. [dostęp 2021-03-08].
- ↑ Gabriel Zych: Prosta linia rodu Ligoniów. Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1978, s. 183.
- ↑ a b Grażyna Kuźnik: Przepytaliśmy potomka Karlika. Wspomnienia wnuka Stanisława Ligonia. slaskie.naszemiasto.pl/, 2010-12-19. [dostęp 2021-03-08].
- ↑ Edward Wichura-Zajdel: Stanisław Ligoń. Karlik z Kocyndra. Śląsk, 1969, s. 85.
- ↑ a b c d e f g h Piotr Skowronek. „A u ich boku cicha patriotka” Kobiety rodu Ligoniów. „Śląsk”. 5 (285).
- ↑ a b c d e f Henryk Grzonka: Stanisław Ligoń 1879–1954. Ziemia Święta w obiektywie Karlika z „Kocyndra”. Biblioteka Śląska w Katowicach. [dostęp 2021-03-08].
- ↑ Łukasz Skop: Stanisław Ligoń – Karlik z Kocyndra. slaskie.naszemiasto.pl/, 2010-05-30. [dostęp 2021-03-08].
- ↑ Celestyn Kwiecień: Stanisław Ligoń. Katowice: 1985, s. 10.
- ↑ Aleksandra Mańka-Chmura: Stanisław Ligoń - artysta malarz, społecznik, patriota. Uniwersytet Trzeciego Wieku Uniwersytetu Śląskiego. [dostęp 2021-03-08].
- ↑ 60 na 100: Sąsiadki. Wystawa. Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. [dostęp 2021-03-08].