Witaj!

W imieniu Komitetu powitalnego przypadł mi zaszczyt powitania Ciebie na stronach polskojęzycznej Wikipedii. Cieszę się, że ten projekt wzbudził Twoje zainteresowanie, i mam nadzieję, że zostaniesz tutaj z nami na dłużej :)
Przed rozpoczęciem edycji poświęć kilka chwil na zapoznanie się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w naszej społeczności.

Kilka przydatnych linków
Jak edytować?

Nie krępuj się edytować stron! Na Wikipedii trzymamy się zasady śmiałego edytowania – nie musisz pytać nikogo o zgodę na edycje!

Nie obawiaj się też, że cokolwiek zepsujesz. Jeśli nawet popełnisz błąd, zawsze można odtworzyć poprawną wersję artykułu! Zachęcam do zapoznania się z informacjami dla nowicjuszy.

Jeśli czegoś nie wiesz, nie krępuj się pytać innych. Strona Pytania nowicjuszy powstała specjalnie dla osób zaczynających swoją przygodę z Wikipedią.

Z kolei na naszym kanale IRC (irc://chat.freenode.net/wikipedia-pl) oraz na Discordzie znajdziesz doświadczonych wikipedystów.

W poradniku autora Wikipedii znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji na temat edytowania i formatowania tekstu. A pod tym linkiem dowiesz się, jak edytować... i przeżyć :)

Pamiętaj o zasadach!

Przed rozpoczęciem edytowania poświęć trochę czasu na zapoznanie się z zasadami polskiej Wikipedii. Pozwoli to na uniknięcie rozczarowań wynikających z usunięcia Twoich wpisów lub wręcz zablokowania Ci możliwości edycji artykułów. Najważniejsze z nich to:

  • Czym Wikipedia nie jest
    Wikipedia nie jest nieuporządkowaną bazą informacji. Nie jest np. składnicą tekstów źródłowych, wspomnień, słownikiem, miejscem promocji ani propagandy, katalogiem odsyłaczy. Społeczność wikipedystów nie jest ani demokratyczna, ani anarchistyczna. Czytaj więcej…
  • Neutralny punkt widzenia
    Artykuły Wikipedii powinny przedstawiać informacje bez uprzedzeń i stronniczości, uwzględniając wszystkie istotne poglądy opublikowane w wiarygodnych źródłach. Poglądy powinny być opisywane neutralnie, bez zajmowania wobec nich stanowiska. Czytaj więcej…
  • Prawa autorskie
    Treści zamieszczane w Wikipedii podlegają prawu. Wikipedyści mają prawo do utworów swojego autorstwa i nie mogą publikować utworów, do których nie przysługują im prawa autorskie. Treści Wikipedii udostępnione są na licencji CC BY-SA 3.0. Czytaj więcej…
  • Weryfikowalność
    Czytelnicy muszą mieć możliwość potwierdzenia informacji przedstawionych w artykułach. Informacje wprowadzane do Wikipedii powinny mieć wskazane wiarygodne źródła, z których pochodzą. Obowiązek wskazania źródeł spoczywa na dodającym informację. Czytaj więcej…
  • Nie przedstawiamy twórczości własnej
    Wikipedia nie przedstawia w artykułach informacji, które nie zostały opublikowane w rzetelnych źródłach. Artykuły nie mogą zawierać nowych interpretacji przedstawiających wnioski, które nie zostały wyraźnie sformułowane w źródłach. Czytaj więcej…
Parę słów na zakończenie :)

Kilka rad na koniec. Na stronach dyskusji i w głosowaniach (ale nie w artykułach) podpisujemy się poprzez wpisanie ~~~~ (czterech tyld). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój nick z linkiem i datą. Pamiętaj też: chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji, bowiem wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mogła Ci odpowiedzieć.

Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości, to z chęcią Ci pomogę – w tym celu wpisz się na mojej stronie dyskusji. Zawsze chętnie służę pomocą :)

Życzę owocnych edycji i... śmiało testuj edytowanie stron Wikipedii!

Niniejszym witam Cię na stronach polskojęzycznej Wikipedii. Zachęcam, byś zapoznał się pomocami, które przedstawiłem Ci powyżej i pozostał z nami na dłużej. Pozdrawiam, ~Cybularny Napisz coś ✉ 23:52, 3 lut 2021 (CET)Odpowiedz

Witaj w gronie wikipedystów z uprawnieniami redaktora!

edytuj

Wraz z wprowadzeniem do Wikipedii wersji przejrzanych wszystkie edycje dokonywane przez początkujących i niezalogowanych użytkowników muszą zostać oznaczone jako przejrzane przez wikipedystę z uprawnieniami redaktora – takiego jak Ty  

W skrócie: jako przejrzany oznacza się artykuł wolny od wandalizmów. Oznacza to, że artykuł nie musi zostać sprawdzony pod kątem merytorycznym (jednak przy zmianach nasuwających poważne wątpliwości co do ich rzetelności zalecana jest ostrożność w zatwierdzaniu). Celem wersji przejrzanych jest jedynie wychwycenie oczywistych nieprawidłowości, ale warto poprawić drobne uchybienia (np. literówki), jeśli się je zauważy.

 
Przycisk oznaczania

Pamiętaj, aby szczególnie uważnie przeglądać artykuły zatwierdzane po raz pierwszy (tzn. w prawym górnym rogu widnieje komunikat: „  Brak wersji przejrzanej”). Najlepiej zacząć od stron, które sam utworzyłeś lub masz w obserwowanych (kliknij, by zobaczyć pełną listę stron, które obserwujesz).

Sprawdzenie artykułu, który ma już wersję przejrzaną, polega najczęściej na porównaniu z nią ostatnio wprowadzonych zmian (tzw. diff). Zobacz też, jak patrolujemy ostatnie zmiany.

Na stronie specjalnej zdezaktualizowane przejrzane strony znajduje się lista artykułów oczekujących na ponowne przejrzenie, natomiast na stronie brak wersji przejrzanej są umieszczane strony oczekujące na pierwsze przejrzenie. Zaglądaj tam, jeśli tylko masz czas.
Warto czasami zajrzeć na stronę Pomoc:Pytania nowicjuszy, gdzie mogą też pojawiać się prośby o przejrzenie.
Jak oznaczać artykuły?

Na końcu każdej strony z włączonym mechanizmem wersji przejrzanych oraz na stronie porównywania wersji znajdują się przyciski „Oznacz jako przejrzaną”. Aby oznaczyć wersję, należy kliknąć lub użyć skrótu klawiszowego Alt+⇧ Shift+S. Jeżeli chcesz usunąć zatwierdzenie, musisz kliknąć „Wycofaj oznaczenie jako przejrzana”.

Cofanie zmian

Wraz z uprawnieniami redaktora uzyskałeś także możliwość szybszego cofania zmian. Oznacza to, że w przypadku ewidentnych wandalizmów możesz użyć przycisku „cofnij” (zamiast „anuluj edycję”), którego naciśnięcie powoduje natychmiastowe wycofanie edycji, bez konieczności wypełniania opisu zmian.

Jeżeli chcesz przedyskutować jakieś kwestie związane z oznaczaniem, które nie zostały przedstawione na stronie Wikipedia:Wersje przejrzane, załóż wątek w kawiarence.

Ten komunikat został wysłany automatycznie przez bota PBbot (dyskusja) 12:34, 28 lut 2021 (CET)Odpowiedz

Podziękowanie - Wittenoom

edytuj

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 06:11, 6 kwi 2021 (CEST)Odpowiedz

Argumentum ad temperantiam

edytuj

A gdzie źródła do tego artykułu? Mpn (dyskusja) 11:27, 15 maj 2021 (CEST)Odpowiedz

Pewnie tak. Aczkolwiek przynajmniej zmień nazwę sekcji, zanim ktoś ten ciekawy art zgłosi do Poczekalni Mpn (dyskusja) 20:08, 15 maj 2021 (CEST)Odpowiedz
@Mpn Wybaczcie, ze się wtrącam, ostatnio mnie tu pełno. Jeśli przeszkadzam to wystarczy powiedzieć. Przejrzałem hasło, uważam termin za ledwo encyklopedyczny, ale nigdzie nie będę zgłaszał. Problemem jest głównie sama nazwa, nie podano na nią źródła. Do źródeł z enwiki:Argument to moderation nie dotarłem, ale może się nada lekko satyryczna książka "How to Win Every Argument The Use and Abuse of Logic", autor Madsen Pirie", str. 157-160, wydanie z 2006. Mogę gdzieś skopiować te strony, ale są zbieżne z tym co już jest w haśle. Przynajmniej potwierdza to samą łacińską nazwę. Radagast13 (dyskusja) 20:46, 15 maj 2021 (CEST)Odpowiedz

Czy wiesz – Tragedia na górze Meron

edytuj

Dziękujemy i prosimy o więcej, Jamnik z Tarnowa Napisz coś 14:51, 17 maj 2021 (CEST)Odpowiedz

Poprawka

edytuj

Dzięki za poprawkę artykułu o 1934 roku.Teraz wygląda o wiele lepiej. Krecik-79 (dyskusja) 08:38, 25 lut 2021 (CET) .Odpowiedz

Podziękowanie - Tragedia na górze Meron

edytuj

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Aramil Feraxa (Napisz do mnie!) 06:11, 20 cze 2021 (CEST)Odpowiedz

Przypominamy: zagłosuj w wyborach do Rady Powierniczej Wikimedia Foundation 2021

edytuj

Otrzymujesz niniejszą wiadomość, gdyż masz prawo głosować w wyborach do Rady Powierniczej WMF w tym roku. Wybory rozpoczęły się 18 sierpnia 2021 i potrwają do końca miesiąca.

Wikimedia Foundation (WMF) odpowiada za projekty takie, jak Wikipedia, zaś na jej czele stoi Rada Powiernicza. Jest to ciało decyzyjne WMF. Więcej o Radzie przeczytać możesz tutaj.

W tym roku, społeczności ruchu Wikimedia wybierają czterech swoich przedstawicieli w Radzie. O miejsca w Radzie ubiega się 19 kandydatów z całego świata. Więcej o kandydatach przeczytać możesz pod tym adresem.

Do głosowania uprawnionych jest prawie 70 tysięcy użytkowników, w tym Ty! Głosowanie potrwa do godziny 23:59 (UTC), 31 sierpnia 2021. Zagłosuj przez link na meta.

Jeśli oddałeś/-aś już głos, dziękujemy i prosimy o zignorowanie tej wiadomości. Można głosować raz, niezależnie od liczby posiadanych kont.

Więcej informacji o wyborach

dostarczone zgodnie z informacją podaną na Tablicy ogłoszeń (Specjalna:Diff/64157534) przez mastibot <dyskusja> 00:20, 29 sie 2021 (CEST)Odpowiedz

Bajeczki

edytuj

Hej – hint ;) pozdrawiam, Piastu βy język giętki… 13:46, 6 lis 2021 (CET)Odpowiedz

Zgłoś Błąd

edytuj

Witaj, na ZB pojawił się dość nieprzyjemny komentarz Twojego autorstwa (30 grudnia 2021). Pisanie o „braku wiedzy i nerwowości” użytkownika jest właściwie atakiem osobistym. Zakładaj dobrą wolę dyskutantów. Pozdrawiam --Czyz1 (dyskusja) 11:25, 31 gru 2021 (CET)Odpowiedz

Podziękowanie - Wypadek autokaru na autostradzie Struma

edytuj

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 07:25, 7 lut 2022 (CET)Odpowiedz

Preferencje konta

edytuj

Cześć! Z Twoich wypowiedzi rozpoznaję płeć piękną. :-) Możesz sobie to ustawić w preferencjach, staniesz się wówczas „Wikipedystką” zamiast „Wikipedysty”, a różne automatyczne komunikaty i teksty będą miały prawidłową żeńską formę gramatyczną. Pozdrawiam, Michał Ski (dyskusja) 11:20, 28 lut 2022 (CET)Odpowiedz

Emma D’Arcy

edytuj

Wikipedia:Neutralny punkt widzenia nakazuje pokazanie odmiennych punktów widzenia, więc cenzurowanie jednego nie wchodzi w grę. Po drugie: tu nie chodzi tylko i wyłącznie o płeć. Kolejny filar Wikipedii: Wikipedia:Weryfikowalność jest jasne. Są źródła, że to brytyjska aktorka. Zatem nie możesz usuwać tego wyrazu bo jest on wspierany zarówno przez Wikipedia:Neutralny punkt widzenia i Wikipedia:Weryfikowalność. Możesz zmieć swoją opinię a ja swoją, ale nie masz prawa usuwać uźródłowionych treści tylko dlatego że są sprzeczne z twoim rozumowaniem. Czy wyraziłem się jasno? TravelerFromEuropeanUnion (dyskusja) 20:41, 24 lip 2024 (CEST)Odpowiedz

Przypominamy: zagłosuj w wyborach do Rady Powierniczej Wikimedia Foundation 2024

edytuj

Otrzymujesz niniejszą wiadomość, gdyż masz prawo głosować w wyborach do Rady Powierniczej WMF w tym roku. Wybory trwają do 23:59 we wtorek 17 września 2024.

Wikimedia Foundation (WMF) odpowiada za projekty, takie jak Wikipedia, zaś na jej czele stoi Rada Powiernicza. Jest to ciało decyzyjne WMF złożone z 12 wolontariuszy. Więcej o Radzie przeczytać możesz tutaj.

W tym roku, społeczności ruchu Wikimedia wybierają czterech swoich przedstawicieli w Radzie. O miejsca w Radzie ubiega się 12 kandydatów z całego świata, 3 z nich ubiega się o reelekcję. Więcej o kandydatach przeczytać możesz pod tym adresem. Dostępne są również „przewodniki” napisane przez członków społeczności.

Do głosowania uprawnionych jest prawie 120 tysięcy użytkowników, w tym Ty! Głosowanie potrwa do godziny 23:59 (UTC), 17 września 2024. Zagłosuj przez link na meta.

Jeśli już zagłosowałaś, dziękujemy i prosimy o zignorowanie tej wiadomości. Można głosować raz, niezależnie od liczby posiadanych kont.

Więcej informacjiOddaj swój głos w wyborach!

komunikat wysłany przez Msz2001 (dyskusja) 11:47, 15 wrz 2024 (CEST)Odpowiedz

Kwestia ilustrowania

edytuj

Ilustracja powinna być jasna i klarowna, powinno być na niej opisaną rzecz dokładnie i wyraźnie widać. Nie na zasadzie, że muszę powiększać sobie zdjęcie wypalonej flagi, by dostrzec wprawnym okiem, że na brzegu jeszcze się tli. To jest ilustracja pt. płonące ognisko (bo widać jeszcze dym nad popiołem) czy bardziej to? Hoa binh (dyskusja) 11:57, 22 paź 2024 (CEST)Odpowiedz