Pereiti prie turinio

Tulai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Tulai
Gyventojų skaičius ~ 10 milijonų[1]
Populiacija šalyse Indijos vėliava Indija: Karnataka, Kerala, Mumbajus
Kalba (-os) tulų
Religijos hinduizmas, džainizmas
Giminingos etninės grupės telugai, malajaliai, tamilai ir kt.

Tulai(sav. ತುಳು = Tuluva, dgs. Tuluver, (angl. tulu) – etninė Indijos gyventojų grupė, kilusi Tulu Nadu regione. Dabar gyvena Pietų Kanados ir Udupio rajonuose (Karnataka) ir Kasaragodo taluke (Kerala). Jų gimtoji kalba yra tulų kalba. Nemažai tulų emigrantų gyvena Mumbajuje, Viduriniuosiuose Rytuose ir kai kuriose Anglosferos šalyse.

Geografinis paplitimas

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dauguma tulų gyvena Tulu Nadu regione, o jų emigrantai aptinkami daug kur pasaulyje.

  • Pirmas nesenų laikų migracijos tarpsnis buvo XX a. pradžioje, tuo metu tulai migravo į Mumbajų (tada vadinosi Bombėjus) ir Čenajų (tada dar Madrasas) ir kitas Pietų Indijos vietoves.
  • Antrasis migracijos tarpsnis prasidėjo Antrojo pasaulinio karo metais, kad išvengti maisto paskirstymo, kurį ėmė tvarkyti britų administracija.
  • Trečiasis tarpsnis prasidėjo po Žemės reformos akto įvedimo 8-to dešimtmečio pradžioje. Šios bangos emigrantai buvo išsilavinę profesionalai – gydytojai, inžinieriai, mokslininkai.
  • Ketvirtoji migracijos banga buvo 9–10 dešimtmečiais, daugiausia į Persų įlankos šalis.
  • Penktoji banga – daugiausia į JAV, po to, kai Indijoje prasidėjo IT sprogimas.

Tulų susiskirstymas

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dauguma tulų yra hinduistai. Jie susiskirstę į tokias kastas kaip: buntai, mogavyrai (Mogaveera), bilavai (Billava), kulalai, ganigai, šivali brahmanai (Shivalli Brahmins), sthanika brahmanai (Sthanika Brahmins) ir kiti.

Tulų tautos atstovai yra kai kurie garsūs Indijos kino aktoriai, pvz., Aishwarya Rai, Shilpa Shetty.

Tulai laikosi Aliya Kattu sistemos, kur iš vyriškio (dėdės) paveldi jos sesers sūnus. To nesilaiko tik brahmanai ir Parivara buntai. Kitos specifinės tradicijos yra Bhuta Kola (dvasių garbinimas), Nagaradhane (gyvačių garbinimas) ir Jakšagana (Yakshagana, savitas teatras).
Tulų Naujieji Metai vadinami Bisu, jie sutampa su šventėmis Baisakhi, Vishu ir Songkran (tajų Naujieji Metai).

Autonomijos reikalavimas

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo Indijos nepriklausomybės paskelbimo ir Indijos valstijų vėlesnių pertvarkymų tulai reikalauja tulų kalbai nacionalinės kalbos statuso ir įkurti tulų valstiją Tulu Nadu. Anksčiau kiek prislopęs paskutiniais metais autonomijos siekimas vėl stiprėja. Kelios organizacijos (pvz., Tulu Rajya Horata Samiti) plėtoja šį tulų siekį ir dažnai regnia Tulu Nadu miestuose mitingus ir demonstracijas, kuriuose propaguoja šį siekį.[3][4][5]