Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sveiki atvykę į Vikipediją

Laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Lietuviškojoje Vikipedijoje:
215 726 straipsniai

Apie Vikipediją
Vikipedija yra universali, daugiakalbė interneto enciklopedija, kaip bendruomeninis projektas, pagal viki technologiją ir pamatinius principus kuriama daugybės savanorių bei išlaikoma iš paaukotų lėšų.

Vikipedijos tikslas – pateikti laisvą, nešališką ir patikrinamą turinį, kurį be jokių apribojimų gimtąja kalba galėtų skaityti visi žmonės. Rašyti, pildyti, tobulinti straipsnius taip pat gali visi, jei laikomasi bendrų, visiems dalyviams galiojančių taisyklių ir susitarimų. Nauji dalyviai yra kviečiami apsilankyti pagalbos puslapiuose ir bendruomenės portale.

Vikipedija vadinama „laisvąja enciklopedija“, nes visas jos turinys pateikiamas pagal GFDL ir CC-BY-SA licencijas, kurios leidžia enciklopedijos turinį naudoti, keisti ir platinti tiek nemokamai, tiek ir mokamai, jei laikomasi naudojimo sąlygų.
Rinktinė iliustracija
Savaitės straipsnis
Šiaurinė žalioji anakonda Ekvadoro Sukumbijoso provincijos šiaurryčiuose

Šiaurinė žalioji anakonda (Eunectes akayima) – žvynaroplių (Squamata) būrio, smauglinių (Boidae) šeimos vandeninių gyvačių rūšis. Kaip ir visos smauglinių (Boidae) šeimos rūšys, šios gyvatės nenuodingos. Kadangi ši rūšis ir kitos anakondos yra didžiulės, galingos plėšrūnės, yra tik viena iš priežasčių, kad šie gyvūnai nėra išsamiai ištirti.

Tarptautinė herpetologų komanda, vadovaujama Naujosios Meksikos aukštumų ir Kvynslando universitetų mokslininkų, aprašė naują mįslingą anakondos rūšį iš tolimosios Amazonės. Naujoji rūšis buvo pavadinta Eunectes akayima 2024 m., nustačius, kad ji genetiškai skiriasi nuo panašiai atrodančios pietinės žaliosios anakondos (Eunectes murinus).

Tyrimo pagrindinis autorius profesorius Chesusas Rivasas (Jesus Rivas), 32 metus tyrinėjantis anakondas, paaiškino, kad prieš 15 metų jis pirmą kartą suprato, jog egzistuoja daugiau nei viena žaliųjų anakondų rūšis. Kartu su žmona, daktare Sara Korei-Rivas (Sarah Corey-Rivas), jie pradėjo analizuoti mėginius ir ieškoti genetinių skirtumų. Tačiau jų išvados paskelbtos tik dabar, tai yra 2024 m. pradž. Chesusas Rivasas sakė:
„Kartu su Sara pradėjome dirbti 2007 m., kai pirmą kartą pastebėjome didelį genetinį skirtumą tarp Venesuelos mėginių ir kai kurių mėginių iš Peru. Tada pradėjome rinkti mėginius ir bendradarbius visoje Pietų Amerikoje ir už jos ribų, kad sudarytume mėginių mozaiką, kuri leido mums atlikti šį tyrimą. Dirbau įvairiose šalyse su įvairiais kolegomis, kad surinktume mėginius, o Sara atliko didžiąją dalį sunkiųjų darbų – genų sekoskaitą ir atliko filogenetinę analizę.“

Daugiau...

kovo 3 d. įvykiai
Lietuvoje

Pasaulyje

Savaitės iniciatyva
Surikata (Suricata suricatta)

Surikata (Suricata suricatta) – mangustinių (Herpestidae) šeimos žinduolis. Kūnas 25-35 cm, uodega – 17-25 cm ilgio. Kailiukas ant pilvo ir snukio šviesiai rudas, kūno viršuje sidabriškai rudas. Aplink akis yra tamsūs žiedai, o nugaros užpakalinėje dalyje – 8 tamsesnės juostos. Nėštumas 11 savaičių. Gimdo 2-5 jauniklius.

Tai puikūs rausikai, kurie ilgais priekiniais nagais iškasa urvus, kuriuose susiranda maisto. Minta vabzdžiais, vorais ir kitais smulkiais gyvūnais. Gyvena bendruomenėmis, maždaug iki 30 individų. Kol vieni gyvūnai ieško maisto, kiti įsikaria į medžius ar palipa ant aukštesnių uolų ir saugo bendruomenės narius nuo priešų. Pastebėję vanagą ar kokį kitą oro plėšrūną, apie tai smarkiu lojimu ar urzgimu praneša kitiems bendruomenės nariams. Anksti rytą surikatos išlenda pasišildyti saulėje.

Daugiau…

Šios savaitės iniciatyva yra trumpų straipsnių apie žinduolius pildymas.
Naujienos
Kiti projektai
Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga