Pereiti prie turinio

Meretsegerė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Meretsegerė

Meretsegerė (taip pat Mertsegerė, Mersegerė, Meresegerė) – Egipto deivė kobros pavidalu. Vaizduota kaip žiedais susirangiusi kobra, kobra moters galva arba kartais net trigalvė kobra – su kobros, moters ir peslio galvomis. Ypač retai buvo vaizduota ir moters figūra. Kartais buvo tapatinama su Hatore (Vakarų deive) ar net Ptachu (buvusiu kapų statytojų globėju). Jos kultas gyvavo tik Tėbų apylinkėse ir po visą Egiptą neišplito.

Meretsegerės vardas reiškia Mylinti tylą (mrmeilė, besibaigianti moteriškos giminės galūne -t; sgrramybė) ir pradžioje ji buvo dykumos pavojų suasmeninimas. Kadangi jos vardo pirmas skiemuo toks pats kaip piramidės, pradėta laikyti, kad ji gyvena al-Kurno, piramidės formos kalno, esančio šalia Karalių slėnio, viršūnėje. Senovėje pats kalnas vadintas jos vardu ir ji buvo jo personifikacija. Pati deivė taip pat vadinta ir Dehenet Imentet (Vakarų viršūnė).

Tikėta, kad ji saugo faraonų kapus nuo plėšikų. Kartu ji buvo kapų statytojų, gyvenusių Deir al-Medinoje, globėja, tačiau bausdavo (geldama arba apakindama gyvatės nuodais) tuos, kurie nusikalsdavo. Todėl kaimo gyventojai statė jai skirtas šventyklas ir stelas. Viena didesniųjų šventyklų buvo į pietus nuo Deir al-Madinos prie kalnų tako į Karalienių slėnį. Meretsegerės kultas sparčiai nunyko po 21 dinastijos, kai faraonus liautasi laidoti Karalių slėnyje.