Pereiti prie turinio

Gerasimas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Gerasimas (Herasimas, m. 1435 m. liepos 28 d. Vitebske) – Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės stačiatikių veikėjas.

14151428 m. Voluinės Vladimiro vyskupas, rėmė Vytauto Didžiojo siekį įkurti atskirą Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės stačiatikių metropoliją. 1415 m. dalyvavo išrenkant metropolitu Grigorijų Camblaką. Nuo 1428 m. Smolensko vyskupas.

Pasižymėjo literatūrine veikla. 1428 m. jo nurodymu raštininkas Timofejus parašė pirmąjį Vytauto pagyrimo variantą, čia apie 14281430 m. galėjo būti parašytas ir Lietuvos didžiųjų kunigaikščių metraštis. 1432 m. kaip Lietuvos didžiojo kunigaikščio Švitrigailos kandidatas, Konstantinopolio patriarcho paskirtas visos Rusios metropolitu, bet 1433 m. grįžo į Smolenską – Maskvos didžioji kunigaikštystė, atrodo, jo nepripažino. 1434 m. vasarą pas popiežių Eugenijų IV į Florenciją nuvykusi diplomatinė delegacija pareiškė, kad jis pasirengęs tartis dėl bažnytinės unijos. 1434 m. spalio 20 d. popiežius pažadėjo Gerasimui jį priimti, tik prašė gauti stačiatikių provincinio Sinodo nurodymą tartis dėl unijos; laišką Švitrigaila įsakė perskaityti stačiatikių kunigaikščių ir aukštųjų dvasininkų susirinkime. Gerasimas, atrodo, slapta norėjęs išvengti unijos, ir su Žygimanto Kęstutaičio šalininkais ėmė rengti sąmokslą prieš Švitrigailą. 1435 m. kovo suimtas, sukaustytas grandinėmis ir išvežtas į Vitebską. Sudegintas ant laužo.[1]

  1. Tomas BaranauskasGerasimas. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. VI (Fau-Goris). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2004. 592 psl.