Idi na sadržaj

Pečat

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Gradski pečat (matrica) Náchoda iz 1570
Današnji prikaz pečata iz kasnog bronzanog doba

Pečat je alat za ostavljanje otiska u vosku, glini, papiru ili nekom drugom mediju, uključujući utiskivanje na papiru, a ujedno je i utisak koji se stvara. Prvobitna svrha bila je provjera autentičnosti dokumenta ili sprječavanje uplitanja u paket ili kovertu primjenom pečata koji je morao biti slomljen da bi se otvorio spremnik (otuda savremeni engleski glagol "to seal", koji podrazumijeva sigurno zatvaranje bez pravog pečatnog voska).

Uređaj za pravljenje pečata se naziva matrica pečata ili kalup; otisak koji stvara kao otisak pečata (ili, rjeđe, kao pečat ). [1] Ako je otisak napravljen samo kao reljef koji je posljedica većeg pritiska na papir gdje se dodiruju visoki dijelovi matrice, pečat je poznat kao suhi pečat; u drugim slučajevima koristi se tinta ili drugi tekući ili tečni medij, u drugoj boji osim papira.

Tokom ranog vizantijskog perioda ovi prstenovi su se koristili za zapečaćivanje ličnih dokumenata i potvrđivanje oporuka i zaveštanja. 6. vek, srebro. [2] Muzej umjetnosti Walters.
Voštani pečat Tamperea iz 1839
Utisnuti notarski pečat, ranije važeći u državi New York .
Predstavljanje pečata odobrenja.

Reference

[uredi | uredi izvor]

 

  1. ^ New 2010, p. 7.
  2. ^ "Signet Ring". The Walters Art Museum.