Idi na sadržaj

Razlika između verzija stranice "Ubba"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[pregledana izmjena][pregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
No edit summary
Rescuing 1 sources and submitting 0 for archiving.) #IABot (v2.0.9.5
 
Red 13: Red 13:
{{Portal|Biografija}}
{{Portal|Biografija}}
{{Commonscat|Ubba}}
{{Commonscat|Ubba}}
*[http://www.pase.ac.uk/jsp/persons/CreatePersonFrames.jsp?personKey=8715 Ubba] na PASE Index of Persons (na [[Engleski jezik|engleskom]])
*[http://www.pase.ac.uk/jsp/persons/CreatePersonFrames.jsp?personKey=8715 Ubba] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20210213072423/http://www.pase.ac.uk/jsp/persons/CreatePersonFrames.jsp?personKey=8715 |date=13. 2. 2021 }} na PASE Index of Persons (na [[Engleski jezik|engleskom]])


{{DEFAULTSORT:Ubba}}
{{DEFAULTSORT:Ubba}}

Trenutna verzija na dan 22 april 2024 u 18:27

Ime Ubbe kako se pojavljuje na folio 48v britanske biblioteke Harley 2278 (Životi svetaca Edmunda i Fremunda): "Vbba".[1]

Ubba (vjerovatno umro 878.) bio je Viking iz devetog vijeka i jedan od zapovjednika Velike vojske koja je tokom 860-ih napala Anglosaksonsku Englesku. Čini se da je Velika vojska bila koalicija vojnih bandi iz Skandinavije, ostrva Irske, regije Irskog mora i kontinentalne Evrope. Postoji razlog da se sumnja da je udio vikinških snaga bio porijeklom iz Frizije, gdje je poznato da su neki vikinški zapovjednici držali vlast u ime Franaka. Neki izvori opisuju Ubbu kao vojvodu Frizijanaca.

865. godine Velika vojska, koju je Ívarr "Bezkosni", navodno predvodio, provela je zimu u Kraljevini Istočnoj Angliji, prije nego što je napala i uništila Kraljevinu Northumbriju. Godine 869. Kraljevina Mercija platila je otkup vikinzima, nakon čega su isti osvojili Kraljevinu Istočnu Angliju i tokom borbi ubili njihovog kralja Edmunda Mučenika, čovjeka koji je kasnije smatran svetim i mučenikom. Iako bliski savremeni izvori posebno ne povezuju Ubbu s ovom posljednjom vojnom kampanjom, neki kasniji, manje pouzdani izvori povezuju ga s legendom o Edmundovom mučeništvu. Vremenom su Ívarr i Ubba smatrani arhetipskim vikinškim osvajačima i protivnicima kršćanstva. Kao takav, Ubba se nalazi u nekoliko sumnjivih hagiografskih zapisa anglosaksonskih svetaca i crkvenih nalazišta.

U starim izvorima se također povezuju Ívarr i Ubba s legendom o Ragnarru Loðbróku, liku sumnjive historije. Iako postoji razlog za sumnju da je Edmundov kult dijelom promoviran kako bi se integrirali skandinavski doseljenici u anglosaksonsku Englesku, legenda o Ragnarru Loðbróku možda je nastala u pokušajima da se objasni zašto su se doselili.

Izvori

[uredi | uredi izvor]

Vanjski linkovi

[uredi | uredi izvor]