XHTML
За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. |
XHTML (съкращение от eXtensible HyperText Markup Language) е език от семейството на XML базираните езици, който наследява HTML – езикът, на който най-често се пишат уебстраниците в интернет.
Докато езикът HTML е приложение, базирано на SGML (Standard Generalized Markup Language), много гъвкав markup language framework, то XHTML е базиран изцяло на XML – езикът, който наследява SGML. За да бъдат разчитани от парсера, XML базираните документи (включително и XHTML) трябва да бъдат с добро оформление и без грешки, когато се проверяват с валидатора на W3C – http://validator.w3.org
XHTML 1.0 излиза на 20 януари 2000 година, създаден от работната група на World Wide Web консорциума (W3C). Официално XHTML 1.1 е пуснат на 31 май 2001 година. XHTML5 в разработка от септември 2009 година насам и ще бъде част от спецификацията на HTML5.
Създаване
[редактиране | редактиране на кода]Езикът е създаден, за да направи HTML по-гъвкав език с по-големи възможности. Друга причина за създаването на XHTML е оперативната съвместимост на различните приложения и формати от данни. Докато HTML4 е базиран изцяло на SGML, XHTML е написан изцяло като XML базиран език.
Различия с HTML
[редактиране | редактиране на кода]- За разлика от HTML, XHTML не позволява пропускането на затварящите тагове на някои елементи като paragraph, heading и други.
- В HTML целия код е нечувствителен към регистъра на малките и главни букви (case-insensitive). В XML имената на таговете и атрибутите са case sensitive, но не е позволено тагове да се наименуват или да започват с главни букви.
- HTML позволява скриването на някои от атрибутите и писането само на техните стойности (Пример:
<option selected>
). В XML базираните езици този код би изглеждал така:<option selected="selected">.
.
- За разлика от XML, в HTML някои елементи като
<html>
,<head>
, или<body>
могат да бъдат пропуснати, а след това автоматично добавени от парсера.
- В старите версии на HTML е позволено стойностите да бъдат задавани без кавички. Пример:
<body lang=en>