Направо към съдържанието

Потребител беседа:Ket

Съдържанието на страницата не се поддържа на други езици.
от Уикипедия, свободната енциклопедия

2008• 2009• 2010• 2011• 2012• 2013• 2014
2015• 2016• 2017• 2018• 2019• 2020• 2021
2022• 2023• 

Ket в момента е в уикипочивка и няма да може да отговаря бързо на въпроси.

Кузкина мать

[редактиране на кода]

Кузкина мать. Luxferuer (беседа) 01:35, 5 юни 2024 (UTC) И Тук. --Luxferuer (беседа) 01:43, 5 юни 2024 (UTC)[отговор]

Това е несериозно, изобщо не е редно да го тикате в началото. Ако желаете да добавяте сленг, евентуално накрая, в раздел други Ket (беседа) 01:50, 5 юни 2024 (UTC)[отговор]

Съжаляваааам, съжалявам - не видях шаблона. Извинявай. -- Мико (беседа) 14:32, 11 юни 2024 (UTC)[отговор]

няма проблем Ket (беседа) 14:44, 11 юни 2024 (UTC)[отговор]

Research about the tools on Wikimedia projects by the CEE Hub

[редактиране на кода]

Hi everyone,

We would like to invite you to submit your responses to the survey dedicated to the tools that are used currently across the Wikimedia projects and the tools that you want to have.

This survey was made by the working group of the CEE Hub, and your responses will be reviewed afterwards, as we want to continue supporting the communities. That support can be documentation for certain most used tools by other communities across the region per specific topics, finding solutions for new tools to be created in the future, creating most needed tools in the region (so called "regional wishlist list"), and many other options.

Deadline to fill in the survey is 20th of August, 2024.

Submit your answers here

Thank you in advance for your time that you will dedicate in filling in this survey --MediaWiki message delivery (беседа) 13:07, 26 юли 2024 (UTC)[отговор]

Найден Геров

[редактиране на кода]

Фотографията Родната къща на Найден Геров в Копривщица стана жертва на масово изтриване на всички файлове с бюста му. Къща и килийно училище „Хаджи Геро Добрович-Мушек“ е резултатът. Luxferuer (беседа) 15:32, 31 юли 2024 (UTC) Също и Бюст-паметник на Найден Геров. --Luxferuer (беседа) 15:37, 31 юли 2024 (UTC)[отговор]

Заради авторството на паметника ли? Нищо, нека опитаме пак. Ket (беседа) 16:06, 31 юли 2024 (UTC)[отговор]
В България нямало свобода на панорамата. В закона за авторското право няма такова нещо. Някой чиновник в уикимедия го е сътворил по неивестни причини. Останките на оригиналният паметник се съхрааняват в двора на кметството (липсва главата). Имам снимка, но колегата Елкост не смята за уместно публикуванато, въпреки че върху отпадъци няма авторски права. Luxferuer (беседа) 16:23, 31 юли 2024 (UTC)[отговор]

Джон Атанасофф

[редактиране на кода]

Кети,

при Джон Атанасофф винаги става въпрос или за манипулация, или за откровена фалшификация. Такъв е и случая с унищожаването на компютъра. Унищожаването на компютъра е свързано със срещата през 1948 г. на Атанасофф с проф. Бюкенън, председател на патентната комисия в университета. За тази среща Атанасофф пише във мемоарите си ("Advent ..." - стр.257, първа колона, 4-ти параграф) На тази среща Бюкенън разбира, че патент няма, няма и да има ... просто Атанасофф е прекратил патентоването ... за това има и решение на съда т.13.21. Става ясно освен това, че Атанасофф в продължение на 6 години не е уведомил университета за прекратяване на процедурата. Ако университетът знаеше, че патентната процедура е прекратена за какво Бюкенън ще ходи да се среща с него? Проблемът е, че 6 години помещението остава неизползвано и доц.Роберт Стюарт иска да го вземе. Кой е доц. Роберт Стюарт ... това е ръководителят на проекта "Циклон", вторият компютърен проект на Айова. Всъщност, Роберт Стюарт е човекът, който е запазил капацитивните барабани от разграбения компютър. Тъй като компютърът е бил разграбен Роберт Стюарт е поискал помещението ... проблемът е, че по сведения на Хари Свек, proffesor emeritus по химия в университета в Айова и участник в проекта Manhattan, Берри е участвал в разграбването като е насочвал студентите какво да вземат от компютъра за дипломните си работи.(Мобли - стр. 202, втори параграф) Това е историята ... ходенето в Айова на Атанасофф е манипулацията, а това което пише в мемоарите му, че "трябва да се действа бързо" е фалшификацията. Как да опишеш това в страницата, без да опреш до лъжите и фалшификациите?

В интервюто от 17 юли 1972 г. Бони Каплан успява да пречупи Атанасофф и да го накара да изплюе камъчето На стр.21, 3-ти отговор Атанасофф казва ... "Разбира се аз исках признание. Аз щях да имам нещо като признание ако можех да имам пълен набор от патенти. Ако аз имах пълен набор от патенти по това време щях да имам признание, но нямаше да ми останат пари." У-у-у-п-с ето защо няма патенти ... да си спомним за 50%, за клеветите по адрес на адвокат Трекслер, за клеветите по адрес на университета, за 10% дето щедро дал на Берри!

Има нещо, което исках да споделя с теб и мисля че ще ти е итересно ... става въпрос за първите три патента на Артър Холси Дикинсън (Arthur Halsey Dickinson) от IBM US Pat.2,580,740, на Джозеф Деш и Роберт Мумма от NCR US Pat.2,595,045 и на Джордж Стибиц от Bell Labs US Pat.2,668,661. В първите изречения на тези три патента се казва, че целта е да се премахне инерцията и да се създаде компютър без движещи се части. Това е голямото решение на първите електронни компютри. Светът се опитва да реши този проблем вече 80 години и не го е постигнал напълно. Това решение е взето за първи път през декември 1935 г. от Джеймс Уорес Брайс (James Wares Bryce), първи технически съветник на президента на IBM Томас Уотсън – старши, началник на Патентния Департамент на IBM, един от най-големите изобретатели на САЩ, човек от ранга на Едисон.

В случая с Bell Laboratories използването на релетата премахват макро-инерцията ... защо с релета? До 1950 г. надеждността на електронните лампи е много ниска ... около 500 часа, ако имате късмет. Причината за това е открита през 1950 г. от Джей Форестър, ръководителят на проекта Whirlwind I на MIT (Massachussets Institute of Technology) – първият двоичен паралелен електронен компютър, проектиран за приложение като летателен симулатор за военно въздушните сили на САЩ. Джей Форестър много добре разбира, че с такава надеждност на лампите паралелен компютър не става (ENIAC е доказатерство за това ... всеки 8 часа се прави профилактика и се сменят по 30 лампи) и започва да изследва причините в сътрудничество със Sylvania, един от големите производители на лампи в Америка. Окриват, че при производството на катода на лампите се използва никел с примес от силикон за бързо запалване на лампата. Когато никелът се загрее, силиконът започва да гори и образува нагар ... нагарът е RC верига последавателно включена във веригата анод-катод ... когато нагарът стане много лампата умира тихо и кротко, не може да запали. Model I на Bell Laboratories e тестова машина, предназначена за интензивна работа и профилактика на всеки 8 часа е неприемлива. След като надеждността е задължителна микро-инерцията (вибрациите на котвата в релето) остава, въпрос на компромис, за който Атанасофф не обича да говори. Model I е в непрекъсната експлоатация в продължение на 9 години до 1949 г. Така че, този компютър не може да се пренебрегне.

През 1932 г. по препоръка на Джеймс Брайс (Джеймс Брайс не е издавал заповеди, той е препоръчвал, но препоръките му са били нещо като закон) в Патентния Департамент на IBM в Ендикот, Ню Йорк, започват експерименти с електронни вериги, които се предназначени за светлинни сенсори, които се използват в неоновия принтер и светлинния перфочетец. През 1935 г. Джеймс Брайс достига до извода, че времето на механичните изчислителни устройства изтича и препоръчва на екипа си да започне работа по електронна изчислителна система без движещи се части за да се премахне макро- и микро-инерцията. Това означава напълно електронна система ... електронна тактова област, електронна комутация, електронни изчисления, електронно управление, електронен изход, електронен вход ... в този смисъл ако погледнеш мобифона си ... какво е това ... точно препоръката на Брайс. Първоначално, екипът който работи по електронна система е един, по-късно се създава втори екип на Ралф Палмър. Байрон Фелпс е част от екипа на Палмър. Екипът на Палмър не е знаел за екипа на Дикинсън, работел е независимо и затова машината на Дикинсън е десетична, на Фелпс – двоична ... нещо като случая с перфокартата с 80 колони от 1930 г. и екипите на Клеър Лейк и Джон Пиърс. Машината на Дикинсън остава само като прототип, но машината на Фелпс е първият компютър като търговски продукт IBM 603. IBM603 е завършен през ноември 1942 г., но е пуснат на пазара през 1946 г. и е една от машините, обект на разглеждане по време на делото Honeywell срещу Sperry Rand (има отделна глава за зависимост от Фелпс). След ноември 1942 г. IBM прекратява проектирането на нови машини и изпраща екипа на Ралф Палмър в NCR да помага в проектирането на N530 … декодера на 4-роторната ENIGMA на германския флот.

Проблемът е, че моделът, а по-късно и АВС компютърът не са напълно електронни т.е. Атанасофф не е достигнал до идеята за компютри без движещи се части и не премахва инерцията ... Атанасофф достига до тази идея през 1945 г. (интервюто на Бони Каплан с Атанасофф от 17 юли 1972 г. стр 13, първи отговор) т.е. 10 години след Джеймс Брайс, 7 години след Джордж Стибиц и 6 години след Джо Деш.

Изводите ги оставям на теб и ... няма да се подпиша. — Предният неподписан коментар е направен от анонимен потребител с адрес ‎ 103.189.241.183 (беседа) 12:57, 2 октомври 2024‎ (UTC)

Здравей, няма проблем, аз те подписах усмивка. Радвам се, че не изпускаш Уикипедия от зоркия си поглед. Прочетох горното с интерес, но имаш ли конкретно предложение за промяна? Текстът на статията е доста устойчив, като изключим честите смени от американец на българин и обратно. Иначе по същество аз нямам какво да променям, само следя какво променят други. Ще се радвам да допринасяш още!--Ket (беседа) 17:42, 2 октомври 2024 (UTC)[отговор]

Радвам се, че не съм те обидил ... все пак такива дълги постове на беседата ти може да се възприемат като вандализъм, кой знае ... знаеш, че съм ти благодарен за помоща, знаеш че ценя това което правиш и знаеш че неподписването е форма на протест. Мисля че знаеш, но последната корекция преди тебе за механичния лапласиометър е от мен и нали си по правилата, не пропусна да ми напомниш за подписвам ... няма да подписвам докато в Уики не спрат да преписват без да мислят. Ако зависеше от мен за Атанасофф щеше да има само едно изречение ... главен свидетел и до тук. В страницата още има откровени фалшификации - например решениета, които взел в кръчмата ... за това има 5 версии. Това, което е на страницата са лъжите на Бъргс. След това, приносите ... няма ни един. Един пример, използването на кондензатор ... за първи път кондензатор като носител на информация използва Дикинсън. Отвори патента и виж, регистърът на цифрата е "релаксационен осцилатор" и какво има в обратната връзка ... кондензатор, който се опреснява на всеки такт! Идва манипулацията на Атанасофф ... кондензаторът се опреснява през определен период от време. Колко е този период от време ... един оборот т.е. един тактов период. У-у-у-п-с, това е наблюдавано 30 години преди Джонни през 1912 от шест човек независимо ... кондензатор в обратната връзка на лампа се зарежда и разрежда т.е. опреснява и води до осцилации. Разликата е, че при Дикинсън информацията е фазата, при Атанасофф - амплитудата, край на историята. След това Атанасофф се жалва, че IBM го заплашили със съд когато напада Роберт Денард за динамичната памет през 1967. Ако зависеше от мен изобщо нямаше да се разправям, директно обвинение. И така е с всичко. Просто 11-те приноса, за които претендира са крадени. Уравненията в електрониката ... ми да прочете патента на Алмънт Строгър от 1891 г. за първата автоматична телефонна централа ... там е и-логика с релета. Две релета последователно ... и-логика, паралелно ... или-логика.

Друго нещо ... никъде на страницата не пише, че след делото Атанасофф превръща решенията на делото в лична вендета и прави два опита за морално убийство на Моукли - първия път през Кларк Моленхоф, втория път ... в мемоарите си. Третият опит е на Бъргс. Помниш ли имаше един източник на Бернард О. Уйлямс, който пишеше за това. Другият, който пише за това е Калвин Моерс. Имам причини да мисля, че Бернард О. Уйлямс е Белнард Артър Оуен Уйлямс, известния философ в областта на етиката и морала и критик на Кант. Неговата дисертация е 850 стр "Computing with Electricity 1935-1945", пази се в Смитсониън на микрофиш и не искат да ми я пратят. Ще видим. Как да напишеш за това на страницата? Може би в началото да се махне инженер, матеманик, семейството и образованието да се съкратят. Проблемът е, че народът ни е докаран до истерия, как открил компютъра ... това е толкова обидно и унизитерно!

Има много неща, които мисля че ще ти са интересни, но беседата ти не е мястото. Едно интересно нещо ... фон Ноймановата архитектура се оказа крадена от Екерт и Моукли, описана в седма глава от решенията на съда. Нещо като историята на Асен Василев. Сега се опитвам да разбера от къде идва идеята за деление без възстановяване ... това е претенция 100 на ENIAC и Атанасофф претендира за нея, макар че Бъргс твърди, че Атанасофф не достига да частно при деление. Адвокатите на Honeywell не са я претендирали ... защо? Книгата върви, обещах ти, но е много неприятна работа да се занимава човек с льохман като Атанасофф ... докарах я до 200, ама не ми се пише и домашните като чуят "Атанасофф" и удрят тавана. Много негативна работа.

Да, текста е стабилен, въпрос на компромис ... въпросът е, че фалшификациите на Атанасофф се използват за пропаганда, а всъщност става въпрос за разпространение на невежество, неграмотност, фалшиви ценности и най-вече неуважение към научните и инженерни кадри на страната. Тъжно е да се гледа!

— Предният неподписан коментар е направен от анонимен потребител с адрес 103.189.241.183 (беседа) 23:21, 2 октомври 2024 (UTC)[отговор]

Да го кажа и аз. Вижте, писането на тия чаршафи е наистина безсмислено. Взимате надеждни източници и оправяте статията и вече няма да е, както казвате тъжно да се гледа, защото статията се чете, не тия беседи. Всичко опира до това има ли надеждни източници. -- Мико (беседа) 05:08, 3 октомври 2024 (UTC)[отговор]

Results from the survey about the tools on Wikimedia projects by the CEE Hub

[редактиране на кода]

Hi everyone,

During August 2024, we sent you a survey about the tools, so now we would like to bring to your attention the conclusions and results from the survey, which you can explore on this Meta page.

I hope you will enjoy exploring the mentioned tools on the page, along with other conclusions from the survey. Thanks for your time, and we will continue working on this important topic. --MediaWiki message delivery (беседа) 12:09, 7 октомври 2024 (UTC)[отговор]