Направо към съдържанието

Маслина

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Маслина
Класификация
царство:Растения (Plantae)
отдел:Васкуларни растения (Tracheophytes)
(без ранг):Покритосеменни (Angiosperms)
(без ранг):Еудикоти (eudicots)
(без ранг):Астериди (asterids)
разред:Устноцветни (Lamiales)
семейство:Маслинови (Oleaceae)
род:Маслина (Olea)
Научно наименование
Linnaeus, 1753
Маслина в Общомедия
[ редактиране ]
Маслиново дърво от Ситония, Гърция
Маслиново дърво от Пеаниа, Гърция
Консервирани маслини
Olives, ripe, canned
(Хранителна стойност за 100 g продукт)
Калций, Ca88 mg
Желязо, Fe3.3 mg
Магнезий, Mg4 mg
Фосфор, P3 mg
Калий, K8 mg
Натрий, Na735 mg
Цинк, Zn0.22 mg
Мед, Cu0.251 mg
Манган, Mn0.02 mg
Селен, Se0.9 μg
  Други
Маслина в Общомедия

Маслините (Olea) са род бавнорастящи, но дълголетни дървета от семейство Маслинови (Oleaceae)[1], широко разпространени от Средиземноморието и Южна Африка до Югоизточна Азия, Южен Китай, Нова Каледония и Източна Австралия. Те са вечнозелени, с дребни листа, а плодът им има костилка. Клоните са тънки, но гъсто разположени. Листата на повечето маслини са покрити с восък, който ги предпазва при висока температура.

Най-известният вид е европейската маслина (Olea europaea), която се използва от древни времена за производство на зехтин или за ядене на самия плод. Плодовете на маслината за производство на зехтин са дребни и богати на масло. Най-подходящи сортове за нашите географски ширини и по-конкретно само в някои микро райони са сортовете Агрио (дива – зелена) и Петро (камък – черна). В България може да вирее единствено в Ивайловградско, Пловдивско – полите на Родопите и Петричко, както и по Черноморието, но само на защитени от вятър места. Маслиновите дървета могат да виреят в бедни почви, но издържат до -15 °C.

Плододаването започва 3 – 4 година като цветовете се образуват на младите клонки, а самите плодове узряват през есента и зимата. Клоните се подкастрят добре, за да дават повече плод. През 2009 в района на Кърджали са засадени 110 фиданки от студоустойчив испански сорт Арпекина присаден върху гръцка подложка, който издържа температури до -20 °C и притежава висока масленост.

Употреба за храна и като подправка

[редактиране | редактиране на кода]

Маслините са много горчиви докато са сурови. Tе се подкиселяват като се слагат във вода, която се подменя всеки ден в продължение на месец, за да се изцеди горчивината им. След 1 месец като вече не са горчиви, накисват се в сол и лимон и за няколко дни са готови. Това е един от начините за приготвяне на сурови маслини.

  1. Делков, Недялко. Дендрология. София, Земиздат, 1988. с. 314.