Направо към съдържанието

Красавицата и Звяра (саундтрак, 1991)

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Красавицата и Звяра
Албум на различни артисти
Записан1989 – 1991 г.
Издаден22 октомври 1991 г.[1]
Жанрсаундтрак, поп
Времетраене50:12
Музикален издателУолт Дисни Рекърдс
Езиканглийски
Сингли от Красавицата и Звяра
Beauty and the Beast в

Красавицата и Звяра (оригинален саундтрак към филма) (на английски: Beauty and the Beast: Original Motion Picture Soundtrack) е музикален албум, съдържащ музиката от едноименния филм на Дисни от 1991 г. Издаден от Уолт Дисни Рекърдс на 22 октомври 1991 г., първата половина от албума – песни от 2 до 9, съдържа песните от филма, създадени от композитора Алън Менкен и текстописеца Хауърд Ашман, докато втората му половина – песни от 10 до 14, включва музикалната партитура, композирана от Менкен. Въпреки че по-голямата част от съдържанието на албума остава в жанра на музикалния театър, песните също са повлияни от френската, класическата, попмузиката и музиката от Бродуей. Приписван на различни изпълнители, саундтракът включва изпълнения на главния актьорски състав на филма – Пейдж О'Хара, Ричард Уайт, Джеси Корти, Джери Орбач, Анджела Лансбъри, Роби Бенсън и Дейвид Огдън Стиърс – по ред на появата. Освен това в албума участват певците Селин Дион и Пибо Брайсън, които изпълняват поп интерпретация на едноименната тематична песен от филма, която същевременно служи като единствения сингъл от саундтрака.

След труден период, през който Уолт Дисни Фичър Анимейшън се бори да пусне успешни пълнометражни анимационни филми, студиото, вдъхновено от най-новия си анимационен успех Малката русалка (1989), решава да адаптира приказката Красавицата и Звяра в анимационен музикален филм. Джефри Катценберг, председател на Уолт Дисни Студиос, нарежда продукцията на филма да започне от нулата, тъй като немузикалната версия не го впечатлява, и наема Хауърд Ашман и Алън Менкен, които наскоро завършват музиката към Малката русалка, за да напишат песните за Красавицата и Звяра. Дион и Брайсън са наети да запишат поп версия на заглавната песен на филма, за да се привлече вниманието на медиите към продукцията.

Подобно на филма, саундтракът има огромен успех от критиците, получавайки всеобща похвала и признание както от филмовите, така и от музикалните критици. Музиката, включена в албума, печели няколко награди, включително наградата Златен глобус за най-добра оригинална музика, наградата на Академията за най-добра оригинална музика и награда Грами за най-добър саундтрак, създаден за филм или за телевизия. Неговото заглавно парче и единствен сингъл, Beauty and the Beast, постига подобен успех, печелейки наградата Златен глобус за най-добра оригинална песен, наградата на Академията за най-добра оригинална песен и наградите Грами както за най-добра песен, написана за визуални медии, така и за най-добро поп изпълнение от дует или група с вокали. Саундтракът е номиниран и за награда Грами за албум на годината.[2]

Албумът е издаден на компактдиск, грамофонна плоча и за цифрово изтегляне.

През 70-те и 80-те години Уолт Дисни Фийчър Анимейшън прави опити да издаде анимационен филм, който да постигне успеха на някой от по-ранните продукции на студиото. През 1989 г. Уолт Дисни Пикчърс издава Малката русалка, анимационен мюзикъл, включващ песни, написани от текстописеца Хауърд Ашман, който е и продуцент на филма, и композирани от Алън Менкен. Малката русалка получава критичен и търговски успех. Надявайки се да пусне филм, който да постигне подобен успех, студиото решава да адаптира приказката Красавицата и Звяра на Жан-Мари Льопренс дьо Бомон в анимационен филм.

Преди да се ангажират професионално с Дисни, Ашман и Менкен си сътрудничат по музикална адаптация на Малък магазин за ужаси и нейната последваща музикална филмова адаптация. След опита на студиото да адаптира Красавицата и Звяра в немузикален анимационен филм под ръководството на Ричард Пардъм главният изпълнителен директор на Дисни Джефри Катценберг, недоволен от идеята, към която се е насочил филмът, нарежда да бъде бракуван и започнат от нулата, но под формата на мюзикъл. Каценберг наема Ашман и Менкен да напишат песните за филма.

Влошеното здраве на Ашман

[редактиране | редактиране на кода]

Първоначално Ашман не е склонен да се съгласи да работи по Красавицата и Звяра, тъй като наскоро е диагностициран със СПИН. Освен това той вече е започнал да пише песни за филма Аладин (1992). Здравето на Ашман започва да се влошава скоро след като завършва Малката русалка. Той обаче иска болестта му да остане в тайна и решава да разкаже на малцина за нея. Твърде слаб, за да пътува, Ашман иска да му бъде позволено да работи върху песните за филма от дома си, което кара Менкен и създателите на филма често да пътуват от студиото на филма в Бърбанк, Калифорния до дома му в Ню Йорк, за да си сътрудничат с него. Ашман написва по-голямата част от текстовете на песента на смъртния си одър.[3][4][5]

Съдържание и композиция

[редактиране | редактиране на кода]

Текстописецът Хауърд Ашман и композиторът Алън Менкен възнамеряват песните в Красавицата и Звяра да служат като сюжетни средства и да помогнат при разказването на историята. Според Менкен песните във филма са израснали от факта,неясно? ] че филмът е написан така, че „почти... да съществува като сценичен мюзикъл“. Стилистично Ашман и Менкен черпят творческо влияние от няколко музикални стила и жанра, включително френска, класическа и бродуейска музика, използвайки ги като вдъхновение при композирането на песните за филма.[6] Менкен също така разкрива, че песните и музиката на филма са склонни да предават голямо разнообразие от емоции, вариращи от трогателност до хумор и радост.[7]

Докато композира оркестровата партитура, която придружава пролога на филма, Менкен се вдъхновява от френската сюита „Карнавал на животните“ от Камий Сен-Санс, наричайки я своя версия на композицията на Сен-Санс.[6] Belle е „оркестрова“ песен.[8] В музикално отношение Менкен основава Belle върху стила на разказване на традиционна оперета, описвайки я като „нещо, което да изобрази Бел в свят, който е толкова защитен и безопасен“. Менкен описва следващата песен от филма, Gaston, като забавна „песен за пиене, изпята основно от група момчета на неандерталско ниво във възхвала на пълен глупак“, като се позовава на избора на песни на Ашман като хумористичен език.[6]

Когато идва време да напише песента Be Our Guest, Менкен първоначално композира и предоставя на Ашман проста мелодия, която първоначално е предназначена само за временно използване, с цел да позволи на неговия съавтор да започне да разработва текста на песента. Менкен се отказва от опита си да подобри простата мелодия на песента и в крайна сметка тя става версията, към която Ашман пише текста си.[6] Менкен описва Be Our Guest като песен, която е едновременно „проста и мелодична“, която „позволява на текста да блести“.[9]

Първоначално Ашман и Менкен създават доста дълга песен за филма, наречена Human Again. Въпреки това, когато е счетена за „твърде амбициозна“, те бързо я заменят с по-кратка, озаглавена Something There.[6] Според Менкен темата и заглавната песен на филма, Beauty and the Beast, е „много трудна песен за създаване“ въпреки относителната си простота.[9] Той разкрива, че процесът на писане на песента е най-дългият период от време, който някога е посвещавал на една конкретна песен. Написана така, че да прилича на приспивна песен, Ашман и Менкен замислят Beauty and the Beast като „песен, която може да има живот извън филма“.

Цялата музика е композирана от Алън Менкен, всички текстове са написани от Хауърд Ашман.

  1. Prologue – 2:26
  2. Belle (в изпълнение на Пейдж О'Хара, Ричард Уайт и хор) – 5:09
  3. Belle (Reprice) (в изпълнение на Пейдж О'Хара) – 1:05
  4. Gaston (в изпълнение на Джеси Корти, Ричард Уайт и хор) – 3:40
  5. Gaston (Reprice) (в изпълнение на Джеси Корти, Ричард Уайт и хор) – 2:04
  6. Be Our Guest (в изпълнение на Анджела Лансбъри, Джери Орбач и хор) – 3:44
  7. Something There (в изпълнение на Анджела Лансбъри, Дейвид Огдън Стиърс, Джери Орбач и Роби Бенсън) – 2:19
  8. The Mob Song (в изпълнение на Ричард Уайт и хор) – 3:30
  9. Beauty and the Beast (в изпълнение на Анджела Лансбъри) – 2:46
  10. To the Fair – 1:58
  11. West Wing – 3:42
  12. The Beast Lets Belle Go – 2:22
  13. Battle on the Tower – 5:29
  14. Transformation – 5:47
  15. Beauty and the Beast (в изпълнение на Селин Дион и Пибо Брайсън) – 4:04
  1. RIAA // Recording Industry Association of America.
  2. Rock on the Net: 35th Annual Grammy Awards - 1993 // Rock On The Net. Посетен на 4 май 2022.
  3. Sunderland, Mitchell. Beauty and the Plague // Посетен на 18 September 2013.
  4. The Touching Tribute Behind Disney's First Openly Gay Character // March 2017.
  5. Don Hahn interview: Beauty and the Beast, Howard Ashman, the Lion King, South Park and Frankenweenie // 3 November 2010.
  6. а б в г д Greenberger, Robert. Alan Menken Revisits 'beauty & The Beast' // October 2, 2010. Посетен на 18 September 2013.
  7. Interview with Beauty and the Beast Composer Alan Menken // October 4, 2010. Архивиран от оригинала на 2013-09-21. Посетен на 2024-07-23.
  8. Tan, Irving (April 10, 2011). "Disney Soundtracks - Beauty and the Beast". Sputnikmusic. IndieClick Music Network. Retrieved 18 September 2013.
  9. а б Rees, Jasper. theartsdesk Q&A: Composer Alan Menken // The Arts Desk Ltd, May 16, 2010. Посетен на 18 September 2013.