Направо към съдържанието

Днепърска битка

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Версията за печат вече не се поддържа и може да има грешки при изобразяване. Моля, актуализирайте отметките на браузъра си и вместо това използвайте функцията за печат на браузъра по подразбиране.
Днепърска битка
Източен фронт през Втората световна война
Информация
Период24 август 1943 – 23 декември 1943
МястоДнепър
РезултатПобеда на СССР
Страни в конфликта
Съюз на съветските социалистически републики СССРГермания Германия
Румъния
Командири и лидери
Съюз на съветските социалистически републики Константин Рокосовски
Съюз на съветските социалистически републики Николай Ватутин
Съюз на съветските социалистически републики Иван Конев
Съюз на съветските социалистически републики Фьодор Толбухин
Германия Ерих фон Манщайн
Сили
2 650 000 души
50 000 оръдия
2400 танка
2850 самолета
1 240 000 души
12 600 оръдия
2100 танка
2000 самолета
Жертви и загуби
поне 800 000 убити и изчезнали281 000
Днепърска битка в Общомедия

Днепърската битка от 26 август до 23 декември 1943 година е военна операция в района на река Днепър и негови притоци в Украйна, на Източния фронт на Втората световна война.[1]

Тя включва поредица настъпателни действия на Съветския съюз срещу отбраняващите се сили на Германия и Румъния в източна Украйна. Въпреки значителното си числено превъзходство, съветските войски срещат остра съпротива и напредват със значителни загуби. Това е заради лошата подготовка на операцията, поради целта на Сталин да си върне столицата на Украинска ССР и най-голям съветски град под немска окупация Киев до 7 ноември - годишнината от Октомврийската революция, и само половината от съветските военнослужещи разполагат със средства за форсиране на река, а останалите е трябвало сами да преплуват реката, при температура на водата от 6 градуса. Освен това атакувания западен бряг на реката е бил по-висок от източния, и командването на Вермахта е било принудено да създаде специална психиатрична болница за войниците си, полудели в битката в резултат на масовото избиване на уморени, невъоръжени и измъръзнали червеноармейци. Имало е случаи, когато от 25 хиляди изпратени да форсират реката червеноармейци само 3 хиляди достигат живи отсрещния бряг. Въпреки че официалните съветски данни говорят за 417 хиляди загинали съветски войници, според оценките на историците Червената армия дава в операцията поне 800 хиляди убити. [2]До края на настъплението тя завзема всички територии на изток от Днепър със значителни предмостия на западния бряг на реката, включително град Киев.

Бележки