Направо към съдържанието

Секс

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Версия от 19:26, 15 декември 2024 на PSS 9 (беседа | приноси) (Защити „Секс“: Бот: временна защита с/у вандализъм ([Редактиране=Позволено само за автоматично одобрени потребители] (изтича на 19:36, 15 декември 2024 (UTC)) [Преместване=Позволено само за автоматично одобрени потребители] (изтича на 19:36, 15 декември 2024 (UTC))))
(разл) ← По-стара версия | Текуща версия (разл) | По-нова версия → (разл)
Чайки, които се чифтосват
Чифтосване на калинки

Сексът (още сексуален акт, полов акт, коитус или сношение) е сексуално проникване между две живи същества – хора или животни. В по-широкото си значение думата означава не само съвкуплението (акт с проникване, копулация, при животните – съешаване), но и всякакъв интимен физически контакт с цел удовлетворяване на сексуалното желание. За повечето нехуманоидни животни сексуалният акт се извършва единствено с репродуктивна цел чрез инсеминация и последваща фертилизация. Все пак при делфините например е известно, че двойките се събират за сексуални взаимодействия дори когато женската е извън фертилен период на репродуктивния цикъл, както и има секс между партньори от един и същи пол. За разлика от тях, в повечето случаи хората правят секс за удоволствие.

Илюстрация за „Луксозните сонети“ на Пиетро Аретино (1892), изобразяваща класически хетеросексуален вагинален секс – картина на Едуард Анри Аврил от 1892 г.
Еротична сцена на анален секс между император Адриан и Антиной в Египет – картина от XIX век на Едуард Анри Аврил
Картина от XIX век на Е. А. Аврил, изобразяваща мастурбация, фелацио и вагинален секс.

В зависимост от пола на партньорите сексуалният контакт може да бъде разнополов и еднополов.

Секс между повече от двама души се нарича групов секс (оргия).

Сексуален контакт с цел финансова или материална изгода, а не (само) от желание за сексуално удовлетворение, се нарича проституция.

Прякото, буквално и в някои случаи вулгарно възпроизвеждане на полов акт чрез литературни, изобразителни и аудио-визуални средства се нарича порнография, а по-изтънченото и естетическо представяне се нарича еротика. Границите между двете понятия обаче понякога са твърде размити.

Сексуални действия

[редактиране | редактиране на кода]

Действията, насочени към стимулиране на половите органи и целящи постигане на сексуално удовлетворение, се наричат сексуални действия. Те могат да бъдат:

Религиозните виждания по отношение на сексуалния акт варират силно между отделните религии, между отделните секти или разклонения на една религия, както и между различните вярващи.

В християнството днес на секса се гледа балансирано – от една страна, той е Божие благословение спрямо човека (в Стария Завет Бог благославя сексуалните връзки: „Плодете се и множете се“), а от друга – следва да бъде практикуван единствено в рамките на осветения от Църквата брачен съюз.

В Римокатолическата църква сексът е позволен само ако се използва за възпроизвеждане, което означава, че в брака е разрешен само вагиналният секс. Според католическата църква сексът не е за удоволствие, а за възпроизвеждане. Заради тази причина контрацепцията е забранена за католиците.[1]

В исляма сексът е позволен само в брака със съпруга. Например позволени са вагиналният и оралният секс. Аналният секс е забранен в исляма.[2]

Според сексуалната ориентация и партньорите в секса

Тематизиране на секса

Правни

Други