Направо към съдържанието

Прохоровско поле (музей-резерват)

Прохоровско поле (музей-резерват)
Карта Местоположение в Белгородска област
Прохоровско поле (музей-резерват) в Общомедия

Музеят-резерват Прохоровско поле (Федерална държавна бюджетна институция на културата Държавен военно-исторически музей-резерват „Прохоровское поле“ ) е многофункционален комплекс, който обединява различни обекти, които служат за увековечаване и популяризиране на подвига, извършен по време на Великата отечествена война. На 12 юли 1943 г. в района на Прохоровското поле се провежда една от най-големите танкови битки в историята. Прохоровското поле като бойно място е третото военно поле в Русия след Куликовското поле и битката при Бородино.

История

Първият паметник на Прохоровското поле

На 17 февруари 1971 г., по време на посещение в Прохоровка от маршал Павел Ротмистров (командир на танковата армия в битката при Прохоровка), възниква идеята да се увековечи паметта на падналите герои от битката при Курск. Още през март 1973 г. първият паметник е монтиран на надморска височина 252,2 м - танкът Т-34-85, доставен от Централноазиатския военен окръг. Малко по-късно две артилерийски установки ЗиС-2 са доставени на железопътна платформа.

На 11 юли 1973 г. е открит първият мемориал на участниците в битката, състоящ се от танк и две оръдия, с което се полагат основите на бъдещия музей-резерват.

През 1981 г. на мястото на подвига на бронебойните войници от чл. Монтиран е паметен знак на лейтенант П.И. На това място бронебойните войски повалиха седем танка на германската СС дивизия „Тотенкопф“.

На 12 юли 1994 г., на 51-ата годишнина от танковата битка в село Сторожевое Второй, на масовия гроб е монтиран поклонен кръст, изработен от скулптора Вячеслав Михайлович Кликов.

На 26 април 1995 г. президентът Борис Елцин издава указ за създаването на Държавния военноисторически музей-резерват „Прохоровско поле“. Указът е отговор на предложение на ръководството на Белгородска област и Министерството на културата на Руската федерация.[1]

На 3 май 1995 г. в Прохоровка са открити два обекта: камбанарията на Прохоровското поле и църквата на Светите апостоли Петър и Павел. Те са открити в тържествена обстановка, осветени са от патриарх Алексий II. В същото време, с благословението на Алексий II, „ Библиотеката на Н. И. Рижков “ е открита в дома на духовенството при църквата „Свети апостоли Петър и Павел“. Книжният фонд се увеличава и през май 1999 г. библиотеката е преместена в новата сграда на културно-историческия център на Трето военно поле на Русия „Прохоровско поле“. С течение на времето в библиотеката се появява видеозала със собствена видеотека и картини.

На 3 май 2000 г. в Прохоровка е открита ротондата „Камбаната на единството на три братски народа“. На откриването присъстват президентите на Русия, Украйна и Беларус и представители на духовенството.

На 2 май 2010 г. беше открита сградата на „Музей на военната слава на Третото военно поле на Русия“. Пред музея има скулптурно-художествена композиция „Танковата битка при Прохоровка. Таран" (скулптор Фридрих Согоян в сътрудничество със сина си Вахе).

На 16 май 2015 г. се състои откриването на танкодрума, чиято писта се намира до музея „Трето военно поле на Русия“, а трибуните могат да поберат 1300 души.

На 9 май 2020 г. ще се състои откриването на нов комплекс, посветен на домашните работници.[2]

Обекти

Галерия

Предметите на музея са разпределени по цялата територия. Повечето от тях се намират в село Прохоровка, на Танковото поле и в съседния „Парк на победата“ до спирка „Звонница“ (на пет километра югозападно от гара Прохоровка).

В Прохоровка

Камбана на единството на три братски народа: руски, украински и беларуски Храм Светите апостоли Петър и Павел Библиотека на Н. И. Рижков на Прохоровското поле Културно-исторически център на Трето военно поле на Русия „Прохоровское поле“ Музеят на военната слава на Третото военно поле на Русия и скулптурно-художествената композиция „Танковата битка при Прохоровка. овен" Паметник на войниците, загинали на Прохоровското поле

Танкодрум

Изложбена площ на танкодрума Скулптурна композиция „Десант на танкове“ Музей на бронираните превозни средства (изложба на бронирани машини и оръжия на Червената армия) Поле за резервоари (на спирката Belfry): Паметник на съветските танкови екипажи на надморска височина 252,2 м танк Т-34-85 Паметник на победата – камбанария на Прохоровското поле Алея на бронираната техника, артилерийските системи и системите за ПВО Бюст на Дмитрий Донски Бюст на Михаил Кутузов Бюст на Георгий Жуков Паметник на В. М. Кликов , автор на камбанарията Victory Park (на спирка Belfry): Параклис „Свети кръст“. Паметник на жените от войната Паметник на „Военните лейтенанти“ Паметник на „Поручик Борисов“ (по време на Курската битка, ранг – сержант) Паметник на командирите на фронтовете в битката при Курск (Иван Конев (Степен фронт), Александър Василевски (координира действията на Воронежския и Степния фронт), Константин Рокосовски (Централен фронт)) Паметник на командирите в битката при Курск (Павел Ротмистров (5-та гвардейска танкова армия), В. Д. Крюченкин (69-та армия), А. С. Жадов (5-та гвардейска армия)) Паметник на старши лейтенант П. И. Шпетни, Герой на Съветския съюз Паметник „Сбогом“, на пиедестала има надпис „Чакай ме и аз ще се върна. Просто чакай много..." Паметник „Халт“ Реконструиран фрагмент от военен лагер с окопи и землянка Наблюдателен пункт под формата на землянка за генерал Павел Ротмистров. Военно погребение на войници и офицери в село Сторожевое Второ Паметен знак на мястото на подвига (сега полето на Шпетни по пътя от Прохоровка до фермата „Весели“, на 8 км от камбанарията и на 3 км от фермата „Весели“) на Герой на СССР старши лейтенант П. И. Шпетни.

Събития

На територията на музея-резерват всяка година се провеждат мемориални събития в деня на освобождението на Прохоровка от нацистките нашественици (6 февруари), Деня на победата (9 май), Деня на паметта и скръбта (22 юни) и Ден на танковата битка при Прохоровка (12 юли). От 2013 г. фестивалът на аеронавтиката „Belogorye Skyspan“ се провежда ежегодно през август.

Източници

  1. Указ О создании Государственного военно-исторического музея-заповедника «Прохоровское поле» // prohorovskoe-pole.ru, 26 април 1995. Архивиран от оригинала на 18 септември 2017. Посетен на 30 юли 2024.
  2. В Прохоровке в мае 2020 года откроют новый военно-исторический музей // go31.ru, 24 ноември 2019. Архивиран от оригинала на 30 януари 2020. Посетен на 30 юли 2024.