Aastas tohutu hulga aruandeid ja deklaratsioone esitavad ettevõtjad soovivad vähem bürokraatiat. Maksuameti esindaja selgitab, kas ja millal vabaneb ettevõtja sadade aruannete esitamise kurnavast koormast ning milliseid uusi e‑teenuseid on riigil ettevõtja jaoks arenduses.
- Janek Rozov, Mare Timian, Imre Pralla ja Juhan Pukk Foto: Andres Laanem
Alustame saadet tähelepanuväärsete faktidega: Eesti ettevõtjad esitavad riigile aastas üle 800 000 aruande ja deklaratsiooni ning sellele kulub hinnanguliselt 72 miljonit eurot. Need numbrid illustreerivad liigagi ilmekalt bürokraatia mahtu ja Eesti ettevõtete koormat.
Uurime maksu- ja tolliameti esindajalt, kuidas läheb riigil bürokraatia ohjamisega, millised on plaanid vähendada ettevõtjate aruandluskoormust, mis on ettevõtja digivärav ning kellele ja millist kasu see toob? Kuuleme ka häid näiteid juba toimivatest e‑lahendustest ning ettevõtjad jagavad oma mõtteid ja praktilisi näiteid, miks on digipööre vahel vaevaline ja keeruline ning millise kivi all on vähk peidus.
Küsime sedagi, kas ettevõtjad ise on valmis bürokraatia ohjamiseks, millised on olulised eeldused selleks, mis mõtteid tekitab reaalmajanduse plaan ehk ettevõtte andmete liikumine masinalt masinale ilma inimese sekkumiseta.
Saates on külas maksu- ja tolliameti peadirektori asetäitja Janek Rozov, Askendo raamatupidamisbüroo juht Imre Pralla ja IT‑ettevõtte Flowit tegevjuht Juhan Pukk. Saatejuht on Äripäeva teemaveebide raamatupidaja.ee ja palgauudised.ee ärijuht Mare Timian.
800 000 aruannet ja deklaratsiooni? Maksuamet selgitab, kuidas vähendada ettevõtja kurnavat koormust
Seotud lood
Saates „Digitark äri” räägime pöördelistest muutustest, mida toob tehisintellekt raamatupidamise ärisse ja finantsspetsialistide töösse. AI abil saab protsesse automatiseerida, andmeid analüüsida ja riske juhtida, aga kas tal on tarkust teha ka raamatupidaja kutseeksamit?
Saate „Digitark äri” fookuses on mobiiliäpid, nende ärilised võimalused ja piirangud. Saatekülalised selgitavad, millised teemad peab ettevõtja enne läbi mõtlema, kui mobiiliäppi looma hakatakse. Juttu tuleb ka sellest, kuidas mobiiliäpp aitab ettevõttel äri kasvatada ning millal see pole mõistlik valik.
Äripäeva raadio saates „Digitark äri” arutavad raamatupidamisbüroode juhid ja valdkonna arvamusliidrid e‑arvete kohustuslikuks muutmise teemal. Saade on salvestatud konverentsil „Mis muutub raamatupidaja töös 2024?”
Saates „Digitark äri” on fookuses küsimused, kuidas ettevõttele majandustarkvara tellida või seda uue vastu välja vahetada. Räägime saatekülalistega ka verivärskest ERP tellimise juhendist, mis annab tarkvara tellijale tervikülevaate protsessist ja sammsammulised abistavad juhised.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.