Dodaj portal BPK na pulpit swojego urządzenia aby móc do niego szybko wrócić nawet kiedy jesteś offline.
Treść główna podstrony
Identyfikatory naukowców
aktualizacja
Identyfikator naukowca lub autora (Researcher Identifier, Author identifier) to stały kod numeryczny (trwały unikalny identyfikator cyfrowy) przypisany do osoby. Identyfikator ten jednoznacznie określa badacza w danym środowisku cyfrowym, takim jak instytucjonalny system informacyjny (np. system informacyjny zarządzania zasobami ludzkimi instytucji lub baza danych publikacji), krajowa baza danych (np. Polska Bibliografia Naukowa), międzynarodowa baza danych cytowań (np. Web of Science, Scopus). Umożliwia jednoznaczne przypisanie autorowi jego dorobku naukowego.
Elektroniczny system identyfikacji naukowca:
ułatwia identyfikację naukowca, co jest szczególnie ważne w przypadku zmiany nazwiska, transliteracji (np. z cyrylicy), a także gdy w publikacjach występują różne formy zapisu nazwiska;
umożliwia weryfikację danych o naukowcu, w tym informacji o jego dorobku naukowym, jednostkach zatrudnienia, obszarze zainteresowań naukowych oraz współpracy zawodowej;
pozwala właściwie powiązać publikacje z ich autorami także w wypadku autorów o tym samym imieniu i nazwisku oraz prowadzących działalność naukową w tych samych dyscyplinach.
Niektóre źródła informacji i bazy danych są w stanie komunikować się ze sobą poprzez swój system identyfikatorów naukowców i w ten sposób wymieniać np. dane bibliograficzne publikacji, przypisując je właściwemu autorowi.
Popularne systemy identyfikacji naukowców
ORCID(nowe okno) – system identyfikacji autorów (bezpłatny dla indywidualnych osób) tworzony przez amerykańską instytucję non-profit ORCID, wspieraną przez naukowców, uczelnie i wydawców z całego świata, którym bliska jest idea zapewnienia wiarygodnego źródła informacji o naukowcach, ich dorobku i afiliowanych instytucjach;
Publons(nowe okno)– system zaprojektowany jako platforma prezentująca w jednym miejscu informacje o publikacjach, cytowaniach i recenzjach dokonywanych przez naukowców; powiązany z bazą Web of Science, systemem ORCID i tysiącami czasopism naukowych, dzięki czemu można automatycznie importować lub aktualizować publikacje z różnych zasobów, a także z menedżerów bibliografii (np. EndNote, Mendeley, Zotero).
International Standard Name Identifier (ISNI) (nowe okno)– standard ISO, używany przez liczne biblioteki, wydawnictwa, bazy danych i aplikacje zarządzające prawami autorskimi na całym świecie. Używany jest do jednoznacznej identyfikacji osób i organizacji zaangażowanych w działalność twórczą. ISNI stanowi ważny element np. w aplikacjach Linked Data i Semantic Web. Baza danych ISNI jest uzupełniana z wielu źródeł danych na całym świecie i opiera się na łączeniu za pomocą algorytmów dopasowujących. Identyfikatory ISNI są nadawane, gdy istnieje wysoki poziom pewności co do dopasowania nowych nazw do nazw istniejących w bazie lub gdy dostępne są wystarczająco bogate metadane, aby stwierdzić, że nowa nazwa nie istnieje jeszcze w bazie danych ISNI.
Profil naukowca
Profil naukowca lub autora to zestaw danych powiązanych z identyfikatorem naukowca w określonym systemie, uzupełniony o informacje dodane dzięki narzędziom tego systemu.
Naukowiec może mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na kształtowanie swojego profilu, zależnie od sposobu gromadzenia danych widocznych w tym profilu i dostępnych narzędzi. W niektórych systemach naukowiec może samodzielnie uzupełniać dane widoczne w jego profilu, w innych dane są automatycznie pobierane z określonych źródeł, a autor ewentualnie może je korygować.
Profil autora w Portalu zarządzania wiedzą - CRIS PK (nowe okno) jest tworzony dla każdego autora publikacji zarejestrowanych w bazie. Są w nim widoczne dane bibliograficzne wszystkich zarejestrowanych w CRIS PK publikacji autora, w tym publikacji współautorskich, przekładów, a także informacje o promotorstwie prac doktorskich. Dodatkowo autor może zamieścić w tym miejscu fotografię i inne informacje wg swojego uznania.
Profil autora w GoogleScholar (nowe okno) jest tworzony na podstawie publikacji znalezionych w Internecie przez wyszukiwarkę naukową GoogleScholar. Po weryfikacji przez autora (np. po usunięciu zdublowanych opisów) można dokonać analizy dorobku publikacyjnego przy pomocy programu Publish or Perish. (nowe okno).
Scopus Author Profile (nowe okno) – prezentacja informacji o autorze w bazie Scopus. Informacje są generowane automatycznie z bazy. Identyfikator autora (Author ID) jest automatycznie przypisany autorowi, który opublikował co najmniej jeden artykuł indeksowany w Scopusie. Profil jest tworzony dla autorów, którzy mają przynajmniej 2 publikacje zarejestrowane w Scopusie. Autor może skorygować informacje za pomocą udostępnionego formularza, a także zintegrować swój profil z ORCID ID.