Том (комп'ютер)
У контексті комп'ютерних операційних систем том (англ. volume) або логічний диск — це термін, що використовується для опису джерела зовнішньої пам'яті з єдиною файловою системою. Найчастіше том відповідає розділу жорсткого диска (фізичний том), проте часто цей термін використовують для опису логічного інтерфейсу, що використовується операційною системою для доступу до даних, збережених на деякому зовнішньому носії або кількох таких носіях (логічний том).[1]
Необхідність поділу на логічні диски обумовлена наступним. Якщо при записі в кластер не вистачить місця хоча б для 1 байта, то цей байт буде поміщений в наступний вільний кластер. При цьому в цей кластер вже нічого записати буде не можна. Таким чином, чим більше обсяг вінчестера і чим більше розмір кластера, тим більш неефективно використовується дисковий простір. Фактичний обсяг вінчестера знижується – чим більше об'єм, тим більше дискового простору виявляється порожнім, при цьому його не можна використовувати.
Вихід з ситуації знайшли шляхом розбиття жорсткого диска на декілька логічних дисків. Кожний логічний диск при цьому утримував свою FAT-таблицю. Наприклад, розбивши вінчестер ємністю 2 Гб на два логічних диска, розмір кластера знижується вдвічі - з 32 Кб до 16 Кб[2].
Мітка тома - це назва яку дали певному тому в файловій системі.
На відміну від мітки, серійний номер тома є унікальним і зазвичай не змінюється користувачем, тому використовується як більш постійний та надійний ідентифікатор що показує що том змінився (наприклад коли диск виймають і вставляють інший). Форматування диска змінює серійний номер, а зміна мітки - ні.[3]
- ↑ Hard Disks and How They Are Organized. Server Disk Management in a Windows Environment. Auerbach Publications. 26 вересня 2003.
- ↑ Що таке FAT-таблиця і кластер(рос.)
- ↑ Glass, Brett (6 лютого 1998). Changing a Disk's Volume Serial Number. Brett Glass To The Rescue. Процитовано 28 липня 2006.
Це незавершена стаття про інформаційні технології. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |