Ботвінов Олексій Іванович
Ботвінов Олексій Іванович | |
---|---|
Основна інформація | |
Дата народження | 8 вересня 1964 (60 років) |
Місце народження | Одеса |
Роки активності | 1983 дотепер |
Громадянство | Україна |
Професія | піаніст |
Освіта | Одеська національна музична академія імені А. В. Нежданової |
Інструменти | фортепіано |
Жанр | академічна музика |
Нагороди | |
botvinov.com.ua | |
Файли у Вікісховищі |
Олексі́й Іва́нович Ботвінов — український піаніст, Народний артист України, Кавалер Ордену Зірки Італії, Член Президентської ради Всесвітнього клубу одеситів[1], засновник Міжнародного музичного фестивалю "Odessa Classics" та Всеукраїнського конкурсу молодих піаністів імені Серафими Могилевської. Вважається одним з найкращих у світі виконавців музики Рахманінова. Виконав на сцені 300 разів Гольдберг-варіації Й. С. Баха[2]. Має широкий репертуар, до якого входять понад 30 концертів для фортепіано з оркестром. Перший український музикант за роки незалежності України, що записав диск на відомому світовому лейблі Deutsche Grammophon[3][4]. З успіхом гастролював у понад 40 країнах.
Олексій Ботвінов народився 8 вересня 1964 в Одесі у сім'ї музикантів. Його батько, Ботвінов Іван Дмитрович (1917–1980), був композитором та музикознавцем; обіймав посаду завідувача кафедрою теорії музики та проректора Одеської консерваторії. Мати, Бєляєва Віра Олександрівна (1943) — піаністка, концертмейстер (Одеської консерваторії). Після розлучення батьків та укладення матір'ю другого шлюбу, з дев'яти років виховувався вітчимом, Анатолієм Івановичем Дудою (1946-2020) — Народний артист України, співак (тенор), педагог з вокалу — який зіграв значну роль у становленні Олексія, як музиканта та особистості.
Музичну освіту почав отримувати в м. Одесі, у професора Могилевської С. Л. З 1981 до 1985 навчався в Одеській консерваторії у професора Кардашева А. О., закінчив з відзнакою.
У 1983, у віці 19 років, став наймолодшим учасником та лауреатом 1 Всесоюзного конкурсу імені Рахманінова (Москва), після чого став солістом Одеської філармонії та викладачем консерваторії.
У 1987–1989 проходив стажування у Московській консерваторії у професора Горностаєвої В. В.
З 1994 проживав за кордоном, залишаючись громадянином України.
Мешкає в м. Одесі, поєднуючи виступи в ролі соліста Одеської обласної філармонії та гастролі світом[5].
У 1994–1996 роках мешкав у м. Дюссельдорфі, де прем'єрою балету за «Дитячими сценами» Шумана розпочалось його плідне співробітництво з відомим швейцарським хореографом Гайнцем Шперлі[de].
З 1996 року поєднує активну гастрольну діяльність з позицією запрошеного соліста-піаніста Цюрихського Балету. Піаніст з незмінним успіхом виконував у балетних виставах Шперлі музику Моцарта, Шопена, Брамса, Прокоф'єва, Стравінського, Скрябіна, Шнітке та інших.
З 1995 року виконує «Гольдберг-варіації» Й. С. Баха, що стали «візитною карткою» компанії Шперлі та потягли за собою виступи практично в усіх країнах Європи, у Канаді, Японії, Ізраїлі та Південній Африці. З 2001 року «Гольдберг-варіації» — у постійному репертуарі балету Берлінської Дойче Опер (прем'єрне виконання твору О. Ботвіновим у червні 2001 стало сенсацією, що відобразилось у високій оцінці його німецькою пресою («Феєрверк за роялем» (Берлінер Кур'єр), «Ботвінов — це щасливий випадок для Дойче Опер» (Тагесшпігель) тощо).
У 1996 році, в Швейцарії, вийшов CD «Гольдберг-варіацій», який негайно попав на друге місце у хіт-параді класичної музики («Суперзапис!», Ле ФіҐаро, Париж). Наступні записи піаніста газета «Нойе Цюрихер Цайтунг» оцінила: Шопена — як «неймовірно прекрасні», Брамса — «дивуючі своєю нетрадиційністю, але переконливі у кожній деталі». Також у Швейцарії вийшли диски з виконанням творів Рахманінова та концертів Баха і Моцарта («живий запис» з Празької філармонії).
Олексій Ботвінов виступав на численних музичних фестивалях, серед яких Фестиваль Шопена у Польщі та Фестшпіль у Цюриху.
У 2002 році був членом журі міжнародного конкурсу піаністів імені Артура Рубінштейна у Польщі.
У серпні 2003 року був «Артистом ин Резиденс» 15 Міжнародного фестивалю в Муртені (Швейцарія), де зіграв шість концертів соло та з оркестрами.
У жовтні 2008 року ініціював та реалізував новий проект — мультимедійний концерт «Візуальна реальність музики» — поєднання класичної музики та відеоінсталяції, — разом з віджей-гуртом «Videomatics»). Європейська прем'єра відбулася з великим успіхом в Одеській філармонії, було виконано твори Й. С. Баха, С. Рахманінова, О. Скрябіна, А. Караманова та Я. Фрейдліна. Поряд з творчими завданнями, проект має також велике освітнє значення: синтез музики та зображення допомагає залучитися до класичної музики всім тим, хто звик ддо динаміки візуальних форм на екранах телевізорів та комп'ютерів.
У 2009 році проєкт було з величезним успіхом показано у Міжнародному Будинку Музики в Москві, а на відкритому (опен-эйр) концерті на Софіївській площі у Києві було присутньо близько 5000 глядачів.
У листопаді 2008 року, у Санкт-Петербурзі, Олексій Ботвінов, разом з мистецтвознавцем, педагогом, скрипалем та експертом з мистецтва Нобелівського концерту Михайлом Казініком, на телевізійному об'єднанні Мастерская Игоря Шадхана, продовжив роботу над найбільшим у російській історії публіцистичним телепроєктом Свободный полёт. 56 фільмів цього циклу транслювались на каналах ТВ Центр та TVCI. Фільми охоплюють сотні музичних творів, написаних композиторами останніх трьох століть. У листопаді 2008 року, на російській радіостанції Орфей[ru], почався цикл спільних з М. Казиником програм е'Ad Libitum, или В свободном полёте, в яких автори у режимі нон-стоп щотижнево протягом півгодини у вільному діалогові аналізували музику всіх епох та стилів.
З серпня 2009 по травень 2010 року, Олексій Ботвінов, на громадських засадах, виконував обов'язки художнього керівника Одеського Національного Театру Опери та Балету. За цей час у театрі відбулися дві прем'єри, що стали помітними подіями у культурному житті країни: балет «Нуриєв forever» та опера «Турандот».
Новий революційний для світу класики проект «Гольдберг. Перезавантаження» є поєднанням на перший погляд непоєднуваних культурних сфер — вершини європейської музики «Гольдберг Варіацій» Й. С. Баха з орієнтальними ритмами знаменитого турецького перкусіоніста Бурхана Очала[tr], заснованими на стародавніх суфійських традиціях. Європейська прем'єра «Перезавантаження» пройшла з великим успіхом[6] у Великому (Светлановском) Залі Московського Будинку Музики 19 вересня 2011 р., потім були виступи в Парижі, Цюріху, Базелі, джазовому фестивалі в Монтре, на відкритті Стамбульського кінофестивалю, у Національній філармонії України (м. Київ)[7], в Одеській обласній філармонії[8], в Аккерманскій фортеці[9][10].
Створений в 2011 році театрально-музичний проект «Письмовник. Елегія» (за романом «Письмовник» Михайла Шишкіна) став режисерським дебютом Олексія Ботвінова; він виступив також автором п'єси і сценографом. Проект викликав фурор в Москві[11] і Санкт-Петербурзі[12][13], спектакль багато разів і успішно[14][15][16][17][18][19][20] йшов на одеській сцені, а в грудні 2012 року в Цюріху з великим успіхом[21][22] пройшла прем'єра німецькомовної версії спектаклю.
Олексій Ботвінов став автором ідеї проведення, артдиректором та головним організатором Міжнародного музичного фестивалю «Odessa Classics», який проходить щорічно на початку червня, починаючи з 2015 року, в м. Одесі[23]. В 2018 році на честь свого першого педагогу з фортепіано заснував щорічний Всеукраїнський конкурс молодих піаністів імені Серафими Могилевської[24][25][26][27].
У лютому 2021 року, спільно з Даніелем Хоупом[en] видав CD диск "SCHNITTKE Works for Violin and Piano" на лейблі Deutsche Grammophon[28].
У січні - лютому 2022 року, Олексій Ботвінов взяв участь у Міжнародному музичному фестивалі "MustonenFest", проведення якого було сплановано в м. Таллінні (Естонія). Фестиваль стартував 27 січня, концерт одесита було призначено на 2 лютого 2022 року[29].
- Проф. Могилевська Серафима Леонідівна, (з 1975 до 1982);
- Проф. Кардашев Анатолій Олександрович ,(з 1982 до 1985);
- Проф. Горностаєва Віра Василівна, (з 1987 до 1989).
- 1983 — Лауреат 1 Всесоюзного конкурсу імені Рахманінова (Москва)
- 1988 — Лауреат 8 Міжнародного конкурсу імені Баха (Лейпціг)
- 1993 — Лауреат 1 Міжнародного конкурсу імені Клари Шуман (Дюссельдорф)
- 2001 — Заслужений артист України
- 2007 — Музикант року, рейтинг «Народне визнання», м. Одесса[30]
- 2009 — Грамота Кабінету Міністрів України за заслуги в галузі культури України.
- 2011 — Почесна Грамота Одеської Міської Ради за багаторічну плідну творчу роботу, високе професійне мастерство.
- 2011 — Орден святителя Дмітрія (Туптала), мітрополита Ростовського
- 2013 — Орден святого рівноапостольного князя Володимира II степеню[31]
- 2014 — Відзнака Одеської обласної ради[32]
- 2014 — Відзнака Одеського міського голови «За заслуги перед містом»[33]
- 2015 — Народний артист України[34]
- 2019 — Знак пошани Одеського міського голови[35]
- 2020 — Кавалер Ордену Зірки Італії[it] [36]
- 2020 — Швейцарська нагорода Вільгельма Телля [37]
- 2020 — Гордість Одеси, рейтинг «Народне визнання. Одесит року»[38]
Дружина — Єлена (1977)
Син — Михайло (2013)[39].
- Олексій Ботвінов в дитинстві мріяв стати футболістом, але у 9 років твердо вирішив бути музикантом.
- Улюблений інструмент піаніста — чорний рояль німецької фірми Хоффман, виготовлений перед Другою світовою війною; належить музикантові з 15 років; знаходиться в м. Одесі.
- Улюблені літературні твори: «Письмовник» Шишкіна «Степовий вовк» Гессе, «Майстер і Маргарита» Булгакова, «Чапаєв і порожнеча» Пелевіна. Улюблений літературний жанр — фантастика.
- У харчуванні віддає перевагу італійській, французькій та японській кухні[40].
- Johann Sebastian Bach — Goldberg-Variationen — alphadisc 970420
- Johannes Brahms — Händel-Variationen
- Frédéric Chopin — Sieben Nocturnes — alphadisc 970908
- Bach — Mozart — Beretta — live mit den Musici de Praga
- Bach — Klavierkonzert d-moll BWV 1052, Mozart — Klavierkonzert d-moll KV 466 — Beretta — Bach and I / Mozart in the Sky alphadisc 980117
- Botvinov plays Rachmaninov — nurkultur 0203AB
- SCHNITTKE Works for Violin and Piano. Daniel Hope, Alexey Botvinov — Deutsche Grammophon (DG) 00028948392346
- Офіційний сайт [Архівовано 6 січня 2012 у Wayback Machine.]
- ↑ Член Президентської ради ВКО Олексій Ботвінов став Кавалером Ордену Зірки Італії (російською) - Офіційний сайт Всесвітнього клубу одеситів. Архів оригіналу за 26 листопада 2021. Процитовано 26 листопада 2021.
- ↑ Український піаніст Ботвінов закріпив у Берліні світовий рекорд. www.ukrinform.ua. Укрінформ. 16 листопада 2017. Архів оригіналу за 16 листопада 2017. Процитовано 16 листопада 2017.
- ↑ Впервые за последние полвека украинский музыкант записал диск на легендарном лейбле Deutsche Grammophon. Архів оригіналу за 2 квітня 2021. Процитовано 16 лютого 2021.
- ↑ Deutsche Grammophon - catalogue - SCHNITTKE Works for Violin and Piano; Daniel Hope, Alexey Botvinov. Архів оригіналу за 16 лютого 2021. Процитовано 16 лютого 2021.
- ↑ ALEXEY BOTVINOV. PIANIST. Архів оригіналу за 1 грудня 2017. Процитовано 18 листопада 2017.
- ↑ «Гольдберг. Перезагрузка»: Бах под бит. Архів оригіналу за 9 квітня 2013. Процитовано 26 березня 2013.
- ↑ Видео — Украинец и турок переделали Баха — Видео ТСН онлайн, архив видео — ТСН.ua. Архів оригіналу за 25 березня 2014. Процитовано 25 березня 2014.
- ↑ Архівована копія. Архів оригіналу за 25 березня 2014. Процитовано 25 березня 2014.
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) - ↑ Заради порятунку унікальної фортеці влаштували концерт класичної музики просто неба. ТСН. 27 липня 2015. Архів оригіналу за 15 червня 2020. Процитовано 30 травня 2021.
- ↑ Архівована копія. Архів оригіналу за 26 липня 2015. Процитовано 27 липня 2015.
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) - ↑ 12 марта 2011. «Письмовник. Элегия.» За роялем — Алексей Ботвинов « Фонд Ирины Архиповой — официальный сайт. Архів оригіналу за 9 квітня 2013. Процитовано 23 березня 2013.
- ↑ Спектакль-сенсация «Письмовник» - новости театров Санкт-Петербурга. Архів оригіналу за 9 квітня 2013. Процитовано 23 березня 2013.
- ↑ Тема дня 04.06.2012 | Телевизионная компания ГРАД - Новости Одессы, комментарии, политика, жизнь. Архів оригіналу за 9 квітня 2013. Процитовано 23 березня 2013.
- ↑ Письмовник. Элегия | Видео Глас. Архів оригіналу за 9 квітня 2013. Процитовано 23 березня 2013.
- ↑ "Письмовник.Элегия" - ФАКТЫ на ICTV - YouTube. Архів оригіналу за 26 липня 2014. Процитовано 23 березня 2013.
- ↑ Драматическое искусство и классическая музыка соединятся на сцене Одесского украинского театра • Таймер. Архів оригіналу за 26 березня 2014. Процитовано 25 березня 2014.
- ↑ Музыкально-эпистолярный жанр > Арт > Еженедельник 2000. Архів оригіналу за 9 квітня 2013. Процитовано 23 березня 2013.
- ↑ А "Элегия" звучала Одесская газета «Порто-Франко» № 1075 29.07.2011. Архів оригіналу за 09.04.2013. Процитовано 23 березня 2013.
- ↑ Спектакль "Письмовник. Элегия" прожил еще одну жизнь - Светская хроника и культура | KP.UA. Архів оригіналу за 9 квітня 2013. Процитовано 23 березня 2013.
- ↑ Oo?i ia AOA: Niaeoaeeu «Ienuiiaiee». Архів оригіналу за 25 березня 2014. Процитовано 25 березня 2014.
- ↑ "Когда строку диктует чувство...". Одесская газета «Порто-Франко» № 1149 25.01.2013. Архів оригіналу за 09.04.2013. Процитовано 23 березня 2013.
- ↑ Galerie Fotos | Kunst der Stunde Schweiz Zurich Bern. Архів оригіналу за 9 квітня 2013. Процитовано 23 березня 2013.
- ↑ Архівована копія. Архів оригіналу за 29 листопада 2017. Процитовано 18 листопада 2017.
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) - ↑ Всеукраиїнський конкурс молодих піаністів імені Серафими Могилевської - офіційна сторінка. Архів оригіналу за 30 липня 2020. Процитовано 21 вересня 2020.
- ↑ "З ім'ям Могилевської" (російською мовою), Газета "Вечірня Одеса" №58—59 (10613—10614), 31 травня 2018 р. Архів оригіналу за 12 квітня 2019. Процитовано 21 вересня 2020.
- ↑ «Музичної мами» (російською мовою), Газета "Вечірня Одеса" №60—61 (10760—10761), 30 травня 2019 р. Архів оригіналу за 20 вересня 2020. Процитовано 21 вересня 2020.
- ↑ "Одеський школяр переміг на Всеукраїнськом конкурсі молодих піаністів" (російською мовою), Інтернет-портал culturemeter.od.ua, 14.08.2020. Архів оригіналу за 28 серпня 2020. Процитовано 21 вересня 2020.
- ↑ Daniel Hope, Alexey Botvinov: Schnittke - Works for Violin and Piano - www.crossovermedia.net. Архів оригіналу за 7 лютого 2021. Процитовано 16 лютого 2021.
- ↑ Зірковий піаніст з Одеси виступить на естонському фестивалі. 23.01.2022. Архів оригіналу за 30 березня 2022. Процитовано 4 червня 2022.
- ↑ Архівована копія. Архів оригіналу за 9 квітня 2013. Процитовано 7 листопада 2013.
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) - ↑ https://web.archive.org/web/20200923080159/https://old.omr.gov.ua/ru/news/53516/
- ↑ Новини Одеської обласної ради. Архів оригіналу за 24 вересня 2014. Процитовано 18 вересня 2014.
- ↑ Новини Одеської міської ради. Архів оригіналу за 30 вересня 2014. Процитовано 30 вересня 2014.
- ↑ Офіційна сторінка Президента України — Указ № 632/2015. Архів оригіналу за 5 червня 2017. Процитовано 9 листопада 2015.
- ↑ Офіційний сайт міста Одеса — Розпорядження міського голови № 448 від 29.05.2019 р. Архів оригіналу за 3 грудня 2020. Процитовано 3 грудня 2020.
- ↑ "Італійський президент нагородив Олексія Ботвінова" (російською мовою), Інтернет-портал "Одеське життя", 21.09.2020. Архів оригіналу за 22 вересня 2020. Процитовано 21 вересня 2020.
- ↑ Офіційний твіттер-аккаунт посольства Швейцарії в Україні, допис від 19.10.2020. Архів оригіналу за 19 жовтня 2020. Процитовано 19 жовтня 2020.
- ↑ Олексій Ботвінов став “Гордістю Одеси” 2020 року (російською мовою), Інтернет-портал "Культурометр", 19.12.2020. Архів оригіналу за 19 грудня 2020. Процитовано 19 грудня 2020.
- ↑ Архівована копія. Архів оригіналу за 6 жовтня 2014. Процитовано 15 вересня 2014.
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) - ↑ Алексей Ботвинов: «Мой любимый рояль живет в Одессе» (Сегодня.ua). Архів оригіналу за 3 жовтня 2009. Процитовано 2 грудня 2011.
- Олексій БОТВІНОВ: «Країну можна поміняти, Батьківщину — ні» (Голос України, 6 жовтня 2009) [Архівовано 21 грудня 2020 у Wayback Machine.]
- Блог Олексія Ботвінова у Живому журналі [Архівовано 16 травня 2013 у Wayback Machine.]
- Блог Олексія Ботвінова на порталі «Лівий берег» (російською) [Архівовано 1 грудня 2017 у Wayback Machine.]
- Сторінка Олексія Ботвінова в соціальній мережі Facebook
- Сторінка Олексія Ботвінова в Instagram
- Відео-канал Олексія Ботвінова на Youtube.com
- Офіційна сторінка фестивалю «Odessa Classics» [Архівовано 29 листопада 2017 у Wayback Machine.]
- Офіційна сторінка Конкурсу молодих піаністів ім. Серафими Могилевської в Facebook
- Сторінка проекту «Гольдберг. Перезавантаження» в Facebook [Архівовано 13 травня 2022 у Wayback Machine.]