Атомний туризм
Атомний туризм або ядерний туризм — це нова форма туризму, в якій відвідувачі дізнаються про атомну епоху[en], подорожуючи до значущих місць в історії атома, таких як музеї з атомною зброєю, ракетні шахти, транспортні засоби, які перевозили атомну зброю, або місця, де атомна зброя була підірвана[1][2].
У Сполучених Штатах Центр інтерпретації землекористування[en] провів екскурсії на випробувальний полігон Невада, Трініті-комплекс, Хенфордський комплекс та інші об’єкти історичної атомної епохи, щоб дослідити культурне значення цих ядерних зон часів холодної війни. У книзі «Overlook: Exploring the Internal Fringes of America» описується мета цього туризму як «вікна в психіку американців, орієнтири, які демонструють багату неоднозначність культурної історії нації»[3][4][5]. Бюро атомного туризму було запропоновано американським фотографом Річардом Місрахом[en] і письменницею Міріам Вайзанг Місрах у 1990 році[6][7].
Це явище характерне не тільки для Північної Америки. Гості Чорнобильської зони відчуження часто відвідують сусіднє безлюдне місто Прип’ять[1]. Меморіал миру в Хіросімі (купол Генбаку), який пережив руйнування Хіросіми, зараз є об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в центрі Меморіального парку миру в Хіросімі[8]. Свого часу атол Бікіні був місцем ініціативи дайвінг-туризму[9]. Станом на 2012 рік Китай планував побудувати туристичний центр на своєму першому атомному полігоні, базі Малан у Лобнорі в Сіньцзян-Уйгурському автономному районі[10].
Під час ранньої атомної ери[en], коли розщеплення вважалося ознакою прогресу та сучасності, місто Лас-Вегас та його Торгова палата прозвали Вегас «Атомним містом» у середині 1940-х та на початку 1950-х років, намагаючись залучити туристів[11][12][13]. Так звані «вечірки з огляду на бомби» відбувалися на вершинах пустельних пагорбів або, більш відомо, у панорамній кімнаті Sky у готелі Desert Inn[en], а казино проводили конкурси «Міс Атомік[en]», подаючи атомні коктейлі[en][14][15][16].
- Історичний музей Лос-Аламос[en], Лос-Аламос, Нью-Мексико — предмети Мангеттенського проєкту
- Музей науки Бредбері[en], Лос-Аламос, Нью-Мексико — історія Мангеттенського проєкту
- Графітовий реактор X-10, Оук-Ридж, Теннессі — перший ядерний реактор для виробництва плутонію-239
- Savannah River Site[en], Південна Кароліна — місце виробництва плутонію і тритію
- Експериментальний реактор-розмножувач I[en], Арко, штат Айдахо — перший ядерний реактор для виробництва електроенергії, перший реактор-розмножувач і перший реактор, який використовує плутоній як паливо
- Обнінська атомна електростанція, Обнінськ — перший ядерний реактор у світі, який виробляв комерційну електроенергію
- Генфордський комплекс, Вашингтон — місце розташування реактора B, який виробляв частину плутонію для випробування Трініті та бомби Товстун
- Лабораторія Джорджа Герберта Джонса[en], Чикаго, штат Іллінойс, де вперше було виділено та охарактеризовано плутоній
- Американський музей науки та енергетики[en], Оук-Ридж, Теннессі — гільзи бомб
- Національний музей атомних випробувань[en], Лас-Вегас, штат Невада — полігон Невади
- Національний музей ядерної науки та історії[en], Альбукерке, Нью-Мексико
- Аеродром Тініан, Північні Маріанські Острови — місце запуску атомних бомбардувань Хіросіми та Нагасакі, Японія під час Другої світової війни
- Titan Missile Museum[en], Сагуаріта, Аризона — громадський підземний музей ракет
- Nike Missile Site SF-88[en], округ Марін, Каліфорнія — повністю відреставрований ракетний комплекс Nike
- Державна історична пам’ятка Мінітмен Рональда Рейгана[en], Куперстаун, Північна Дакота — останні збережені повні об’єкти 321-го ракетного крила[en] ВПС США (1 листопада 1963 – 30 вересня 1998 року), а саме Об’єкт попередження про ракети «Оскар-Зеро»[en] (4 милі на північ від Куперстауна) і Пускова установка November-33 (ракети silo, 2 милі на схід від Куперстауна)
- Національний музей ядерної науки та історії[en], Альбукерке, Нью-Мексико — ракети
- Національний музей Повітряних сил США, Дейтон, Огайо — бомбардувальник Нагасакі B-29 (Bockscar[en]) і ракети
- Національний музей авіації та космосу, Вашингтон, округ Колумбія — бомбардувальник Хіросіми B-29 (Енола Ґей)
- Ракетний полігон Уайт-Сендз, Нью-Мексико
- Космічний і ракетний музей ВПС[en], станція космічних сил на мисі Канаверал, Флорида
- Музей озброєння ВПС[en], авіабаза Еглін, Флорида
- Національна історична пам’ятка Minuteman Missile[en], Волл, Південна Дакота — Пункт управління пуском Дельта-01 з відповідним підземним центром управління пуском і пусковим комплексом (ракетний бункер) Дельта-09
- Музей авіації та космонавтики Південної Дакоти[en], база ВПС Елсворт[en], Бокс-Елдер, Південна Дакота — вантажівка для транспортування ракет Minuteman, 44-й навчальний пусковий комплекс ракетного крила (навчальний ракетний бункер)
- Strategic Air Command & Aerospace Museum[en], Ешленд, Небраска — музей, присвячений літакам і ядерним ракетам ВПС Сполучених Штатів
- Quebec-One Missile Alert Facility[en], округ Ларамі, Вайомінг — збережена установа контролю запуску ракет Peacekeeper
- Музей ракетних військ стратегічного призначення, Голованівський район, Кіровоградська область, Україна - колишній командний пункт 309-го ракетного полку 46-ї ракетної дивізії, яка входила до 43-ї ракетної армії РВСП СРСР.
- Бункер Грінбраєр[en], округ Грінбраєр, Західна Вірджинія — підземний бункер для Конгресу США
- Меморіальний парк миру в Хіросімі, Хіросіма — містить Меморіал миру в Хіросімі, Меморіальний музей миру в Хіросімі та відповідні меморіали
- Корабель Дайґо Фукурю Мару, японський рибальський човен, який був забруднений після вибуху Касл Браво в 1954 році, зараз виставлений у Токіо у виставковому залі Tokyo Metropolitan Daigo Fukuryū Maru[17].
- CFS Carp[en] — також відомий як Diefenbunker, ядерний музей часів холодної війни в колишньому підземному канадському військовому об’єкті за межами Оттави
- Музей Чорнобиля, Київ
- Hack Green Secret Nuclear Bunker[en], сільська місцевість графства Чешир поблизу міста Нантвіч, Велика Британія[18]
- Секретний ядерний бункер Kelvedon Hatch[en]
- Експозиційний зал польового офісу експериментального заводу ізоляції відходів[en]
- Порт Радіум[en] на канадському Великому Ведмежому озері, де знаходиться урановий рудник, важливий для Мангеттенського проєкту
Алфавітний список за державами такий:
- Австралія
- Маралінга[en], Південна Австралія — місце проведення операцій "Буффало" та "Антлер".
- Індія
- Похран, Раджастхан — місце проведення випробувань Покран-II[en]
- СРСР
- Семипалатинський полігон, місце випробування ядерної зброї Радянського Союзу.
- США
- Національний ліс Карсон[en], округ Ріо-Арріба, Нью-Мексико — місце проекту Gasbuggy[en]
- Карлсбад, Нью-Мексико — місце проєкту Gnome[en]
- Випробувальний полігон Невада, округ Най, штат Невада — ядерний полігон США
- Округ Най, штат Невада — місце проєкту Faultless
- Тихоокеанський полігон[en], ядерний полігон США
- Парашют, Колорадо — місце проєкту Rulison
- Округ Ріо-Бланко, Колорадо — місце проекту Ріо-Бланко[en]
- Хребет Сенд-Спрінгс[en], штат Невада — місце проекту Шол[en]
- Місце Триніті, округ Сокорро, Нью-Мексико — місце першого штучного ядерного вибуху
- Японія
- Чорнобильська катастрофа стала найстрашнішою катастрофою на АЕС в історії. Для туристів доступна зона відчуження навколо заводу, зокрема покинуте місто Прип’ять[19][20][21][22].
- Три-Майл-Айленд був місцем широко розголошеної аварії, найзначнішої в історії американської комерційної ядерної енергетики. Туристичний центр Три-Майл-Айленд у Міддлтауні, штат Пенсільванія, навчає публіку за допомогою виставок і відеопоказів[23].
- Пожежа у Віндскейлі 10 жовтня 1957 року — графітове ядро британського ядерного реактора у Віндскейлі, Камбрія, загорілося, викинувши значну кількість радіоактивного забруднення навколишню територію. Ця подія, відома як пожежа Віндскейл, вважалася найгіршою у світі аварією на реакторі до аварії на Три-Майл-Айленд в 1979 році. Обидва інциденти були незначними за масштабами Чорнобильської катастрофи 1986 року. Центр відвідувачів був закритий у 1992 році, і публіка більше не може відвідувати його, його перетворили на центр для конференцій постачальників та ділових заходів[24].
У романі «О-Зона[en]» Пола Теру[en] розповідається про групу заможних нью-йоркських туристів, які приїжджають і проводять вечірки в зоні після ядерної катастрофи в Озарках[25].
- ↑ а б Boyle, Rebecca (2017). Greetings from Isotopia. Distillations. 3 (3): 26—35. Процитовано 14 червня 2018.
- ↑ Italie, Leanne (30 березня 2011). Japan disaster boosts interest in atomic tourism. AZ Central/Associated Press. Процитовано 15 червня 2018.
- ↑ Sayer, Kyeann. Overlook: Exploring the Internal Fringes of America with the Center for Land Use Interpretation. treehugger.com. Treehugger. Процитовано 19 жовтня 2014.
- ↑ Center for Land Use Interpretation. Open House at the Nevada Test Site: And a Glimpse of what a Nuclear Test Site Tourist Attraction Might be Like. CLUI.ORG. Center for Land Use Interpretation. Процитовано 19 жовтня 2014.
- ↑ Coolidge, edited by Matthew; Simons, Sarah; Rugoff (forward), Ralph (2006). Overlook : exploring the internal fringes of America with the Center for Land Use Interpretation. New York: Metrolpolis Books. ISBN 978-1933045337.
- ↑ Misrach, Richard; Weisang Misrach, Myriam (1990). Bravo 20: The Bombing of the American West. Baltimore: Johns Hopkins University Press. ISBN 978-0801840647.
- ↑ Beck, John (2009). Dirty wars landscape, power, and waste in western American literature. Lincoln: University of Nebraska Press. с. 332. ISBN 9780803226692.
- ↑ UNESCO. Hiroshima Peace Memorial (Genbaku Dome).
- ↑ Gwynne, S. C. (17 жовтня 2012). Paradise With an Asterisk. Outside. Процитовано 15 червня 2018.
- ↑ Former Chinese nuclear bomb base turned into tourist attraction. CNN Travel. 17 жовтня 2012. Процитовано 15 червня 2018.
- ↑ How 1950s Las Vegas sold atomic bomb testing as tourism. /www.si.edu/. Процитовано 7 лютого 2019.
- ↑ Atomic tests were a tourist draw in 1950s Las Vegas. citylab.com. Процитовано 7 лютого 2019.
- ↑ Atomic Cocktail. diffordsguide.com. Процитовано 7 лютого 2019.
- ↑ Who are you miss atomic bomb. popularmechanics.com. Процитовано 25 лютого 2019.
- ↑ Nuclear Tourism Travels in the Shadow of the Bomb. telegraph.co.uk. Процитовано 25 лютого 2019.
- ↑ National Atomic Testing Museum. National Atomic Testing Museum in Association with the Smithsonian Institution. Архів оригіналу за 16 червня 2019. Процитовано 16 червня 2019. [Архівовано 2019-06-16 у Wayback Machine.]
- ↑ 都立 第五福竜丸展示館 Official Site
- ↑ Hack Green. Hack Green Secret Nuclear Bunker. hackgreen.co.uk. Hack Green Nuclear Bunker. Архів оригіналу за 25 серпня 2014. Процитовано 19 жовтня 2014. [Архівовано 2014-08-25 у Wayback Machine.]
- ↑ New Sight in Chernobyl's Dead Zone: Tourists - New York Times
- ↑ Bleak-o Tourism, Welcome to Chernobyl - Lonely Planet Travel [Архівовано 2011-04-09 у Wayback Machine.]
- ↑ Morris, Holly. Sex and drugs and radiation: Dare-devil 'stalkers' illegally enter Chernobyl's Dead Zone. The Independent. The Independent UK. Процитовано 18 жовтня 2014.
- ↑ Morris, Holly. The Stalkers Inside the bizarre subculture that lives to explore Chernobyl's Dead Zone. Slate.com article from Roads & Kingdoms series. Slate. Процитовано 18 жовтня 2014.
- ↑ Three Mile Island Visitors Center Attraction Details. explorepahistory.com. Explore PA History. Процитовано 19 жовтня 2014.
- ↑ Seascale - Sellafied Nuclear Reprocessing Facility. visitcumbria.com. Visit Cumbria. Процитовано 19 жовтня 2014.
- ↑ PN Review. Missouri Breaks: Paul Therous, O-Zone. PN Review. Процитовано 19 грудня 2014.