Панкреатит

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Панкреатит
Спеціальністьгастроентерологія
Препаратипропантелінd[1]
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10K85 K86.0K86.1
OMIM167800
DiseasesDB24092
MedlinePlus001144e
eMedicineemerg/354
MeSHD010195
CMNS: Pancreatitis у Вікісховищі

Панкреатит — запалення підшлункової залози[2]. Вона є залозою змішаної секреції (внутрішньої і зовнішньої), виробляє гормони для регулювання рівня глюкози в крові та ферменти для травлення. Порушення функції підшлункової залози є причиною багатьох захворювань, серед найрозповсюдженіших: панкреатит, інсулінозалежний цукровий діабет. Статистика свідчить, що хворих із панкреатитом більшає. Летальність від гострого панкреатиту становить 10-40%[3].

Типи панкреатиту

[ред. | ред. код]

Розрізняють гострий та хронічний панкреатит.

Гострий панкреатит

[ред. | ред. код]

Найчастіше захворювання розвивається внаслідок вживання великої кількості їжі, особливо жирної, на фоні прийому надмірної кількості алкоголю; нервові стреси, травма живота. У разі гострого панкреатиту в залозі виникає змертвіння тканин та гнійне запалення. Хвороба дає про себе знати оперізувальним болем у животі, здебільшого в лівому підребер'ї, нудотою, блюванням, здуттям живота. За цими проявами, характерними і для інших порушень у роботі органів травної системи, тяжко розпізнати панкреатит, проте на основі клінічних, лабораторних та інструментальних досліджень лікар має змогу встановити точний діагноз.

Хронічний панкреатит

[ред. | ред. код]

Хворих на хронічний панкреатит значно більше, бо виникає він як ускладнення гострого недолікованого панкреатиту та ще може бути наслідком жовчнокам'яної хвороби, гастриту, дуоденіту, коліту, виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки, грипу, ангіни, серцево-судинних хвороб, печінкових уражень, отруєння хімічними речовинами тощо[джерело?]. Хворі скаржаться на хронічний біль в мезогастральній зоні, порушення травлення, про що свідчать жирні випорожнення.

Лікування

[ред. | ред. код]

Тактика та методи лікування залежать від багатьох факторів, одним з яких слугує клінічний перебіг захворювання: гострий та хронічний.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. NDF-RT
  2. Червяк, Петро (2001). Медична енциклопедія (укр.) . Київ: Просвіта. с. 566.
  3. Yang, Yang; Zhang, Yu; Wen, Shuaiyong; Cui, Yunfeng (27 січня 2023). The optimal timing and intervention to reduce mortality for necrotizing pancreatitis: a systematic review and network meta-analysis. World Journal of Emergency Surgery. Т. 18, № 1. с. 9. doi:10.1186/s13017-023-00479-7. ISSN 1749-7922. Процитовано 23 жовтня 2024.{{cite news}}: Обслуговування CS1: Сторінки із непозначеним DOI з безкоштовним доступом (посилання)