Перейти до вмісту

Карнафулі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Карнафулі
22°57′08″ пн. ш. 92°30′30″ сх. д. / 22.952189° пн. ш. 92.508334° сх. д. / 22.952189; 92.508334
Витік
• координати22°57′08″ пн. ш. 92°30′30″ сх. д. / 22.952189° пн. ш. 92.508334° сх. д. / 22.952189; 92.508334
ГирлоБенгальська затока
• координати22°13′37″ пн. ш. 91°48′23″ сх. д. / 22.226819° пн. ш. 91.806366° сх. д. / 22.226819; 91.806366
Країни: Бангладеш і  Індія
Довжина270 кілометрів (170 миля)
Притоки:Halda Riverd, Phairuang Riverd, Tuichawng Riverd і Thega Riverd
Мапа
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

У історії Читтагонгу багато районів мають арабські імена, оскільки в ньому багато часу мешкали арабські купці і торговці. Назва річки, як вважається, походить від Корнфул. У арабській мові це означає гвоздика (пряність). Арабські торговці брали гвоздику з гірського регіону Читтагонг і експортували її в різні місця. Після цього випадку ця річка стала відомою як Каранфоле. Але в устах жителів Чіттагонгу ця назва змінилася і стала називатися Карнафулі. [1]

Етимологія

  1. আব্দুল হক চৌধুরী. নদীর নাম কর্ণফুলী. শহর চট্টগ্রামের ইতিকথা (вид. ১ম). কথামালা প্রকাশনা. с. ৭৪. {{cite book}}: |access-date= вимагає |url= (довідка)

Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "বাংলাপিডিয়া", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "স্টার-চৌধুরী", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "TDS-Roy", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "TDS-Spilled", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.

Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "worldwildlife", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.


Річка Карнафулі бере початок із села Шайта округа Маміт, провінції Мізорам, Індія, і протікає через гори Чіттагонг і регіон Читтагонг з північного сходу на південний захід. Річка впадає в Бенгальську затоку південніше портового міста Читтагонг, Бангладеш. У гирлі цієї річки розташований головний морський порт Бангладеш — морський порт Читтагонг. Довжина цієї річки 320 км.

По річці проходить частина кордону між Індією та Бангладеш,довжиною 6 км: Індія знаходиться на правому березі річки, а Бангладеш - на лівому березі. Річка тече в тропічному мусонному кліматі[1], по кліматичні зоні з сезонами вологості та малою амплітудою середньої температури[2]. Більшість місяців року відзначається значною кількістю опадів, сухий період припадає на зиму та має коротку тривалість, під час нього річка міліє[1]. Тривалі дощі змушують річку розливатися та переносити велику кількість мулу, створюючи острови в дельтовому районі.

Серед основних притоків річки є Каурпуй, Туйчанг, Файруанг, Халда (Буальхалі), Касалонг і Сахні. В зоні гирла існують штучні та природні рукави. Потоки у каналах контролюють для зменшення затоплення земельних ділянок міста, так у Ісахалі вони контролюється за допомогою шлюзів[3]

Карнафулі зробив дуже значну зміну свого напрямку в нижній течії. Зміни відбуваються вже більше століття. Раніше річка мала західний і південно-західний напрямок течії від Калургата, але поступово вона відступила ліворуч, утворюючи величезні алювіальні землі вздовж правого берега[4]

Мілина на річці взимку

Найбільший остров Баклія Чар має розмір 42,5 га[5], розташовано між мостами Шах Аманат та Калургатським залізничним мостом. В районі гирла правої притоки Халда (Буальхалі) в Карнафулі є великий острів, який відомий як Халда Чар. У 1877 ріці було побудовано канал Карнафулі, який створив острів Дангар Чар. До будівництва Калургатського залізничного мосту в 1930 році основна течія річки розділилась на два потоки та з часом утворився величезний острів, відомий як Баклія Чар.

Річка є домом для зникаючих видів дельфіна південноазійского річкового[6]. Рибу іліш[en] раніше часто зустрічали в річці, але зараз вона майже зникла з річки через забруднення[7].

Ідентифікаційний номер річки Карнафулі, наданий Бангладешським водним управлінням, є No03 у Східно-Пайгальському регіоні.[8]

Характеристика

Гребля Каптай була побудована в 1964 році біля міста Каптай, район Рангаматі шляхом перегородження річки Карнапхулі. Вода, що зберігається у водосховищі, використовується для виробництва електроенергії на ГЕС Карнафулі[9] та для сільськогосподарських потреб.

Міста річки

Читтагонг

Порт Читтагонг на березі річки

Читтагонг є значним прибережним портовим містом і економічним центром південно-східного Бангладеш. Читтагонг, друге за величиною місто Бангладеш, має населення близько більше 9 млн. [10] По річці проходить південно-східна та південна межа міста. Адміністрація порту Читтагонг створила водоочисну станцію для використання води річки Карнафулі для задоволення потреб порту у воді. [11] Річка впадає в Бенгальську затоку в районі Патенга в місті Чіттагонг.

Талбунг

Місто Талбунг[en], районі Мізораму, Індія, розташовано на лівому березі Карнафулі. Карнафулі з'єднує регіон Мізорам з морським портом Чіттагонг у Бенгальській затоці. Британські солдати та місіонери в колоніальний період використовували річку, щоб дістатися до Мізораму, до його головного міста Лунглей. Раніше потрібно було 5 днів, щоб дістатися на моторному човні від Чіттагонга до Талбунга, відстань близько 90 км, а потім ще 25 км до Лунглей. [12]

Дамба Каптай

У жовтні 2023 року під річкою Карнапхулі був побудований двосмуговий тунель Карнапхулі, перший підводний тунель у Бангладеш[13]. Через цей тунель з’єднується шосе Дакка-Чіттагонг-Кокс-Базар. [14]

Транспорт

Міст Шах Аманат

У 1930 році, під час британського правління у місті Читтагонг був побудований залізничний міст під назвою Калургат. Він з’єднує великий район Читтагонгу, розділений річкою Карнафулі на північ і південь. Дев'яностолітній міст був єдиною сполучною ланкою в південній частині Читтагонга до урочистого відкриття мосту Шах Аманат у 1989 році. Тому його називають воротами Південного Читтагонга.

У 2011 році через річку Карнапхулі був побудований міст Шах Аманат . Крім того, що міст сприяє розвитку промисловості в промисловій зоні на південному березі Карнапхулі, він також з’єднує Бандарбан і Кокс-Базар з містом Чіттагонг.

Примітки

Як і багато річок у Бангладеш, Карнапхулі сильно забруднена промисловими та сільськогосподарськими стоками. Це призводить до зменшення доступного кисню та втрати водного життя в річці. [11] У 2015 році нафтовий поїзд потерпів аварію біля притоки річки, відбулось витік нафти, що спричинило погіршення навколишнього середовища. [15]

Корнафули (бенгальська: কর্ণফুলি Kôrnophuli, що означає "Ріка Західна" [у мізо] і "Велика річка" [у чакма ]) - найбільша і найважливіша річка округу Читтагонг і Читтагонгських гір. Це міжнародна річка, яка протікає в Індії і Бангладеш. У місті є річка, що проливає в південно-східній частині Бангладеш. Після Падмар це найшвидша річка в Бангладеш. Її вода забезпечує потреби всієї південно-західної частини провінції Мізорам, Індія. У 1960 році на ній було побудовано гідроелектростанцію. На річки знаходиться найбільший і найзавантажніший морський порт Бангладеш - порт Читтагонг.  


Забруднення

Шаблон:বাংলাদেশের নদ-নদী

Джерела
  1. а б Climate Chittagong Division: Temperature, climate graph, Climate table for Chittagong Division. en.climate-data.org. Процитовано 27 листопада 2024.
  2. Md. Abdur Rashid Sarker , Khorshed Alam and Jeff Gow. Performance of rain-fed Aman rice yield in Bangladesh in the presence of climate change. September 2017 Renewable Agriculture and Food Systems 34(04):1-9. DOI:10.1017/S1742170517000473
  3. EXPORT COMPETITIVENESS FOR JOBS(EC4J) PROJECT. SOCIAL SCREENING REPORT OF PROPOSED THREE GENERAL TECHNOLOGY CENTRE AND DESIGN AND TECHNOLOGY CENTRE. November 2020
  4. Karnafuli River - Banglapedia. en.banglapedia.org. Процитовано 27 листопада 2024.
  5. SAMAKAL. বাকলিয়া চর সাজবে চাপালিশ-কদমে. বাকলিয়া চর সাজবে চাপালিশ-কদমে (англ.). Процитовано 27 листопада 2024.
  6. Помилка цитування: Неправильний виклик тегу <ref>: для виносок під назвою worldwildlife не вказано текст
  7. Roy, Pinaki (21 квітня 2015). Hilsa spawning less and less. The Daily Star (англ.). Процитовано 27 листопада 2024.
  8. রাজ্জাক, ২০০৫, с. ২৮২-২৮৩.
  9. "Power Plants" (PDF). Bangladesh Power Development Board. March 2010. Archived (PDF) from the original on 26 May 2012.
  10. E-Vision Software Limited. Economics Landscape of Chittagong. chittagongchamber.com. Архів оригіналу за ৭ জানুয়ারি ২০১৯. Процитовано ১৩ আগস্ট ২০২৪.
  11. а б Помилка цитування: Неправильний виклик тегу <ref>: для виносок під назвою স্টার-চৌধুরী не вказано текст
  12. পাচুয়াউ, ২০১৫, с. ১৫০.
  13. বঙ্গবন্ধু টানেলের উদ্বোধন করলেন প্রধানমন্ত্রী শেখ হাসিনা. প্রথম আলো (бенг.). ২৮ অক্টোবর ২০২৩. Процитовано ২৮ অক্টোবর ২০২৩.
  14. বঙ্গবন্ধু টানেলের ৯৬ শতাংশ নির্মাণকাজ সম্পন্ন. প্রথম আলো (бенг.). ৯ ফেব্রুয়ারি ২০২৩. Процитовано ১৩ জুলাই ২০২৩.
  15. Помилка цитування: Неправильний виклик тегу <ref>: для виносок під назвою TDS-Spilled не вказано текст