Перейти до вмісту

Пропала грамота (фільм)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Пропала грамота
Жанркомедія, дорожній фільм
РежисерБорис Івченко
СценаристІван Драч
У головних
ролях
Іван Миколайчук
Василь Хорошко
Галина Долгозвяга
Федір Стригун
Лідія Вакула
Земфіра Цахілова
Михайло Голубович
Володимир Глухий
Василь Симчич
Анатолій Барчук
ОператорВіталій Зимовець
КінокомпаніяКіностудія ім. Довженка
Тривалість79 хв.
Моваукраїнська[1]
КраїнаУРСР УРСР
Рік1972
IMDbID 0175075
Q: Пропала грамота у Вікіцитатах

«Пропала грамота» — український радянський художній фільм 1972 року кінорежисера Бориса Івченка. Екранізація за мотивами однойменної повісті Миколи Гоголя.

Сюжет

Героїчна комедія оповідає про повний пригод шлях козаків Василя та Андрія з гетьманською грамотою до цариці у Петербург, а після цього — про їхнє щасливе повернення в рідну Диканьку.

Фільм має ознаки трагікомедії і карнавалу.

Загальне спрямування фільму оптимістичне:

...звернення до народно-карнавальної лінії в показі українських реалій було вдалою знахідкою. Непереможний життєствердний дух, наявний в усіх карнавальних формах і символах, відчуття могутньої єдності народу, сповненого природної сили і волі до життя, відчуття безперервного часового плину і вічного оновлення світу, в якому ще не сказане останнє слово, - все це стверджує українців як націю, дає надію на краще майбутнє.[2]

Прокат

Фільм був знятий у період, коли в Українській РСР проводилася відверта русифікаційна політика. Від творців кіно вимагалося відходити від усього, що пов'язано з національною самобутністю українців. Через це фільм критикували за замилування козацькою минувшиною і спотворення характерів дійових осіб. Влада розуміючи, що кінофільм має велике значення для піднесення національного духу українців, відправила його на десять років на сумнозвісну полицю[3].

Актори

Зовнішні відеофайли
Пропала грамота

Знімальна група

Музика

У фільмі звучать такі пісні:

Пісні співали Ніна Матвієнко, В. Ковальська, М. Миколайчук.

Бандура — Галина Менкуш. Скрипки — брати Чередники.

З інструментальної лунав «Козацький марш», у виконанні оркестру народних інструментів під управлінням Я. Орлова, та марш «Пенджаб»[4].

Цікаві факти

  • У сцені, коли козаки Іван і Петро коло хати намагаються згадати ім'я писаря, що передав грамоту, звучить прізвище Стригун — саме так звати виконавця ролі козака Андрія.
  • Сюжетну лінію Одарки (З. Цахілова) — дівчини, що «не з своєї волі стала відьмою» — запозичено з повісті Олекси Стороженка «Закоханий чорт».
  • У сцені гри в дурня (в пеклі) козак Василь (І. Миколайчук) і Відьма (Л. Вакула) мають у руках карти, ескізи яких виконав у 1918 році художник Георгій Нарбут.

Примітки

  1. прим.: присутня невелика кількість фраз російською
  2. Віра Кандинська. Концепція національної історії у фільмі «Пропала грамота»
  3. Кіндрачук Н. М. Заборона національних мотивів в українському кіномистецтві 60-х – поч. 70-х рр. ХХ ст.//Наукові праці історичного факультету Запорізького національного університету. — Запоріжжя: ЗНУ, 2015. — Вип. 42. — 348 с. — С. 175—179
  4. Марш «Пенджаб»

Посилання