Перейти до вмісту

Байов Олексій Костянтинович: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
RarBot (обговорення | внесок)
м Завідуючий -> Завідувач
Виправлено джерел: 1; позначено як недійсні: 0.) #IABot (v2.0.8.7
 
(Не показано 3 проміжні версії 3 користувачів)
Рядок 25: Рядок 25:
|звання =
|звання =
}}
}}
'''Байов Олексій Костянтинович''' (Баиов) (*[[6 лютого]] [[1871]] — †[[8 вересня]] [[1935]]) — військовий [[історик]] і теоретик, [[генерал-лейтенант]].
'''Байов Олексій Костянтинович''' (Баиов) (*[[20 лютого]] [[1871]] — †[[8 вересня]] [[1935]]) — військовий [[історик]] і теоретик, [[генерал-лейтенант]].


== Життєпис ==
== Життєпис ==
Народився в [[Умань|Умані]]. Походив з родини полтавських дворян, син генерала. Закінчив Володимирський кадетський корпус у Києві, друге військове Костянтинівське училище (1890) та Імператорську військову академію в Санкт-Петербурзі (1896). Служив у Віленському військ. окрузі. 1902 призначений штаб-офіцером, завідувачем навчальної частини, управителем справ (1904—1914), водночас від 1906 — професор кафедри історії військового мистецтва [[Військова академія Генерального штабу (Росія)|Академії Генштабу]], Військово-історичної комісії з опису [[Російсько-японська війна|російсько-японської війни]]. Автор праць з історії [[Воєнне мистецтво|військового мистецтва]]. Редактор «Известий Императорской Николаевской военной академии» (1910—1914), один із засновників [[Імператорське Російське військово-історичне товариство|Імператорського Російського військово-історичного товариства]] і редактор його журналу в 1912—1914 роках. Під час [[Перша світова війна|Першої світової війни]] був генералом для доручень при командуванні 8-ю армією, начальником штабу армійського корпусу і 3-ї армії, командиром піхотної дивізії 50-го армійського корпусу. Після [[Жовтневий переворот 1917|Жовтневої революції]] 1917 очолював комісію з упорядкування історичних архівів при Комісаріаті військово-навчальних закладів Петроградського військового округу. Проте згодом воював у Північно-Західній армії генерала від інфантерії [[Юденич Микола Миколайович|Миколи Юденича]], потрапив до Естонії, де до 1926 викладав у Талліннському військовому училищі і на курсах Генштабу естонської армії. На еміграції друкувався в журналі «Часовой» та газеті «Возрождение» (Париж). За військово-теоретичними поглядами належав до «академічної школи» російського військового теоретика Г. Леєра. Був засновником «російської школи», яка стверджувала, що військова доктрина мусить мати національний характер і будуватися на вивченні російського військового мистецтва у його класичних зразках. Найповніше свої погляди виклав у праці «История военного искусства как наука» (1912). Помер у [[Таллінн]]і.
Народився в [[Умань|Умані]]. Походив з родини полтавських дворян, син генерала. Закінчив [[Київський Володимирський кадетський корпус|Володимирський кадетський корпус]] у Києві, друге військове Костянтинівське училище (1890) та Імператорську військову академію в Санкт-Петербурзі (1896). Служив у Віленському військ. окрузі. 1902 призначений штаб-офіцером, завідувачем навчальної частини, управителем справ (1904—1914), водночас від 1906 — професор кафедри історії військового мистецтва [[Військова академія Генерального штабу (Росія)|Академії Генштабу]], Військово-історичної комісії з опису [[Російсько-японська війна|російсько-японської війни]]. Автор праць з історії [[Воєнне мистецтво|військового мистецтва]]. Редактор «Известий Императорской Николаевской военной академии» (1910—1914), один із засновників [[Імператорське Російське військово-історичне товариство|Імператорського Російського військово-історичного товариства]] і редактор його журналу в 1912—1914 роках. Під час [[Перша світова війна|Першої світової війни]] був генералом для доручень при командуванні 8-ю армією, начальником штабу армійського корпусу і 3-ї армії, командиром піхотної дивізії 50-го армійського корпусу. Після [[Жовтневий переворот 1917|Жовтневої революції]] 1917 очолював комісію з упорядкування історичних архівів при Комісаріаті військово-навчальних закладів Петроградського військового округу. Проте згодом воював у Північно-Західній армії генерала від інфантерії [[Юденич Микола Миколайович|Миколи Юденича]], потрапив до Естонії, де до 1926 викладав у Талліннському військовому училищі і на курсах Генштабу естонської армії. На еміграції друкувався в журналі «Часовой» та газеті «Возрождение» (Париж). За військово-теоретичними поглядами належав до «академічної школи» російського військового теоретика Г. Леєра. Був засновником «російської школи», яка стверджувала, що військова доктрина мусить мати національний характер і будуватися на вивченні російського військового мистецтва у його класичних зразках. Найповніше свої погляди виклав у праці «История военного искусства как наука» (1912). Помер у [[Таллінн]]і.


== Твори ==
== Твори ==
Рядок 45: Рядок 45:


== Джерела ==
== Джерела ==
* [http://www.history.org.ua/?l=EHU&verbvar=Bajov_O&abcvar=2&bbcvar=1 Електронна енциклопедія історії України на сайті Інституту історії України Національної академії наук України]
* [http://www.history.org.ua/?l=EHU&verbvar=Bajov_O&abcvar=2&bbcvar=1 Електронна енциклопедія історії України на сайті Інституту історії України Національної академії наук України] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20160305200349/http://www.history.org.ua/?l=EHU&verbvar=Bajov_O&abcvar=2&bbcvar=1 |date=5 березня 2016 }}


== Література ==
== Література ==
Рядок 58: Рядок 58:
[[Категорія:Російські історики]]
[[Категорія:Російські історики]]
[[Категорія:Члени Імператорського військово-історичного товариства]]
[[Категорія:Члени Імператорського військово-історичного товариства]]
[[Категорія:Російські монархісти]]

Поточна версія на 05:48, 27 травня 2022

Байов Олексій Костянтинович
Народився8 лютого 1871(1871-02-08)[2]
Умань, Київська губернія, Російська імперія
Помер8 травня 1935(1935-05-08)[1] (64 роки)
Таллінн, Естонія[1]
ПохованняОлександро-Невський цвинтар
Країна Російська імперія
Діяльністьісторик
Alma materАкадемія Генерального штабу
Військове званнягенерал-лейтенант
Нагороди
орден Святого Георгія IV ступеня орден Святого Станіслава I ступеня орден Святого Володимира III ступеня орден Святого Станіслава II ступеня орден Святої Анни III ступеня орден Святого Станіслава III ступеня Золота зброя «За хоробрість»

Байов Олексій Костянтинович (Баиов) (*20 лютого 1871 — †8 вересня 1935) — військовий історик і теоретик, генерал-лейтенант.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Народився в Умані. Походив з родини полтавських дворян, син генерала. Закінчив Володимирський кадетський корпус у Києві, друге військове Костянтинівське училище (1890) та Імператорську військову академію в Санкт-Петербурзі (1896). Служив у Віленському військ. окрузі. 1902 призначений штаб-офіцером, завідувачем навчальної частини, управителем справ (1904—1914), водночас від 1906 — професор кафедри історії військового мистецтва Академії Генштабу, Військово-історичної комісії з опису російсько-японської війни. Автор праць з історії військового мистецтва. Редактор «Известий Императорской Николаевской военной академии» (1910—1914), один із засновників Імператорського Російського військово-історичного товариства і редактор його журналу в 1912—1914 роках. Під час Першої світової війни був генералом для доручень при командуванні 8-ю армією, начальником штабу армійського корпусу і 3-ї армії, командиром піхотної дивізії 50-го армійського корпусу. Після Жовтневої революції 1917 очолював комісію з упорядкування історичних архівів при Комісаріаті військово-навчальних закладів Петроградського військового округу. Проте згодом воював у Північно-Західній армії генерала від інфантерії Миколи Юденича, потрапив до Естонії, де до 1926 викладав у Талліннському військовому училищі і на курсах Генштабу естонської армії. На еміграції друкувався в журналі «Часовой» та газеті «Возрождение» (Париж). За військово-теоретичними поглядами належав до «академічної школи» російського військового теоретика Г. Леєра. Був засновником «російської школи», яка стверджувала, що військова доктрина мусить мати національний характер і будуватися на вивченні російського військового мистецтва у його класичних зразках. Найповніше свої погляди виклав у праці «История военного искусства как наука» (1912). Помер у Таллінні.

Твори

[ред. | ред. код]
  • (рос.)Военно-географический и статистический очерк Северной Кореи. СПб., 1904;
  • (рос.)Приказы графа Миниха в 1736—1739 гг. В кн.: Сборник военно-исторических материалов, вып. 14. СПб., 1904;
  • (рос.)Русская армия в царствование императрицы Анны Иоанновны: Война России с Турцией в 1736–39 гг., т. 1–2. СПб., 1906;
  • (рос.)Курс истории русского военного искусства, вып. 1–7. СПб., 1909–13; Военное дело в эпоху императора Павла I. В кн.: История русской армии и флота, т. 3. М., 1911;
  • (рос.)Значение В. О. Ключевского для русской военной исторической науки. «Известия Императорской Николаевской военной академии», 1911, № 21;
  • (рос.)История русской армии: Курс военных училищ, вып. 1, СПб., 1912; Записка об инструкции отделам Императорского Русского военно-исторического общества, кн. 1. СПб., 1913;
  • (рос.)Национальные черты русского военного искусства в романовский период нашей истории. СПб., 1913;
  • (рос.)Конспект по истории военного искусства России. СПб., 1914;
  • (рос.)Отзыв о сочинении Н. П. Волынского «Постепенное развитие русской регулярной кавалерии в эпоху Петра Великого». Пг., 1917.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в Баиов Алексей Константинович // Большая советская энциклопедия: [в 30 т.] / под ред. А. М. Прохорова — 3-е изд. — Москва: Советская энциклопедия, 1969.
  2. Бібліотека КонгресуLibrary of Congress.

Джерела

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • Павловский И. Ф., Краткий биографический словарь. Полтава, 1912; (рос.)
  • Павловский И. Ф., Первое дополнение. Полтава, 1913;(рос.)
  • Бескровный Л. Г., Очерки военной историографии России. М., 1962; (рос.)
  • Климова К., Перший військово-історичний часопис в Україні. «Військово-історичний альманах», 2001, ч. 2(3).