Пређи на садржај

Пол Видал де ла Блаш

С Википедије, слободне енциклопедије
Пол Видал де ла Блаш
Датотека:Paul Vidal Blache.jpg
Пол Видал де ла Блаш
Датум рођења(1845-01-22)22. јануар 1845.
Место рођењаПезанаФранцуска
Датум смрти5. април 1918.(1918-04-05) (73 год.)
Место смртиЛа Сен-сир-МерФранцуска

Пол Видал де ла Блаш (фр. Paul Vidal de la Blache) је био француски географ и геополитичар, оснивач географског посибилизма.

Живот

Де ла Блаш је рођен у месту Пезана на југу Француске, недалеко од Азурне обале. Школу за учитеља завршио је у Паризу, након чега је отишао у Атину, где се посветио студијама грчке археологије, наредне три године. По повратку у Француску, 1870. године, жени се и добија посао предавача. Године 1872. постаје доктор наука и запошљава се на Универзитету у Нансију. Убрзо прелази на Париски Универзитет где остаје до одласка у пензију, 1909. године. Дел ла Блаш је преминуо у својој 73 години живота у месту Ла Сен-сир-Мер.

Видалов рад

Де ла Блаш се сматра оснивачем географије човека, зачетником савремене географије у Француској и једним од главних заговорника географског посибилизма у науци. Бавио се и геополитиком и улогом његове државе у политичким приликама Европе и света.

Он сматра да „природна средина поставља ограничења, али и да нуди могућности за њена освајања“. Стога, географија треба да усмери своја проучавања и истраживања на односе човека и природе. Посебан акценат треба ставити на саставне делове сваке средине — пејзаже, којима де ла Блаш приписује велики значај.

Бавио се и политичком географијом и сматра да је „много важније како политика утиче на измену средине, него обрнуто“. Велику пажњу посвећује проучавању положаја, границе, облика држава и др. Као поклоник географског посибилизма указивао је на чињеницу да је „човек главни фактор у природној средини, а врло вероватно и пресудан за њено обликовање“.

Дела

  • Cartes Murales Accomppagnees de Notices (Збирка зидних карата са објашњењима), 1895. године,
  • Histoire et Geographie (Историјска географија), 1900. године,
  • Tableau de la Geographie de la France (Табеларни приказ географије Француске), 1903. године,
  • Principles of Human Geography (Основи хумане географије), 1918. године.

Види још

Спољашње везе

Литература

  • Грчић, М. (1999): Политичка географија, Географски факултет, Београд.
  • Мастило, Н. (2005): Речник савремене српске географске терминологије, Географски факултет, Београд