Erker
Erker ali vogalni pomol je zaprt izzidek na fasadi ali hišnem vogalu. Največkrat nima povezave s tlemi, vendar lahko sega čez več nadstropij. če je v eni etaži, ga na južnonemškem, posebej še v nürnberških stanovanjskih hišah imenujejo korček (chorlein), krt izvira iz oltarnega izzidka grajske kapele. V pozni gotiki, renesansi in neobaroku (19. stoletje) je bil vogalni pomol posebej priljubljen hišni okras.[1]
Vrste
[uredi | uredi kodo]Erker je splošen izraz za vse štrleče okenske konstrukcije, ne glede na to, ali so ukrivljene ali oglate ali potekajo čez eno ali več etaž.
V tlorisu sta najpogosteje uporabljeni obliki enakokraki trapez (ki ga lahko imenujemo poševno okno[2]) in pravokotnik. Pogoste pa so tudi druge poligonalne oblike z več kot dvema vogaloma, prav tako ukrivljene oblike. Če je erkerno okno ukrivljeno, se lahko alternativno imenuje ločno okno.[3] Erkerji v obliki trikotnika z enim vogalom obstajajo, vendar so razmeroma redki.
Erker, ki je podprt z konzolo ali podobnim, se v angleščini imenuje Oriel window.
Rawashin je tradicionalen in značilen slog erkernih oken v Džidi v Saudovi Arabiji[4] (npr. na pročelju hiše Nasseef).
Uporaba
[uredi | uredi kodo]Večina srednjeveških erkerjev in vse do baročne dobe so ukrivljeni. Pogosto se pojavljajo kot zelo okrašen dodatek stavbe in ne njen organski del. Zlasti v obdobju gotike pogosto služijo kot majhne hišne kapele, z ukrivljenim oknom, ki vsebuje oltar in spominja na apsido cerkve. Zlasti v Nürnbergu jih celo imenujejo Chörlein (lit. 'mala apsida/zbor'), najbolj znan primer pa je tisti iz župnišča cerkve sv. Sebalda.
V islamski arhitekturi so erkerji, kot je arabska mashrabiya, pogosto izdelani iz lesa in omogočajo pogled navzven, medtem ko omejujejo vidljivost od zunaj. Zlasti v toplejših podnebjih je lahko okno enako balkonu s ščitom za zasebnost ali zaslonom.
Okna lahko povečajo prostor in nudijo pogled na zunanjost, ki ne bi bil na voljo z običajnim ravnim oknom. Najdemo jih v vrstnih, dvojnih in samostojnih hišah ter v blokih.
Na podlagi britanskih modelov se je njihova uporaba razširila v druge angleško govoreče države, kot so Irska, ZDA, Kanada in Avstralija. Po pionirskem modelu predmoderne komercialne arhitekture v Oriel Chambers v Liverpoolu so predstavljeni na nebotičnikih zgodnje čikaške šole, kjer pogosto potekajo po celotni višini zgornjih nadstropij stavbe.
V študiji iz leta 2012, v kateri je algoritem za strojno učenje preučil naključni vzorec 25.000 fotografij mest iz Google Street Viewa, so bili erkerji opredeljeni kot odločilna značilnost arhitekture San Francisca.[5]
Galerija
[uredi | uredi kodo]-
Tipičen stanovanjski erker, ki se dviga od tal
-
Tipična notranjost stanovanjskega okna
-
Notranjost večnadstropnega okna v Chicagu, Illinois
-
Chörlein v župnišču cerkve sv. Sebalda v Nürnbergu pred letom 1361[6]
-
Dva renesančna erkerja v Colmarju v Franciji
-
Market square v Stein am Rhein v Švici
-
Erker na ulici Turl, ki pripada kolidžu Exeter v Oxfordu
-
Zadnji del razreda II* razkošnega stanovanjskega bloka Regency iz 19. stoletja Clarence Mansions v Leamington Spa
-
Tipični erker iz 1930-ih v Chaddertonu v širšem Manchestru
-
Stanovanja v Hyndlandu, Glasgow, konec 19. ali začetek 20. stoletja
-
Oriel Chambers, Liverpool, Peter Ellis, 1864
-
Trikotna okna na Hellwigstrasse, Saarbrücken, Nemčija, 1927
-
Utrdba Mehrangarh, Indija
-
Mashrabiya, Bayt Al-Suhaymi, Kairo, Egipt
-
Muzej Gayer-Anderson, Kairo, Egipt
-
Kłodzko, Poljska
-
Tradicionalni "rawashin" okna na hiši Nasseef v Džidi, Saudova Arabija
-
Risba prereza okna
Sklici
[uredi | uredi kodo]- ↑ Wilfried Koch, Umetnost stavbarstva, , Mladinska knjiga, 1999, str. 495
- ↑ Glossary of Architectural Terms Arhivirano 14 September 2012 na Wayback Machine. s.v. Bay Window.
- ↑ John Fleming, Hugh Honour, Nikolaus Pevsner, Penguin Dictionary of Architecture, Fourth edition, Harmondsworth 1991, p. 36.
- ↑ »Rawashin, the distinctive style of heritage buildings in Jeddah«. Arab News. 10. november 2012. Pridobljeno 27. julija 2021.
- ↑ Harris, Derrick (10. avgust 2012). »Big data magic trick: Show me a doorway, I'll tell you the city«. GigaOM. Pridobljeno 21. oktobra 2012.
- ↑ Inventary of Germanisches Nationalmuseum where the original is kept while the image shows a 1902 replica
Zunanje povezave
[uredi | uredi kodo]- Gagnon, Jerome (24. november 2004). »Gaining bonus space and light with bay windows«. San Francisco Chronicle. Pridobljeno 21. oktobra 2012.