Cayley-Dicksonova konstrukcija
Cayley-Dicksonova konstrukcija omogoča tvorbo zaporedja algeber nad obsegom realnih števil tako, da ima vsaka algebra dvakratno razsežnost predhodne.
Algebre, ki se jih tvori na ta način, se imenujejo Cayley-Dicksonove algebre, ker razširjajo kompleksna števila na hiperkompleksna števila. Vse te algebre vsebujejo involucijo.
Kompleksna števila kot urejeni pari
[uredi | uredi kodo]Kompleksna števila se lahko zapiše kot urejeni par realnih števil in . Pri tem se izvaja seštevanje komponenta za komponento, množenje pa je določeno kot:
Vidi se, da je kompleksno število z ničelno drugo komponento enako realnemu številu, kar pomeni, da je realno število.
Konjugirano število
[uredi | uredi kodo]Konjugirano število . Za konjugirana števila velja značilnost:
To pa je nenegativno realno število. Tako konjugacija definira normo. Zaradi tega tvorijo kompleksna števila normirani vektorski prostor nad realnimi števili.
Normo kompleksnega števila se izračuna kot:
Obratna vrednost pa je:
Kvaternioni
[uredi | uredi kodo]Kvaternione se dobi s pomočjo podobnega postopka.
Uporabi se urejeni par kompleksnih števil in . Množenje se definira kot :
Konjugirana vrednost para je določena kot:
Produkt tega števila s svojo konjugirano vrednostjo je:
- To pa je nenegativno število. Pari teh števil tvorijo algebro, ki je podobna algebri realnih števil. Te vrste števila se imenujejo kvaternioni.
Oktonioni
[uredi | uredi kodo]Postopek se lahko nadaljuje na podoben način. Urejeni par dveh kvaternionov in . Množenje in konjugiranje se definira enako kot za kvaternione. Urejeni par kvaternionov in .
Velja:
Pri tem je treba upoštevati, da kvaternioni niso komutativni.
Algebro oktonionov je odkril irski pravnik in matematik John Thomas Graves (1806 – 1870). Oktonione imenujejo tudi Cayleyjeva števila.
Naslednje algebre
[uredi | uredi kodo]Algebra, ki sledi algebri oktonionov je algebra sedenionov. V tej algebri velja potenčna asociativnost. To pa pomeni, da za sedenion velja .
Cayley-Dicksonova konstrukcija se lahko nadaljuje do neskončnosti. Vsak naslednji korak da novo algebro, ki je potenčno asociativna, njena razsežnost pa je dvakrat večja od predhodne.
Zunanje povezave
[uredi | uredi kodo]- Zgodovina hiperkompleksnih števil (angleško)
- Cayley-Dicksonova konstrukcija (angleško)
- Cayley-Dicksonova konstrukcija Arhivirano 2008-07-05 na Wayback Machine. na PlanethMath (angleško)