Brewstrov kot
Brewstrov kot (tudi kot polarizacije) je vpadni kot pri katerem je odbita svetloba, ki se je odbila na meji dveh sredstev popolnoma linearno polarizirana v ravnini, ki je pravokotna na vpadno ravnino. Žarek, ki pa je prešel mejo obeh sredstev, pa je delno polariziran v vpadni ravnini. Pri tem je kot med lomljenim in odbitim žarkom pravi kot (90°). Včasih imenujejo pravilo, po katerem sta povezana lomna količnika in Brewstrov kot tudi Brewstrov zakon.
Kot označujemo s .
Kot se imenuje po škotskem fiziku in pisatelju Davidu Brewstru (1781 – 1868), ki ga je odkril v letu 1815.
Fizikalne osnove
[uredi | uredi kodo]Kadar svetloba naleti na mejo med dvema sredstvoma, ki imata lomna količnika različna in , se del svetlobe odbije v skladu s Fresnelovimi enačbami, del pa se lomi po lomnem zakonu in nadaljuje pot v drugem sredstvu.
Če označimo vpadni kot z in lomni kot z , potem velja
Iz tega dobimo:
ali
kjer je
- lomni količnik prvega sredstva
- lomni količnik drugega sredstva
Vsa svetloba, ki ima p polarizacijo se lomi in prehaja v drugo sredstvo, svetloba, ki ima s polarizacijo, pa se odbije. Če uporabimo ploščico iz prozorne snovi, na katero pada svetloba pod Brewsterovim kotom, dobimo po prehodu ploščice polarizirano svetlobo. Ploščica deluje kot polarizator.
Uporaba
[uredi | uredi kodo]Pojav s pridom uporabljajo v fotografiji, da se odpravijo nezaželeni odboji na vodi (glej posnetka).
Prav tako tudi polarizacijska očala uporabljajo pojav za odpravo odbojev na različnih površinah.
Zunanje povezave
[uredi | uredi kodo]- Brewstrov kot na ScienceWorld (angleško)
- Brewstrovo okno (angleško)
- Opis Brewstrovega kota s simulacijo (angleško)