Pojdi na vsebino

Vladarski nazivi faraonov

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Redakcija dne 06:53, 8. oktober 2017 od Octopus (pogovor | prispevki) (razširitev)

Kraljevi titular ali kraljevski protokol egipčanskega faraona je bilo standardno naslavljanje vladarjev Starega Egipta. Protokol je simboliziral posvetno in božansko moč in bil hkrati nekakšna izjava o vladarjevem poslanstvu, da vlada Egiptu. Tituliranje se je med vladavino celo spremenilo.

Celoten naslov, sestavljen iz petih glavnih imen, ni bil standardiziran vse do Srednjega kraljestva, potem pa je kot tak ostal v rabi vse do rimske zasedbe Egipta.

Horovo ime

Serekh vsebuje ime Djet in povezavo z Wadjet, na razstavi v Louvre
G5O33

Horovo ime je najstarejša oblika faraonovega imena, ki je nastala že v preddinastičnem obdobju. Več najstarejših znanih egipčanskih faraonov je znanih samo po tem imenu.[1] Ime je bilo običajno napisano v hieroglifih v sereku, ki je predstavljal pročelje palače. Nad serekom ali ob njem je bil kot sokol upodobljen bog Hor.[1]

Najmanj en vladar Druge dinastije, Set-Peribsen, je namesto Hora upodabljal boga Seta. Sprememba je bila morda posledica verske razprtije v državi. Njegov naslednik Kasekemvi je nad svoje ime pisal simbola obeh bogov. Za Kasekemvijem je ob faraonovem imenu vedno upodobljen samo Hor.[1]

Od Novega kraljestva se je Horovo ime pogosto pisalo brez sereka.

Ime Nebty

Glavni članek: Ime Nebty.
G16

Ime Nebty (dobesedno »dve košari«) je povezano s tako imenovanima heraldičnimi boginjama

Ime je prvi uporabil kralj Semerket iz Prve dinastije. Ime je v Dvanajsti dinastiji postalo popolnoma neodvisen vladarski naslov.

Naslov Nebty običajno ni bilo uokvirjen v kartuši ali sereku, vendar se je vedno začel s hieroglifoma jastreba in kobre, ki stojita vsak na svoji košari.

Zlati Hor

G8

Za Zlatega Hora ali Zlato Horovo ime je značilna podoba sokola - Hora, ki sedi na ali ob hieroglifu za zlato. Pomen tega posebnega vladarjeveg imena je še vedno predmet razprav. Po mnenju nekaterih predstavlja Horovo zmago nad stricem Setom, ker simbol za zlato lahko pomeni tudi Horovo vzvišenost nad sovražniki. V egipčanski miselnosti je bilo zlato močno povezano z večnostjo, katero so morda poskušali prenesti v faraonovo večno Horovo ime.

Zlato Horovo ime se običajno ni pisalo v kartuši ali sereku.

Ime prestola (prenomen)

Praenomen kartuše Tutmozisa II. pred katerim sta simbola za šaš in čebelo, tempelj Hačepsut, Luxor
M23
t
L2
t

Ime presola je prvo od dveh imen zapisanih v kartuši, in je običajno skupaj z nsw-bity (nesu-bity, nesw-bit, nswt-bjtj). Izraz dobesedno pomeni "On/on Šaša in Čebele", ampak pogosto se prevaja kot "Kralj Gornjega in Spodnjega Egipta", šaš in čebela sta simbola Gornjega in Spodnjega Egipta.[2]

Ime ob rojstvu (nomen)

G39N5
 

To je ime dano ob rojstvu. Ima samo je zapisano pred titulo "sin Raja" v hieroglifih za raco (za), homonim za besedo, ki pomeni "sin" (za). Dodana je še slika sonca, hieroglif za boga Sonca Ra. Za ženske, ki so postale faraon, je nazivu dodano tudi "hči".


Sklici

  1. 1,0 1,1 1,2 Toby A.H. Wilkinson. Early Dynastic Egypt. Routledge, London/New York 1999, str. 74-75. ISBN 0-415-18633-1.
  2. Ewa Wasilewska, Creation Stories of the Middle East, 2000, 130f.

Zunanje povezave