Vrchovisko
Vrchovisko je druh rašeliniska, ktoré sa nachádza vo vyšších polohách. Je zásobované hlavne zrážkovou vodou a chudobné na živiny.
Vyvýšená časť sa nazýva bult a nízka časť šlenok alebo jazierko. Druhovo je tento biotop chudobný, hlavnú časť tvoria kyslomilné a vlhkomilné druhy nenáročné na živiny, hlavne rašelinníky ale aj ostrice a sitiny.[1]
Vrchovisko vzniká hlavne dvoma spôsobmi, terestrializáciou (postupné zazemnenie vodnej plochy) a paludifikáciou (vytvorenie priamo na povrchu horniny v dôsledku vysokých zrážok).[2]
Typy vrchovísk[2]:
- vlastné vrchovisko (angl. raised bogs) – ich tvar je vyklenutý, na okraji s odvodňovacím systémom slatinného charakteru (zamokrená zóna = lagg)
- pokryvné vrchovisko (angl. blanked bogs) – tvar kopíruje terén, nemá odvodňovací systém
Výskyt na Slovensku
[upraviť | upraviť zdroj]Na území Slovenska sa vyskytujú vrchoviská hlavne v CHKO Horná Orava a vo Vysokých Tatrách. Najväčšie vrchovisko na Slovensku, s rozlohou 15,3 ha, je Klinské rašelinisko[3] pri obci Klin. Najvýznamnejším vrchoviskom v TANAPe je prírodná rezervácia Medzi bormi.
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ Natura 2000 - Sústava chránených území členských krajín EÚ [online]. Banská Bystrica: Štátna ochrana prírody SR, [cit. 2024-02-25]. Dostupné online.
- ↑ a b STANOVÁ, Viera. Rašeliniská Slovenska. Banská Bystrica : DAPHNE - Inštitút aplikovanej ekológie, 2000. 194 s. ISBN 80-967471-9-3.
- ↑ MIKULÁŠOVÁ, Dorota. Orava má najväčšie vrchovisko, vedci doň zapichli sondy. SME (Bratislava: Petit Press), 2023-05-29. Dostupné online [cit. 2024-02-25]. ISSN 1335-4418.