Preskočiť na obsah

Syrakúzy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O rovnomennej provincii pozri Syrakúzy (provincia).
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Syrakúzy
(Siracusa)
Mesto
Štát Taliansko Taliansko
Región Sicília
Provincia Syrakúzy
Súradnice 37°5′S 15°17′V / 37,083°S 15,283°V / 37.083; 15.283
Rozloha 204,1 km² (20 410 ha)
Obyvateľstvo 124 453 (30. 3. 2009)
Hustota 609,76 obyv./km²
Vznik 743 pred Kr.
Časové pásmo SEČ (UTC+1)
 - letný čas SELČ (UTC+2)
PSČ 96100
Tel. predvoľba 0931
Lokalita svetového dedičstva UNESCO
Názov Syracuse & the Rocky Necropolis of Pantalica
Rok zápisu
(č. zasadnutia)
2005 (#29)
Číslo 1200
Región Európa a Severná Amerika
Kritériá ii, iii, iv, vi
Poloha mesta v rámci Talianska
Poloha mesta v rámci Talianska
Poloha mesta v rámci Sicílie
Poloha mesta v rámci Sicílie
Wikimedia Commons: Syracuse
Webová stránka: www.comune.siracusa.it
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Syrakúzy (tal. Siracusa, lat. Syracusae) sú mesto v provincii Syrakúzy, v autonómnom regióne na ostrove Sicília v Taliansku. Syrakúzy ležia na východnom pobreží Sicílie. K 31. decembru 2004 mali 123 322 obyvateľov.

Historické jadro Syrakúz je zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Syrakúzy boli založené gréckymi osadníkmi z Korintu približne v roku 743 alebo 744 pred Kr. V roku 485 pred Kr. sa vládca Gely Gelón zmocnil mesta a urobil ho svojím sídlom. Okrem iného dal v meste vybudovať aj divadlo, čím rozkvital kultúrny život mesta. Spolu s rastom mesta vzrastala aj hrozba konfliktu s Kartágincami, ktorí obývali západnú časť Sicílie. Porazil ich v bitke spolu s Terónom z Agrigenta, čím zaistil bezpečnosť gréckych kolónií na ostrove.

Jeho nástupcom sa stal Hierón I., a ten sa staral, aby sa mesto ďalej rozrastalo. Po jeho smrti prijali Syrakúzy demokraciu. Netrvala však dlho, okolo roku 427 pred Kr. museli Syrakúzy čeliť invázii Atén a až po troch rokoch uzavreli spolu mier.

V 4. storočí pred Kr. opäť Syrakúzy bojovali s Kartágincami. V tom období bol na čele Syrakúz Dionýzos I. Za jeho vlády bola postavená ďalšia 22 km dlhá hradba okolo celých Syrakúz. Kartágincom sa dokonca podarilo obliehať samotné Syrakúzy, no nakoniec boli zatlačení naspäť.

Ďalším panovníkom Syrakúz sa mal stať jeho syn Dionýzos II., no Dión ho roku 356 pred Kr. zvrhol a neúspešne sa pokúšal o vnútroštátne reformy, podľa Platónových Štátnických dejín. Jeho despotická vláda však viedla k jeho zosadeniu ako panovníka Syrakúz a Dionýzos II. sa opäť stal vládcom Syrakúz.

V nasledujúcom období boli panovníci Syrakúz viacerí despoti, Syrakúzy opäť viedli vojnu s Kartágom, tentoraz sa im podarilo preniesť boje na kartáginskú pôdu, do Afriky. V Syrakúzach sa narodili okrem iných aj Archimedes zo Syrakúz a Teokritos.

Roku 212 pred Kr. počas druhej púnskej vojny sa Syrakúzy pridali na stranu Kartága, no Rimanom sa po troch rokoch obliehania podarilo Syrakúzy dobyť. Zabitý bol aj Archimedes. Pod nadvládou Rimanov sa mesto stalo dôležitým obchodným bodom medzi západnou a východnou časťou Rímskej ríše.

Po zániku Rímskej ríše sa Syrakúzy stali súčasťou Byzantskej ríše. V rokoch 1542 a 1693 mesto zasiahli zemetrasenia a v roku 1729 mor.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Syrakúzy