Preskočiť na obsah

Miloš Říha

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Miloš Říha

český hokejista a tréner
Štátna príslušnosť Česko Česko
Narodenie 6. decembra 1958,
Přerov, Česko-Slovensko
Úmrtie 31. august 2020 (61 rokov),
Praha, Česko
Hral za HC ZUBR Přerov
HC Dukla Jihlava
HC Vítkovice Ridera
PSG Berani Zlín
HC Kometa Brno
SHK Hodonín
NHL draft 196. celkovo, 1983,
Minnesota North Stars
Aktívna činnosť 1976 – 1991

Miloš Říha (* 6. december 1958, Přerov, Česko-Slovensko – † 31. august 2020, Praha, Česko[1]) bol český hokejový tréner a československý hokejový útočník. Ako tréner dlhší čas pôsobil v KHL, v rodnom Česku je jeho meno spojené predovšetkým s hokejovými Pardubicami, úspešne pôsobil aj vo Slovane Bratislava a v rokoch 2018-2020 bol hlavným trénerom českej hokejovej reprezentácie.

Hráčska kariéra

[upraviť | upraviť zdroj]

Miloš Říha pôsobil počas aktívnej hráčskej kariéry na pozícií centra. Začínal v rodnom Přerove a neskôr na ligovej úrovni pôsobil v Dukle Jihlava, Vítkoviciach, v Gottwaldove, v Brne a nakoniec v nižšej súťaži v Hodoníne. Jeho najväčším hráčskym úspechom bol majstrovský titul s Vítkovicami v roku 1981.

Trénerská kariéra

[upraviť | upraviť zdroj]

Říhová trénerská kariéra začala už v priebehu tej hráčskej, ktorú ovplyvnila autonehoda, pri ktorej utrpel zlomeninu nohy. Ako hrajúci tréner pôsobil od roku 1990 v Hodoníne. Po ukončení aktívnej činnosti potom v roku 1992 prešiel na post asistenta trénera do Zlína. Na jeseň roku 1993 potom v necelých 35 rokoch nahradil Jozefa Augustu a získal tak prvá skúsenosť v úlohe hlavného trénera v extralige.[2] V lete 1994 sa vrátil do rodného Přerova, kde sa stal trénerom miestneho klubu. Ten vo svojej druhej sezóne doviedol do baráže o extraligu. V nej síce tím skončil posledný, ale Říhu si vyhliadol baráažový súper, ktorý extraligu uhájil, HC Poisťovňa IB Pardubice.

Na prahu sezóny 1996/1997 tak Říha nastúpil do angažmán v klube, ktorý výrazne ovplyvnil jeho kariéru. Hokejové Pardubice v polovici 90. rokov zažívali zložité časy, s výnimkou striebra v roku 1994 pôsobili v spodnej časti tabuľky extraligy, stagnovala divácka návštevnosť a v roku 1996 museli obhajovať účasť v extralige v baráži. Po baráži sa však v klube naštartoval proces zmien, vďaka ktorým klub postupne zamieril do vyšších poschodí. Šéfom klubu sa stal doterajší obchodný manažér Zbyněk Kusý a ten na post trénera priviedol práve Říhu, ktorý v 37 rokoch nastúpil do svojho prvého stáleho extraligového angažmán.[3] Prevzal mladý nenápadný tím, ktorý aj vďaka minulým výsledkom a skromným ekonomickým podmienkam patril k outsiderom extraligy. Říha však s mužstvom, v ktorom bol okrem iného Milan Hejduk prekvapil. Hneď v prvej sezóne sa s tímom držal v horných poschodiach tabuľky a do playoff nakoniec išiel z 5. miesta. V playoff vyradili Pardubice Třinec v pomere 3: 1 na zápasy a v semifinále prehrali s vtedajším favoritom extraligy, Vsetínom, 1:3 na zápasy, keď sa im ako jediným podarilo v playoff 1997 aspoň v jednom zápase majstra poraziť. Pardubice nakoniec skončili štvrté a Říha získal cenu pre najlepšieho trénera sezóny. V ďalších dvoch sezónach už semifinále nezopakoval, ale vždy skromný klub dokázal doviesť do štvrťfinále, kde však Pardubice vypadli s výrazne favorizovaným súperom. Po skončení sezóny 1998/1999 sa rozhodol klub opustiť.

Karlovy Vary

[upraviť | upraviť zdroj]

V lete roku 1999 nastúpil do Becherovky Karlovy Vary. Stále relatívne nový klub mal doviesť do playoff, čo sa mu nepodarilo. V nasledujúcej sezóne sa tímu darilo ešte menej a Říha bol počas polovici základnej časti odvolaný.[4]

Sparta Praha

[upraviť | upraviť zdroj]

Ešte v priebehu sezóny 2000/2001 nastúpil Říha k obhajcovi titulu, pražskej Sparte. Angažmán sám Říha označil za chybu.[chýba zdroj] Navyše zničilo jeho osobné priateľstvo s trénerom Františkom Výborným, ktorého si ponechal ako asistenta.[5] Říhu neprijala ani hráčska kabína a tak bol po sotva troch mesiacoch odvolaný.

Slovan Bratislava

[upraviť | upraviť zdroj]

Dve prepustenia v jednej sezóne zhoršili Říhovu reputáciu a extraligové angažmán pre novú sezónu nezískal. A tak odišiel na Slovensko, kde trénoval bratislavský Slovan. Hneď v prvej sezóne 2001/2002 získal s klubom svoj prvý majstrovský titul.

Pardubice druhýkrát

[upraviť | upraviť zdroj]

Říhov úspech v Slovane a skúsenosti s jeho predchádzajúcim pardubickým angažmán priviedli generálneho manažéra Pardubíc Kusého k rozhodnutiu priviesť Říhu späť do klubu. Ten výzvu prijal a podpísal s Pardubicami dvojročnú zmluvu. Požiadavky boli už iné. Pardubice sa posunuli trvalo do horných priečok tabuľky, ale chýbal im úspech v playoff, kde nedokázali v predchádzajúcich sezónach ako favorit prejsť cez štvrťfinále. Říha spolu s asistentom Jiřím Seidl hneď v prvej sezóne uspeli nad očakávania. Pardubice suverénne ovládli základnú časť a v playoff cez Znojmo a Třinec postúpili do finále. V ňom v dramatickej sérii prehrali so Slaviou Praha v rozhodujúcom siedmom zápase na domácom ľade 0:1. V ďalšej sezóne opäť Pardubice vládli základnej časti a mali, navyše posilnené o reprezentačného centra Jiřího Dopitu, útočiť na titul. V playoff však hlavnej favorit vyhorel as Plzňou vypadol hneď vo štvrťfinále po domácej prehre v siedmom zápase 1:5. Říha po vypadnutí priznal, že v tíme v druhej časti sezóny bolo pnutie radu osobností, situáciu nepomohol ani spor s veteránom Janeckým. Pardubice s Říhom po neúspechu nepredĺžili zmluvu.[6]

Slovan Bratislava druhýkrát

[upraviť | upraviť zdroj]

Říha sa vrátil v lete 2004 na Slovensko do Slovana Bratislava. Aj v druhej sezóne na jeho striedačke doviedol mužstvo k titulu. Tentoraz o to cennejšiemu, pretože v slovenskej extralige hrali hráči z NHL, ktorú postihla výluka, ktorá trvala celý ročník 2004/2005.

Chimik Voskresensk

[upraviť | upraviť zdroj]

Po ďalšom úspechu v Slovane odišiel prvýkrát do Ruska. Ročnú zmluvu podpísal v Chimik Voskresensk, s ktorým sa prebojoval do štvrťfinále.

Pardubice tretíkrát

[upraviť | upraviť zdroj]

Aj napriek záujmu o pôsobenie v Rusku Říha neodolal ponuke Zbyneka Kusého a opäť sa vrátil do Pardubíc, kde tentoraz podpísal trojročnú zmluvu. Pardubice v čase jeho neprítomnosti získali vysnívaný titul, ale ako obhajca titulu sa v ďalšej sezóne neprebojovali vôbec do playoff. Říha hneď v prvej sezóne nadviazal na predchádzajúce pardubickej úspešné sezóny a doviedol tím na druhé miesto po základnej časti. V playoff cez Znojmo, České Budějovice postúpil s tímom do finále, v ktorom sa stretol so Spartou, ktorá obhajovala titul. Pardubice prehrali sériu 2: 4 na zápasy a Říha sa slovenského titulu opäť nedočkal. Nová sezóna však neprebiehala dobre. Mužstvu, ktoré opäť malo mieriť vysoko, sa nepodaril vstup do súťaže. Štart sezóny ovplyvnila dlhá šnúra zápasov vonku kvôli prestavbe haly a tiež tragické úmrtie obranca Martina Čecha pri autonehode. Nedobré výsledky dospeli k ultimátu pre trénerov, ktorí požiadavku nesplnili a boli odvolaní. Pre Říhu znamenalo prepustenie z klubu veľké sklamanie. V meste sa navyše už pri druhom angažmán s rodinou usadil.

Spartak Moskva

[upraviť | upraviť zdroj]

Už v decembri 2007 však prevzal moskovský Spartak. V slávnom klube, ktorý mal problémy, si vďaka svojej práci vydobyl veľké renomé. Říha trikrát tím doviedol do playoff. V lete 2010 do Spartaka dorazil z Pardubíc brankár Dominik Hašek, ktorý si chcel vyskúšať v 45 rokoch KHL. Vzťah medzi dvoma "Pardubákmi" sa však rýchlo začal zhoršovať a nedobré výsledky tímu stáli Říhu miesto, ktorý neskôr ľutoval, že s príchodom Hašeka súhlasil.[7]

Atlant Mytišči

[upraviť | upraviť zdroj]

Říha cez sklamanie z prepustenia zo Spartaka dlho bez angažmánu nezostal. Takmer hneď ho angažoval Atlant Mytišči. Mužstvo okamžite pozdvihol a dokázal sa s ním prekvapivo prebojovať cez Čerepovec, Petrohrad a Jaroslavľ do finále KHL.[8] Ufe už Atlant podľahol, ale Říha sa týmto výsledkom dostal na vrchol svojej trénerskej kariéry. Získal dokonca ocenenie pre najlepšieho trénera KHL sezóny 2010/2011.

SKA Petrohrad

[upraviť | upraviť zdroj]

Vďaka predchádzajúcej výbornej sezóne dostal Miloš Říha ponuku z najbohatšieho klubu KHL, SKA Petrohrad. V prvej sezóne doviedol hviezdami nabitý tím k víťazstvu v západnej konferencii, ale v playoff nakoniec do finále nepostúpil, keď jeho mužstvo podľahlo neskoršiemu majstrovi Dynamo Moskva. V klube však ostal a viedol ho do ďalšej sezóny. Aj napriek tomu, že mužstvo viedlo ligovú tabuľku a predvádzalo atraktívny hokej, bol však v novembri 2012 Říha z klubu prepustený.

Slovan Bratislava tretíkrát

[upraviť | upraviť zdroj]

Od novej sezóny 2015/16 prevzal tretíkrát v kariére Slovan Bratislava, tentoraz však ako účastníka KHL.[9] V klube vydržal dve celé sezóny, avšak klub mal dlhodobé finančné problémy, ktoré Říhovi viac a viac komplikovali prácu. Klub postupom času dlhoval čím ďalej tým väčšie peniaze svojim hráčom. V prvej sezóne ešte dokázal s tímom postúpiť do playoff, v ďalšej už sa to nepodarilo.[10] V októbri 2017 Slovan Miloša Říhu prepustil.[11]

Česká hokejová reprezentácia

[upraviť | upraviť zdroj]

V júni 2018 sa Miloš Říha stal trénerom českého národného tímu.[12] So zväzom podpísal zmluvu na dva roky a jeho prvým asistentom sa stal Robert Reichel. Na MS 2019 mal Říha so svojím mužstvom na prvú medailu od roku 2012 blízko. Mužstvo predvádzalo dobrý hokej, prešlo cez štvrťfinále, avšak na Kanadu v semifinále nestačilo. Napriek tomu bola bronzová medaila blízko, v zápase o 3. miesto tím Rusmi prehrával, avšak Rusi predovšetkým vďaka výbornému výkonu brankára Andreja Vasilevského zvíťazili 3:2. V júni 2019 potom hokejový zväz oznámil s ročným predstihom, že Říhu vystrieda Filip Pešán. Říha tak mal viesť tím už len do šampionátu v roku 2020. Ten sa nakoniec kvôli pandémií covidu-19 neuskutočnil a Říha ako tréner reprezentácie v júni 2020 ukončil svoje pôsobenie.

V lete roku 2020 sa v médiách objavili informácie, že Říha trpí vážnymi zdravotnými problémami. Říha, ktorý tou dobou žil na Slovensku, bol v auguste narýchlo previezli z nemocnice v Banskej Bystrici do IKEM v Prahe. Dňa 1. septembra jeho syn Miloš Říha ml. médiám oznámil, že jeho otec zomrel.[1]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. a b IIHF - Milos Riha dead at 61 [online]. iihf.com, [cit. 2022-01-20]. Dostupné online.
  2. OSTRČILÍK, Daniel. Jak kouč Říha začínal ve Zlíně. Bouřlivák, neuměl prohrávat [online]. zlinsky.denik.cz, 2018-06-09, [cit. 2022-04-20]. Dostupné online.
  3. RAIS, Tomáš. Pardubické vzpomínky na Miloše Říhu: Elán, dvě stříbra, tvrdá příprava… [online]. pardubicky.denik.cz, 2020-09-01, [cit. 2022-01-20]. Dostupné online.
  4. Sezona 2000/01 [online]. hokejkv.cz, [cit. 2022-01-20]. Dostupné online.
  5. BURKERT, Marek; OSOBA, Michal. Výborný versus Říha: přátele rozdělila Sparta [online]. sport.cz, [cit. 2022-01-20]. Dostupné online.
  6. Milan Eisenhammer. Janecký se hádal s trenérem Říhou. iDNES.cz (Praha: MAFRA), 2004-03-19. Dostupné online [cit. 2022-04-20].
  7. Miloš Říha: Hašek? Už bych ho do týmu nebral [online]. isport.blesk.cz, 2010-11-15, [cit. 2022-01-20]. Dostupné online.
  8. Říha v Mytišči končí, nedohodl se na nové smlouvě [online]. Praha: Česká televize, [cit. 2022-01-20]. Dostupné online.
  9. Global24 s.r.o.. Slovan povedie Říha, najbližšími cieľmi vyrovnanie dlhov a podpis zmlúv [online]. bratislava.dnes24.sk, [cit. 2022-01-20]. Dostupné online.
  10. Video: Miloš Říha: KHL v Bratislave chceme, nie však za každú cenu. Aktuality.sk (Bratislava: Ringier Axel Springer Slovakia), 2017-02-04. Dostupné online [cit. 2022-01-20].
  11. ČTK, iDNES.cz, Zpravodajství, Program MS, MS 2021, Play off extraligy. Konec Říhovy éry. Bratislavský Slovan vyhodil českého trenéra. iDNES.cz (Praha: MAFRA), 2017-10-06. Dostupné online [cit. 2022-04-20].
  12. Potvrzeno: novým trenérem hokejové reprezentace se stal Miloš Říha [online]. . Dostupné online. (česky)

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Miloš Říha na českej Wikipédii.