Klasická čínska filozofia
Klasická čínska filozofia je svetonázorová teória, prúd a filozofické školy na území historickej Číny v priebehu asi 3 tisícročí. Základom je ontologický model bipolárnej prírodnej dialektiky Jin a jang, ktorej bytostnou podstatou je tvorivá energia Te v procese Cesty Tao univerza.
Dejiny
[upraviť | upraviť zdroj]Čínska filozofia vznikla začiatkom prvého tisícročia pred našim letopočtom. V 8. storočí pred Kr. - 5. storočí pred Kr. bolo v nej už rozšírené učenie o piatich živloch alebo praprvkoch prírody (vody, ohňa, kovu, dreva a zeme), ktorých spojením sa vytvára všetka rozmanitosť javov a vecí. V Knihe premien (I-ťing) sa vyčleňuje osem prvopočiatkov, z ktorých sa utvára rozmanitosť sveta. Súčasne v čínskej filozofii vznikajú hlavné princípy učenia o protikladných a vzájomne spätých silách - jin a jang, ktorých pôsobenie sa pokladalo za príčinu pohybu a premenlivosti v prírode. Jin a jang boli symbolmi svetla a tmy, kladného a záporného, mužského a ženského počiatku v prírode.
Hlavný predstaviteľ tohto obdobia Lao-c’, zakladateľ taoizmu, na neho nadviazal Konfucius, zakladateľ konfucianizmu, na ktorý nadväzuje neotaoizmus filozofa Wang Pi.
V 3. stor. prenikol do Číny budhizmus, v 4. stor.-7. stor. vznikla špecifická čínska podoba budhistickej filozofie, tzv. zen-budhizmus (čchan).
Od 8. stor. nastala renesancia konfucianizmu.
V 11. stor.-12. stor. vznik neokonfucianizmu.
Filozofický vývin čínskej klasickej filozofie dovŕšili Wang Jang-ming (prelom 15. stor. - 16. stor.) a Wang Fu-č' (17. stor.).
Počnúc 18. stor. a najmä v 19. stor. vplyv európskej filozofie, najmä sociálnych utópií, od zač. 20. stor. vplyv nemeckej klasickej filozofie, americkych politologických teórií a ruského marxizmu.
významové útvary
[upraviť | upraviť zdroj]Periodizácia čínskej filozofie
[upraviť | upraviť zdroj]- staroveká čínska filozofia (8. storočie pred Kr. - 1. storočie)
- filozofia čínskeho stredoveku (1. storočie - 10. storočie)
- filozofia čínskeho novoveku (11. storočie - 19. storočie)
- čínska filozofia 20. storočia
Smery, školy, učenia
[upraviť | upraviť zdroj]- Čchan
- budhistická filozofia
- konfucianizmus
- novokonfuciovstvo
- taoizmus
- učenie o piatich živloch
- jin a jang
- tao