House (hudba)
House je žáner elektronickej tanečnej hudby, ktorá má pôvod v americkom meste Chicago začiatkom 80. rokov. Pôvodne bol popularizovaný na diskotékach Afroameričanmi[1][2] a Latinskými Američanmi[1][2] v Chicagu okolo roku 1984, a nato aj v ďalších oblastiach ako New York, New Jersey, Toronto, Montreal, Londýn, Detroit, San Francisco, Los Angeles a Miami. Následne dosiahol a stal sa ovplyvnením pre populárnu hudbu v Európe. Od začiatku do polovice 90. rokov sa house dostal do mainstreamových popových a tanečných hudobných rebríčkov po celom svete.
Prvotná house hudba sa zakladala predovšetkým na dance hudbe, ktorú charakterizovali opakujúce sa beaty 4/4, rytmy tvorené bicími automatmi,[3] neobvyklé hi-hat činely a syntetizované basové linky. House sa tiež spojil s niekoľkými inými žánrami, čím sa vytvorili subžánre ako eurohouse a tech house.[4]
Interpreti ako Madonna,[3][4] Janet Jackson,[5] Björk a C+C Music Factory[3][4] takisto začlenili house do svojej tvorby. V Európe ostal žáner v 00 rokoch veľmi populárnym, hlavne vďaka interpretom ako Daft Punk[3] a Justice, ktorí získali komerčný úspech a uznanie kritikov.[3] V 00.rokoch, subžáner housu známy ako electro house získal popularitu. V roku 2012 žáner house pokračuje ako populárny štýl hudby, zjavne vďaka DJovi Davidovi Guettovi, čo ukazuje aj 1. miesto v zozname DJ Mag 100 v hlasovaní o popularite. David Guetta často hrá viacero štýlov housu, ako electro house, melodic house či pop house.[6]
Charakteristika
[upraviť | upraviť zdroj]Štýl je založený na monotónnom 4/4 takte pri tempe od 115 do 135 BPM. Základ skladby typicky vytvára bicí automat (najčastejšie Roland TR-808, Roland TR-909) so zvýrazneným basovým bubnom (slangovo „kopák“, veľký bubon) na každej dobe (celá nota) v takte. Túto zvukovú schému vytvorili DJi (najmä afrického a hispánského pôvodu) začiatkom 80. rokov v mestách New York, Detroit a Chicago upravovaním disco, soulových a funkových skladieb podkreslovaním dynamickým a úderným zvukom typickým pre bicie automaty. Medzi zakladateľov housu patria Marshall Jefferson, Frankie Knuckles, DJ Pierre, Larry Levan, Ron Hardy apod.
Významní interpreti
[upraviť | upraviť zdroj]Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ a b FIKENTSCHER, Kai. Youth's sonic forces: The club DJ: a brief history of a cultural icon. UNESCO Courier (UNESCO), Júl–August 2000, s. 45.
- ↑ a b GEORGE, Nelson. House Music: Will It Join Rap And Go-Go?. Billboard, 21. jún 1986, s. 27. Dostupné online [cit. 2011-04-14].
- ↑ a b c d e http://www.allmusic.com/explore/style/house-d10
- ↑ a b c BUSH, John. House - AllMusic [online]. AllMusic, [cit. 2012-03-15]. Dostupné online.
- ↑ http://www.slantmagazine.com/music/review/janet-jackson-janet/1275
- ↑ LOBEN, Carl. DJ Mag Top 100 DJs [online]. DJ Mag, [cit. 2012-02-13]. Dostupné online.
Externé odkazy
[upraviť | upraviť zdroj]- História Housu do roku 1989 Archivované 2013-09-06 na Wayback Machine
Zdroj
[upraviť | upraviť zdroj]Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku House music na anglickej Wikipédii.