Anglosasi
Anglosasi (staršie: Anglosasovia, v stredovekých textoch sa často označovali názvom Angličania, niekedy však názvom Sasi) je spoločné označenie pre germánske kmene, ktoré od 5./6. storočia obývali ostrov Veľká Británia. Názov Anglosasi sa používa len pre obdobie do 11./12., prípadne 13. storočia; pre neskoršie obdobia sa už používa len názov Angličania (a Škóti).
Anglosasi hovorili starou angličtinou (resp. praangličtinou a starou angličtinou v užšom zmysle); stará angličtina sa niekedy (najmä staršie) nazýva anglosaština.
Podľa Bedu Ctihodného boli Anglosasi potomkami troch mocných germánskych kmeňov – Anglov, Sasov, pôvodom zo súčasného severného Nemecka, a Jutov z dnešného Dánska, ktoré osídľovali Britániu od polovice 5. storočia.
Anglovia pochádzali z dnešného Šlezvicka-Holštajnska a usadili sa na východe Británie. Jutovia z dnešného Dánska vtrhli do Británie pod velením legendárnych vodcov Horsa a Hengesta. Pôvodne obsadili južné časti Británie. Sasi prenikli na Britské ostrovy z oblastí dolnej Labe. Všetky kmene tu vytvorili kráľovstvá, z ktorých Northumbria v priebehu 7. storočia ovládla všetkých Anglosasov. V tomto storočí je už doložený samostatný vývoj v Anglicku, nezávislý od európskeho kontinentu.[1]
V priebehu 8. storočia prešlo vedúce postavenie na kráľovstvo Mercia a neskôr v 9. storočí na Wessex. Istý čas tu vládol aj dánsky kráľ Knut. Vláda Anglosasov sa skončila v roku 1066 príchodom Normanov do Británie.[1]
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ a b BUDAJ, Marek. Dejiny sveta od A po Z. Bratislava : Vydavateľstvo Príroda, s.r.o., 2013. ISBN 978-80-07-02138-9. S. 18.
Iné projekty
[upraviť | upraviť zdroj]- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Anglosasi
Externé odkazy
[upraviť | upraviť zdroj]- Sekcia o Anglosasoch na Via Historia Archivované 2009-06-05 na Wayback Machine
Zdroj
[upraviť | upraviť zdroj]Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Anglosasové na českej Wikipédii.