Acol
- Tento článok sa týka bridžu a používa špecifickú bridžovú terminológiu. Pozri článok Bridžová terminológia pre vysvetlenie neznámych slov a fráz. Pokiaľ tam nejaký termín nenájdete, upozornite na to prosím v diskusii.
Acol je anglický licitačný systém. Acol bol zostavený v malom londýnskom bridžovom klube sídliacom na ulici „Acol Street“. Jeho hlavnými autormi boli Maurice Harrison-Gray, Iain Macleod, J. C. H. Marx, Terence Reese a S. J. Simon.
Acol je veľmi jednoduchý a prirodzený systém, existuje v ňom veľmi málo forsujúcich sekvencií. V každej farbe sa otvára so štvorlistami. V pôvodnej podobe charakteristickou a unikátnou vlastnosťou Acolu bolo to, že sila otvorenia 1BT bola rozličná podľa stavu hier - v prvej hre sa otváralo 1BT so silou 13-15 HCP (neskôr 12-14), a v druhej hre 16-18 (neskôr 15-17). V súčasnom Acole väčšina párov používa slabý 1BT bez ohľadu na stav hier.
V originálnom systéme 2♣ boli umelé a forsujúce do celej hry, otvorenia 2♦/♥/♠ boli silné, prirodzené a forsujúce na jedno kolo, 2BT ukazovali silný a rovnovážny list. V súčasných verziách Acolu sa najčastejšie používajú iba dve silné otvorenia - 2♣ je umelé a ukazuje silné dva v ľubovoľnej farbe a 2♦ sú umelým príkazom do celej hry, otvorenia na druhom stupni v drahej farbe sú najčastejšie rezervované na ukázanie slabých dvoch, ale vyskytujú sa aj iné verzie tohto systému.
Štruktúra licitačného systému
[upraviť | upraviť zdroj]- Acol je prirodzený systém: väčšina otvorení, odpovedí a rebidov sa robí so štvorlistami a väčina hlášok bez tromfa sa robí s rovnovážnou rozlohou.
- Je to štvorkartový systém drahých fariev: stačí štvorlist pre otvorenie 1♥a 1♠, na roziel od väčšiny iných licitačných systémov.
- Je to "postupne forsujúci systém": väčšina hlášok nie je forsujúca.
- Acol exenzívne používa limitované hlášky: limitované hlášky popisujú list tak silno, čo sa týka HCP a rozlohy, že partner, ktorý použil limitovanú hlášku, môže nasledujúcu hlášku partnera spasovať, ak nebola forsujúca.