Elektronika
Elektronika je vedný (technický) odbor, ktorý sa zaoberá štúdiom fyzikálnej podstaty javov v súvislosti s elektrickou vodivosťou a elektricky nabitými časticami. Ďalej návrhom, výrobou a využitím elektronických zariadení. Elektronika je odvetvie elektrotechniky, líši sa od nej tým, že sa zameriava na používanie aktívnych prvkov, ako sú tranzistory, diódy a integrované obvody na riadenie a zosilňovanie toku elektrického prúdu a na jeho premenu z jednej formy na druhú. Napríklad zo striedavého prúdu (AC) na jednosmerný prúd (DC) alebo z analógových signálov na digitálne signály. Elektronika má výrazný vplyv na rôzne aspekty modernej spoločnosti a kultúry, ako sú telekomunikácie, zábava, vzdelávanie, zdravotníctvo, priemysel a bezpečnosť. Hlavným faktorom pokroku elektroniky je polovodičový priemysel, ktorý vyrába základné materiály a komponenty pre elektronické zariadenia a obvody. Polovodičový priemysel je jedným z najväčších a najziskovejších sektorov v globálnej ekonomike.
Odvetvia elektroniky
upraviťElektronické prvky
upraviťElektronické prvky sú základné konštrukčné súčasti, z ktorých sa ich vodivým prepojením vytvorí elektrický obvod s požadovanou funkciou. Môžu byť vo forme samostatnej súčiastky, alebo ako súčasť integrovaného obvodu.
Tradične sa väčšina elektronických súčiastok vyrábala s drôtovými alebo tenkými plechovými vývodmi kvôli montáži do dier vyvŕtaných v doske plošných spojov (tzv. „through hole“ montáž). V poslednom čase s nástupom automatizácie v osadzovaní DPS súčiastkami a s postupujúcou miniaturizáciou sa čoraz viac presadzuje tzv. povrchová montáž, takéto súčiastky sa označujú anglickou skratkou SMD (Surface Mount Device).
pasívne prvky
upraviť- rezistor
- potenciometer, trimer
- kondenzátor
- cievka
- transformátor
- ochranné prvky (bleskoistka, varistor, transil)
- kryštál
- oneskorovacia linka
- reproduktor
elektromechanické prvky
upraviťaktívne prvky
upraviť- vákuové elektrónky
- diskrétne prvky
- dióda
- tranzistor
- tyristor
- diak, triak
- optoelektronické prvky
- integrované obvody
- analógové IO
- digitálne IO
- mikroprocesor, mikrokontrolér
- pamäte
- špecializované počítačové obvody vysokej integrácie (čipset)
- diskrétne logické obvody
- zákaznícke digitálne IO (ASIC)
- zmiešané IO
- analógovo-digitálny prevodník, digitálno-analógový prevodník
- SOC (system-on-chip)
- mechanické (polohové) senzory
- magnetické senzory (Hallove senzory)
- chemické a biochemické senzory
- elektromotory a solenoidy
- mikromechanické senzory a aktuátory
- akustické senzory (mikrofón) a aktuátory (reproduktor)
- optické senzory
Napájacie zdroje
upraviť- primárne galvanické články a ich batérie
- akumulátory a ich batérie
- lineárne zdroje
- spínané zdroje
Elektrické a elektronické zariadenia
upraviťKonštrukcia elektrických zariadení je podriadená okrem funkčných požiadaviek aj rôznym predpisom, z ktorých najvýznamnejšie sú bezpečnostné predpisy pre prácu s elektrickými zariadeniami a požiadavky elektromagnetickej kompatibility (t. j. zariadenie nesmie vysielať rušivé elektromagnetické pole a ovplyvňovať priebeh napätia v sieti nad dohodnutú dovolenú mieru a zároveň musí byť odolné voči takýmto rušeniam od iných el. zariadení). Splnenie týchto noriem (a u určitých zariadení aj iných - napr. homologizácia u telekomunikačných zariadení) je kontrolované príslušnými technickými skúšobnými ústavmi a vydanie certifikátu je podmienkou uvedenia zariadenia na trh.
Samotná elektronika je v zariadení obvykle umiestnená na tzv. doske plošných spojov (DPS, angl. Printed Circuit Board - PCB), na ktorej sú vytvorené vodivé prepoje medzi súčiastkami a súčasne slúži ako nosič súčiastok, ktoré sú pripevnené spájkovaním.
Niektoré zo zariadení využívajúce elektroniku:
- audiovizuálne zariadenia (vrátane spotrebnej elektroniky)
- lekárske zariadenia
- priemyselné zariadenia
- automatizácia
- regulácia
- automobilová elektronika
- elektronika v letectve a kozmonautike
Elektronické meracie zariadenia
upraviť- multimeter (ampérmeter, voltmeter, ohmmeter)
- osciloskop
- logický analyzátor
- generátor signálov
- kalibračné normály
- čítač frekvencie
Referencie
upraviť
Pozri aj
upraviťIné projekty
upraviť- Commons ponúka multimediálne súbory na tému elektronika.