Пређи на садржај

Пијемонт

Извор: Wikipedija
Регионе Пиемонте
Главни град Торино
Предсједник Мерцедес Брессо
Покрајине Алессандриа
Асти
Биелла
Цунео
Новара
Торино
Вербано-Цусио-Оссола
Верцелли
Број опћина 1 206
Површина 25 400 км²
  2. у Италији (8.4 % Италије)
Становништво (2001.)
 - Укупно

 - Поредак
 - Густоћа


4 214 677
6. (7.4 %)
166/км²
Мапа показује положај регије Пијемонт у Италији

Пијемонт (талијански Пиемонте [пјеˈмонте], пијемонтски, окцитански и франкопровансалски Пиемонт [пјеˈмунт], валзерски [ˈпјемонт], француски Пиéмонт [пјеˈмɔ̃]), регија у сјеверозападној Италији. Површина Пијемонта је 25 400 км², а број становника регије се процјењује на 4.3 милијуна. Главни град регије је Торино.

Пијемонт је са 3 стране окружен Алпама. Пијемонт граничи са Француском, Швицарском, те с регијама Ломбардија, Лигурија, Емилиа-Ромагна и Валле д'Аоста.

На планини Монте Висо (Монвисо) извире ријека По, а од планина вриједи споменути и Монте Роса.

Низински дио Пијемонта је плодно пољопривредно подручје, у којем се узгајају пшеница, рижа, кукуруз и грожђе. У регији су и јаки индустријски центри, посебице град Турин, дом творнице аутомобила "Фиат".

Године 1046., грофови Савојске династије припојили су Пијемонт Савоји. Савојска династија прерасла је 1416. у војводство, а војвода Емануеле Филиберто премјестио је 1563. своје сједиште у Торино. Војводе Савоје су, почевши од 1720., били и краљеви Краљевине Сардиније. У Пијемонту је започет процес уједињења Италије, у периоду 1869. - 1861., након неуспјешних ратова против Аустрије 1820.-1821. и 1848-1849

"Пијемонт" (тал.: пиемонте, енг.: пиедмонт) значи "подножје брда", па је тај термин и у географији постао синоним за подручја подножја планина.

Пијемонт је једно од најпознатији винородних регија у Италији. Од укупно 700 км²; под виноградима, на више од половице се производи вино с "ознаком контролираног портијекла" (тал: Деноминазионе ди Оригине Цонтроллата). Вина Пијемонта су надалеко познате дубине. Најзначајнија су Барбера, Бароло и Барбаресцо, као и приступачнији Долцетто.

Главни градови провинција се зову као и припадајуће провинције: Алессандриа, Асти, Биелла, Цунео, Новара, Верцелли, Вербаниа, Торино, Монцалиери и Риволи.

Вањске везе

[уреди | уреди извор]
Владине установе
Специјализиране странице
Туристички портали