Пређи на садржај

Мода

Извор: Wikipedija

Мода (од лат. модус - начин, правило, ритам, време) је термин који означава популарне стилове у разним сферама људских активности и размишљања, у било које време у историји. Стилови се могу мењати брзо и у данашњици се под термином мода означава последња верзија стила и некој области. Модне промене у разним областима могу довести и до промене културе у целости.

Области моде

[уреди | уреди извор]

Мода је социјални феномен, који је заједнички многим областима људских активности и размишљања. Успон и пад моде је посебно документован у следећим областима:

Термини "модеран" и "немодеран"

[уреди | уреди извор]

Термини "модеран" и "немодеран" се користе да опишу да ли је неко или нешто у складу са тренутним или неким другим, популарним модним изражавањем. Термин "модеран" се обично користи у позитивном смислу, као синоним за гламур, лепоту и стил. У том смислу, мода је врста заједничке уметности у којој култура долази до изражаја. Међутим, овај термин се користи и у негативном смислу, као синоним за хир, тренд и материјализам.

Модни градови

[уреди | уреди извор]

Бројни градови се препознају као центри глобалне моде углавном услед њихових модних збивања у којима дизајнери излажу своје нове колекције. Ови градови су Париз, Милано, Њу Јорк и Лондон. Други градови који из године у годину постају све познатији у свету моде су Лос Анђелес, Берлин, Токио, Рим, Мајами, Хонг Конг, Сао Пауло, Сиднеј, Барселона, Мадрид, Монтреал, Беч, Москва, Њу Делхи и Дубаи.

Интелектуална својина

[уреди | уреди извор]

У модној индустрији, интелектуална својина није принудна као у филмској и музичкој индустрији. Углавном из тог разлога јер многи дизајнери узимају туђе креације као инспирацију за своја дела и тако креирају тренд у одређеној области. Дизајнери сматрају да би другачија политика негативно утицала на успех индустрије. Ипак, овакав став се мења, 2005 године је Светска организација за интелектуалну својину (WИПО) одржала конференцију позивајући јавно да се у модној индустрији заведу стриктнија правила интелектуалне својине, како кажу "ради заштите малог и средњег бизниса и ради подстицања конкуренције у текстилној и одевној индустрији".