Мицхаел Цимино

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
Мицхаел Цимино
Биографске информације
Рођење(1939-02-03)3. 2. 1939.
Сједињене Америчке Државе Неw Yорк Цитy, Неw Yорк, САД
Смрт2. 7. 2016. (доб: 77)
Знаменита дјела
Инспирација

Мицхаел Цимино (рођен 3. вељаче 1939.), амерички филмски редатељ.

Рођен је у Неw Yорку или 16. студеног 1943. (према његовој особној биографији), или 3. вељаче 1939. (што је вјеројатније због датума његових диплома).

Рана каријера

[уреди | уреди извор]

Циминова биографија је огледни примјер метоерских успона и падова виђених у Холлywооду седамдесетих. Након два сценаристичка рада (на СФ филму Силент Руннинг и филму о Прљавом Харрјyу, Магмум Форце), Цимино је кренуо режирати свој први филм, Тхундерболт и Лигхтфоот, којег је откупила продукцијска кућа Цлинта Еастwоода, Малпасо, а сами Еастwоод је рекао како га он мисли и режирати. Међутим, Цимино га је наговорио да му препусти режију филма који је постао солидан успјех на боx-оффицеу у то вријеме, а и данас ужива мањи култни статус. Уз успјех овог филма, Цимино је имао право на јачу глумачку поставу и више умјетничке слободе за свој други филм, Ловац на јелене (1978.). Филм је био велики критички и комерцијални успјех, а освојио је више Осцара, укључујући оне за најбољег редатеља и најбољи филм.

Врата раја

[уреди | уреди извор]

На темељу успјеха свог претходног филма, студио Унитед Артистс дао му је слободне руке за његов сљедећи филм, Врата раја (1980.). Филм је неколико пута премашио буџет те не само да је студио умало довео до банкрота, него је постао коначно упозорење да се продукције отимају контроли. Филм је означио крај ере тзв. Новог Холлywоода. Корпорација Трансамерица, власник студија Унитед Артистс, изгубила је повјерење у филмску компанију и његов менаџмент па ју је убрзо продала.

Филм Врата раја био је таква боx-оффице и критичка катастрофа да је озбиљно пољуљао Циминов углед, а његови сљедећи филмови никад више неће доживјети већи успјех. Многи критичари који су хвалили Ловца на јелене постали су далеко више резервиранији према филму и Цимину након Врата раја.

Посљедњих година многи критичари су изјавили како филм уопће није тако лош како се говорило кад је тек објављен. Заправо, филм је постао популарнији у Еуропи те је отада квалифициран као несхваћено ремек-дјело.

Фоотлоосе

[уреди | уреди извор]

1984., након што није успио завршити сурадњу с редатељем Хербертом Россом, Парамоунт Пицтурес је изненађујуће Цимину понудио режију филма Фоотлоосе. Према сценаристу Деану Питцхфорду, Цимино је на челу продукције био четири мјесеца те радио све екстравагантније захтјеве у вези сценографије и саме продукције. Коначно, Параммоунт је схватио како можда у рукама има још једна Врата раја. Отпустили су Цимина, а филм је довршио Херберт Росс, као што је то било оригинално замишљено.

Ова епизода, иако наизглед тривијална, имала је снажан учинак на Циминову каријеру. Након Фоотлоосеа, у филмској индустрији су на Цимина гледали као на некога тко није научио лекцију Врата раја. Заправо, продуценти су се бојали повјерити Цимину режију због његових могућих расипних захтјева што би резултирало новим дебаклом. Зато је Холлywоод окренуо леђа Цимину. Сви његови сљедећи филмови бит ће финанцијски неовисни, без студијске продукције.

Остали пројекти

[уреди | уреди извор]

Цимино је 1979. с Унитед Артистсом потписао уговор на више филмова. Врата раја био је прва продукција, али већина осталих филмова који су требали слиједити, нису снимљени због дебакла овога. Цимино је након Врата раја био повезиван с више пројеката, али његова је репутација довела до тога да га уопће нису ангажирали, а и онда кад би, обично би га отпустили.

Цимино је написао сценариј за филм Извор, темељен на роману Аyн Ранд. Написао је 27 верзија сценарија које су 1975. разматрали у Унитед Артистсу. Снимање је требало почети након Врата раја, али је студио одбацио сценариј.

Након тога је написао сценариј за филм Пси рата с Цхристопхером Wалкеном који је требао и режирати, али је послије отпуштен. Филм је послије снимљен 1981., уз велику промјену сценарија.

Заједно с Јамесом Тобацком је написао сценариј Живот и снови Франка Цостелла те га је понудио трима различитим студијима (УА, Wарнер Брос. и Дино ДеЛаурентис), али филм никад није ушао у продукцију.

Перфецт Странгерс била је љубавна прича коју је написао Цимино, а требао режирати Давид Пицкер. Сценариј је ушао у претпродукцију, али Парамоунт је одустао од пројекта.

Након одустанка Давида Леана с продукције Побуне на броду Боунтy, Цимино је преузео пројект, али је отпуштен након неуспјеха с Вратима раја. Иронично, Унитед Артистс је позвао Леана да преузме режију Врата раја након што је филм премашио буџет.

Цимино је оригинално требао бити редатељ СФ класика Деад Зоне, али га је студио отпустио на наговор Степхена Кинга због креативних несугласица.

Након тога добио отказ с режије филма Папа Греенwицх Виллагеа. Режију је преузео Стуарт Росенберг, а Цимино није добио никакве заслуге.

Написао је биографски сценариј о Фјодору Достојевском с Раyмондом Царвером. Цолумбиа Пицтурес је размишљао о продукцији, али то се ипак никад није догодило.

Цимино је адаптирао роман о француском бициклисту, а у филму је требао наступити Дустин Хоффман. Требао се снимати 1985., али продукција је ипак отказана.

Каснија каријера

[уреди | уреди извор]

Циминова Година змаја, чији су сценариј адаптирали он и Оливер Стоне из романа Роберта Далеyја, прошла је много боље. Цимино је чак добио почасну титулу пуковника на Тајланду. Међутим, филм је био номиниран за пет награда Раззие, укључујући најгорег редатеља и најгори сценариј. Филм је био критизиран и због стереотипа о кинеским Американцима.

2001. је Цимино објавио први роман, Биг Јане.

Филмографија

[уреди | уреди извор]

Вањске везе

[уреди | уреди извор]