Јањ

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
Јањ
Ријека Јањ након извора
Локација
Државе Босна и Херцеговина
ГрадовиШипово
Хидрографија
ИзворНасеља Стројице и Бабићи, 13 км. од Шипова
УшћеПлива
Дужина14,35 km
ПритокеВаганац
Хидрологија
Проток
  – средњи

14,12 м³/с
Слив
  – површина
црноморски
27,292 км²

Јањ је ријека у општини Шипово, Босна и Херцеговина. Име Јањ означава и област јужно од Шипова према Купресу сачињену од многобројних села, која се налазе у и око кањона ријеке Јањ. Кањон ријеке Јањ је заштићени природни резерват. По најавама власти кањон ријеке Јањ би требало заједно са кањоном ријеке Пливе да уђе под заштиту УНЕСКА.

Извор Јања

Ријека Јањ извире у јужном дијелу општине Шипово, између насеља Стројице и Бабићи, на надморској висини 612 метара, у дубоком мрачном кањону чије су стрме литице високе до 200 м. Извор је удаљен 13 километара од центра Шипова. Ријека тече на сјевер према граду. На самом извору Јања, у њега се улијева ријечица Ваганац. Приступ извору могућ је само пјешице, из два правца. Један је из села Бабићи, а други са магистралног пута Шипово-Купрес, одниосно село Рашће, гдје се ријека Јањ расипа на више токова. Кањон ријеке Јањ је грађен од мезозојског кречњака. У долини ријеке налази се римски споменик уклесан у стијени.

Водопад код букве

[уреди | уреди извор]

На око 500 метара од извора, ријека Јањ улази у краћи кањон и обрушава се низ стијене стварајући водопад висине око 12 метара. Због неприступачности терена Водопад код Букве и даље је недовољно познат и посјећен. Могуће га је примјетити и видјети само из непосредне близине. Најлакши приступ водопаду је из села Подосоје, које се налази непосредно прије Стројића, из правца Шипова. Неозначеном и стрмом стазом силази се до корита ријеке Јањ. Даљи прилаз водопаду могућ је само крећући се узводно кроз воду.[1]

По изласку из кањона Јањ постаје питомији, пун разиграних брзака, дубоких вирова, све до Јањских отока,

Јањски отоци
Јањски отоци се завршавају водопадом

Јањски отоци

[уреди | уреди извор]

На 9 км од града, поред магистралног пута Шипово-Купрес, низводно од извора ријеке Јањ, смјештене су наделеко познате Јањске отоке, долина дуга око 1 км. и ширине око 300 м. Ту се Јањ разљева у многобројне поточиће, рукавце и млазеве који се након неколико километара спајају, градећи високи пјенушави водопад који љети прави росу, а зими сњежно искричасто иње. Тло на Јањским отокама је кречњачка долина прекривена дебелим седреним наслагама које су се временом наталожиле у Пливу од ушћа Јања до Пливског водопада. Јањски отоци су популарно туристичко излетиште.[2]

Јањ се улива у Пливу око 1 км југоисточно од Шипова на надморској висини од 440 м.

Ријека Јањ је изузетно богата пастрмком и липљеном, те је због тога веома атрактивна риболовна мушичарска вода. Јањ је и извор питке воде за општину Шипово.

Галерија

[уреди | уреди извор]
  1. „Водопад код Букве на ријеци Јањ”. Сее Српска. Приступљено 9. 2. 2024. 
  2. „Извор Јања, одмор за душу (Видео)”. Сее Српска. Приступљено 9. 2. 2024.