Пређи на садржај

Јамес Мадисон

Извор: Wikipedija
Јамес Мадисон

Јамес Мадисон (16.3. 1751. - 28.6. 1836.) је био амерички политичар и државник, најпознатији по томе што је служио као као четврти по реду предсједник САД (1809-1817). Такођер је познат по томе што је, заједно с Јохном Јаyом и Алеxандером Хамилтоном написао Федералистичке списе, једно од најславнијих дјела у хисторији политичке мисли. Хамилтон такођер ужива репутацију Оца америчког устава.

Мадисон, син угледног земљопосједника из Виргиније, судјеловао је у рату за независност као члан Континенталног конгреса од 1780. до 1783. године. Поставши увјерен како је конфедерални систем преслаб за потребе нове државе, заговарао је снажење централне власти у односу на државе-чланице. Био је једна од кључних особа на Уставној конвенцији у Пхиладелпхији на којој је 1787. године донесен нови Устав - који је и данас на снази. Након тога је судјеловао у изради Федералистичких списа како би наговорио јавност држава да ратифицирају Устав.

Рад на изградњи Устава је Мадисон наставио и као заступник у првим сазивима америчког Конгреса. Године 1790. су на његову иницијативу донесени амандмани, који утемељују људска и грађанска права у САД, познати као Билл оф Ригхтс.

Средином 1790-их је Мадисон, одбацио своје федералистичке ставове те се прикључио новоствореној Демократско-републиканској странци на челу с Тхомасом Јефферсоном, која се била залагала за слабу централну власт и права држава. Када је Јефферсон 1801. године изабран за предсједника, Мадисон је постао његов државни секретар.

Јефферсон и Мадисон су, као поклоници револуције, из идеолошких разлога подржавали Француску у тадашњем сукобу с Великом Британијом, те држали како ће захваљујући британској заузетости у Европи моћи америчкој федерацији прикључити Канаду.

Мадисон је 1808. године изабран за предсједника, а његов мандат је био обиљежен све већом ескалацијом напетости с Британцима, те припремама америчке јавности за оно што је тада било познато као Рат господина Мадисона. Осим у сјевероисточним државама, тешко погођеним економским ембаргом против Британије, тај је рат стекао велику популарност те је Мадисон глатко изабран за други мандат 1812. године.

Међутим, Мадисон је, слично као и Јефферсон, из идеолошких разлога сматрао да САД као демократска држава не смију имати снажну стајаћу војску или ратну морнарицу. То је САД скупо коштало када је рат коначно избио те се испоставило да се млада држава ипак није у стању носити с британском војном и поморском моћи. Американци су у рату доживјели тешке поразе, али је побједа у битци у Неw Орлеанса - извојевана 15 дана након склапања мировног споразума - Мадисону, његовој странци и будућим америчким хисторичарима омогућила да тај фијаско представе као блиставу побједу.

Крај мандата је Јефферсон провео настојећи спријечити Конгрес да одобри изградњу цеста, канала и других објеката те на тај начин установи федералну власт на рачун држава-чланица.

Претходник: Предсједник Сједињених Америчких Држава
1809. - 1817.
Насљедник:
Тхомас Јефферсон
1801. - 1809.
Јамес Монрое
1817. - 1825.