Пређи на садржај

Истополни брак

Извор: Wikipedija
Венчање истосполног пара.
  истосполни брак (прстење: појединачни случајеви)
  законодавство или обвезујуће домаће судско рјешење о склапању истосполних бракова
  истосполни брак признат с пуним правима када се обавља у неким другим јурисдикцијама
  друга врста партнерства
  ограничено правно признање
  ограничено признавање брака које се обавља у неким другим јурисдикцијама (право пребивалишта супружника)
  земља подложна међународној судској одлуци о признавању истосполних бракова
  непризнато или непознато

Истополни брак је брачна заједница две особе истог пола и рода.

Други могући називи су: „геј брак“ (за брак између два мушкарца), „лезбејски брак“ (за брак између две жене), „родно-неутрални брак“, или једноставно „брак“.

За разлику од брака особа различитог пола, истополни бракови нису дозвољени у свим земљама. Крајем 1990-их и почетком 2000-и почињу да се улажу велики напори да се отклоне законске препреке за склапање грађанских истополних бракова. Данас су истополни бракови признати у Холандији, Белгији, Луксембургу, Канади, Шпанији, Јужноафричкој републици, Аргентини, Португалу, Данској, Исланду, Шведској, Норвешкој, Новом Зеланду, Уједињеном Краљевству (у Енглеској,Велсу и Шкотској, не и у Сјеверној Ирској),Ирској, Финској, Црној Гори, Словенији, Уругвају, Бразилу, Француској као и у свих 50 савезних држава САД и деловима Мексика.

Поред истополних бракова постоје разни облици законски признатих истополних заједница, којима се гарантују мање или више једнака права која имају венчани парови. Регистровно партнерство, грађанска заједница или домаће партнерство су различити облици признавања заједница истополних парова, који постоје у многим државама.

Прва држава која је у модерној хисторији признала право на законску заједницу истополних парова била је Данска, која је донела закон о регистрованом партнерству 1989. године. Скандинавијски тип регистрованог партнерства је био готово једнак браку, укључујући и право на усвајање деце. Ипак, регистрована партнерства су дефинисана посебим законима, а не законом о браку, па се не називају браком, осим у свакодневном говору. Многи сматрају да су истополне заједнице, дефинисане посебним законима, чак и у случају када су им гарантована иста права као и браком, дискриминативне и да би их требало заменити истополним браком.

Тренутни правни статус истополних бракова у свету

[уреди | уреди извор]
Закони о истополним односима
Закони о истополним односима
Део серије о
Правима лезбејки,
гејева, бисексуалних и
трансродних (ЛГБТ) особа
Положај ЛГБТ особа у свету
Признавање партнерстава
Истополни брак
Истополно родитељство
Усвајање деце
Имиграциона права
Војна служба
Законски аспект транссексуалности
ЛГБТ организације
ЛГБТ опозиција
Насиље над ЛГБТ особама
ЛГБТ портал
Ова кутијица: погледај  разговор  уреди

Децембра 2005. Уставни суд Јужноафричке репунлике је једноглано донео пресуду да је неуставно спречавати људе истог пола/рода да се венчају и наложио је Парламенту да у року од годину дана преради закон како би се омогућили бракови истополним паровима. Уместо прављења измена у постојећем закону, Парламент је 14. новембра, 2006. донео нови закон којим се признају истополни парови.

Јула 2005. Министарство унутрашњих послова је одштампало нове формуларе за захтев боравка, како би истополни парови (у којима један/а од партнера/ки није држављанка) могли да траже боравак и држављансто. У држави има већ неколико истополних парова којима је признат статус венчаних парова још пре доношења посебног закона.

Кинески парламент је добио предлог за истополне бракове 2003. године, али током дебате предлог није добио 30 гласова који су му били потребни да би се нашао на дневном реду. Заступници истополних парова настављају да заговарају прихватање истополних бракова.

Тајванска влада предвођена председничким кабинетом је 2003. године предложила закон којим се истополним паровима даје право брака. Ипак, суочени са противницима у кабинетима, морали су да одустану. Тајван нема тренутно ниједан облик истополних партнерстава.

Филипини су 2005. године имали снажну дебату у вези са истополним браковима. Склопљено је неколико бракова које влада није признала. Комунистичка партија Филипина се залаже за признавање истополних бракова, док се Римо-католичка црква противи. Ипак, почевши од 1991. године Матрополитан Цоммунитy Цхурцх на Филипинима склапа истополне бракове.

Краљ Камбоџе, Народом Сианук је најавио 2004. године да подржава законско признавање права на венчање истополним паровима. Иако је он врло поштован у Камбоџи, није било никаквих даљих иницијатива да се такав закон донесе.

Статус истополних заједница у Европи
  Истополни брак
  Регистрована партнерства
  Нерегистроване кохабитације
  Не признају се или непознат статус
  Истополни брак је забрањен

Истополни бракови су тренутно признати на националном нивоу у 14 европских држава: Белгији, Холандији, Луксембургу, Норвешкој, Шпанији, Шведској, Португалу, Исланду, Данској, Француској, Ирској, Финској, Словенији и Уједињеном Краљевству (само у Енглеској, Велсу и Шкотској, не и у Сјеверној Ирској). Холандија је прва земља на свијету која је признала истополне бракове, 1. априла, 2001. Ове државе у потпуности изједначавају истополне и хетеросексуалне бракове, укључујући ту и родитељска права, односно права на усвајнаје деце.

Истраживање које је 2003. године спровео Галлуп показује да 57% становништва 15 земаља Европске Уније подржавају истополне бракове. Међу ново-прикљученим чланицама подршка истополним браковима је мања (око 28%), тако да се рачуна да око 53% становништва целе Европске Уније подржава легализовање истополних бракова. [1] Архивирано 2006-05-23 на Wаyбацк Мацхине-у

Маја 2004. године, највећа опозициона партија у Француској Социјалистичка партија (Парти Социалисте) дала је своју подршку законском признавнају истополних бракова. Часопис ЕЛЛЕ је 2004. године спровео истраживање које показује да 64% француског становништва подржава истополне бракове, а 49% подржава усвојање деце од стране истополних парова.

Децембра 2005. године парламент Летоније је донео уставни амандман којим се брак дефинише као заједница између жене и мушкарца, тиме онемогућавајући признавање истополних бракова. Исту уставну одредбу има и Србија.

Северна Америка

[уреди | уреди извор]

Сједињене Америчке Државе

[уреди | уреди извор]

Конгрес је 1996. године усвојио закон ДОМА (Дефенце оф Марриаге Ацт). Овим законом се спречава употреба 4. члана устава, познатијег као Фулл Фаитх анд Цредит Цлаусе да се истополни брак „унесе“ у државе које су га раније већ одбиле. Члан 4. Устава налаже да правни акти и судске одлуке једне државе признају у другој, међутим, ДОМА онемогућава да се истополни брак склопљен у једној држави признаје у другим државама САД-а. Врховни суд САД-а прогласио је 2013. године неуставним члан ДОМА-е којим се онемогућавају федералне бенефиције паровима који су склопили истополни брак. Двије године послије, Врховни суд САД-а је прогласио неуставним забране истополних бракова које су у датом тренутку биле на снази у 14 од 50 америчких држава. Од јуна 2015. године истополни брак је легалан у свих 50 држава САД-а.


Калифорнија
[уреди | уреди извор]

Између 1. фебруара и 11. марта, 2004. у Сан Францисцу је венчано око 4000 истополних парова противно државном закону Калифорније. Врховни суд Калифорније је наложио прекид издавања венчаних листова истополним паровима у Сан Франциску, а 12. августа је поништио све склопљене бракове.

Догађаји у Сан Франциску су изазвали велику пажњу јавности широм САД и питање истополних бракова постало је једно од најургентнијих питања на дневном реду. Сенат Калифорније је наредне године 2. септембра одобрио закон о истополном браку, а скупштина га је усвојила 6. септембра. Међутим, одмах наредног дана, 7. септембра, 2005. Арнолд Сцхwарзенеггер, гувернер Калифорније, најавио је да ће ставити вето на изгласани закон. Вето је коначно стављен 29. септембра. Сцхwарзенеггер је образложио да, према његовим убеђењима, истополни бракови морају бити одобрени одлуком суда или изјашњавањем људи на референдуму.

Законски статус истополних
заједница
Брак

Аргентина
Белгија
Бразил
Данска1
Финска
Француска
Холандија2
Ирска
Исланд
Јужна Африка
Канада

Колумбија
Луксембург
Норвешка
Нови Зеланд3
Португал
САД4
Шпанија
Шведска
Уједињено Краљевство5
Уругвај

Легалан у деловима држава

Мексико (7 савезних држава)

Напомене

1 Без Фарских отока.
2 Без Арубе, Цураçаоа и Синт Маартена.
3 Само Нови Зеланд без осталих територија.
4 САД и територији Гуам, Сјеверни Маријански Отоци, Порторико, Амерички Дјевичански отоци и нека племена.
5 Енглеска, Велс, Шкотска и Питкерн без Сјеверне Ирске.
6 Сјеверна Ирска, Оток Ман, Јерсеy и Гибралтар.


* Није јос ступило на снагу.

Портал ЛГБТ

У периоду између 2003. и 2005. године виши судови 9 провинција су изгласавали неуставност забрање истополних венчања и признавали су истополне бракове у својим јурисдикцијама. Коначно је канадски Парламент донео закон о Грађанском браку, 20. јула, 2005., којим се на националном нивоу истополни брак изједначавао са раније постојећим браком између особа различитих полова.

Канада је једина држава, чији закон не захтева да су особе које се венчавају држављани/држављанке Канаде, па се велики број истополних парова венчао у Канади, без обзира на то да ли се њихв брак признаје у њиховим државама. Заправо, ови бракови су у два случаја послужили као основа за утицај на промену закона у другим државама: у Ирској и Изреалу.

Приликом имиграције или добијања држављанства, не прави се разлика између истополних и хетеросексуалних парова.

Јужна Америка и Аустралија

[уреди | уреди извор]

У Јужној Америци, Аргентина, Уругвај и Бразил признају истополне бракове. Аустралија не признаје истополне бракове, мада постоје разни облици грађанских заједница истополних парова.

Верска венчања истополних парова у свету

[уреди | уреди извор]

Широм света већина, мада не све, религијске традиције не желе да признају или склапају истополне бракове.

Ортодоксни јудаизам и већина поклоника конзервативне традиције не прихватају истополне бракове. Реформистички јудаизам, најраспрострањенија јеврејска традиција, дозвољава рабинима да благослове истополне парове у синагогама, али се у том контексту не користе речи као „брак“ или „венчање“.

У Канади питање истополних бракова је поделило заједницу верника. Уједињена црква Канаде, највећа канадска протестантска заједница, као и неки делови Англиканске цркве Канаде подржавају бракове гејева и лезбејки. Ипак, светски англикански концил се супротставља променама у канадским црквама.

Године 2002. Англиканска диоцеза Новог Wестминстера у Британској Колумбији (која укључује и Ванцоувер) почела је да дозвољава и обавља церемоније налик на венчања за истополне парове. Противећи се томе, бискупи у Африци, Азији и Латинској Америци, који окупљају више од једне трећине верника англиканске заједнице у свету, прекинули су односе са овом диоцезом.

Генерални синод Уједињене Христове цркве (Унитед Цхурцх оф Цхрист) усвојила је 4. јула, 2005. резолуцију којом се потврђују једнака брачна права без обзира на род. Ипак, као и многа друга питања, бракови су питања о којима одлучују аутономне локалне конгрегације.

Церемоније веначања истополних парова обављају: Унитарна универзална црква, неке реформистичке и реконструистичке синагоге, неки Квекери, као и Метрополитан Цоммунитy Цхурцх.

У Шведској Лутеријанска црква дозвољава давање благослова истополним паровима, као и у Холандији и Швајцарској. У Немачкој неке Евангелистичке цркве такође дозвољавају својим свештеницима да благослове истополне парове.

Занимљивости и културне референце

[уреди | уреди извор]
  • Брад Питт је изјавио да ће се венчати са Ангелином Јолие када буде било могуће законски да се венчају сви који желе да се венчају.[1]
  • У 10. епизоди 16. серијала серије Тхе Симпсонс, са насловом „Тхере’с Сометхинг Абоут Маррyинг“, Хомер Симпсон постаје свештеник који венчава истополне парове у Спрингфиелду.
  • У 13. епизоди 4. серијала серије Qуеер ас Фолк, Мицхаел Новотнy и Бен Бруцкнер, у пратњи сина, ближих пријатеља и Мицхаелове мајке, одлазе у Торонто да се венчају.

Види даље

[уреди | уреди извор]
  1. Ангие анд I wилл цонсидер тyинг тхе кнот wхен еверyоне елсе ин тхе цоунтрy wхо wантс то бе марриед ис легаллy абле.Есqуире, октобар 2006. Архивирано 2006-11-04 на Wаyбацк Мацхине-у


Геј, лезбејске, бисексуалне
и транс (ЛГБТ) теме
Сексуална оријентација и Родни идентитет ЛГБТ заједница и ЛГБТ култура
Сексуална оријентација и идентитети Хомосексуалност · Геј · Лезбејка · Бисексуалност Цоминг оут · Драг кинг · Драг qуеен · Филм (Списак филмова по абецеди/по годинама· Геј бар · Геј икона · Геј химна · Геј кварт · Лезбејска утопија · Парада поноса · Понос · Познате ЛГБТ особе · Сленг · Слогани · Симболи · Спорт · Туризам · Везе
Родни идентитет Трансродност (Интерродност · Небинарност· Транссексуалност (Трансмушкарац · Трансжена)
Нехетеросексуалност Интерсексуалност · Qуеер · Трећи род
Наука и теорија Историја

Биологија · Демографија · Кинсијева скала · Клајнова табела · Лезбејски феминизам · Медицина · Неуробиологија · Психологија · Qуеер теорија · Ружичаста лингвистика · Средина и сексуална оријентација · Студије рода · Трансфеминизам

Преглед ЛГБТ историје · Античка Грчка · Стоунволска револуција · Лезбејска историја · Прогон ЛГБТ особа
Права Религија и хомосексуалност
Теме Партнерства · Брак · Родитељство · Усвајање деце · Војна служба · Имиграциона права · Законски аспект транссексуалности Митологија · Јудаизам · Хришћанство · Ислам · Хиндуизам · Будизам · Сикизам · Конфуцијанизам · Таоизам · Wицца
По регионима: Африка · Јужна Америка · Северна Америка · Азија · Европа · Океанија ЛГБТ опозиција
Хомофобија · Трансфобија · Лезбофобија · Бифобија · Хетеросексизам · Хомохистерија · Насиље над ЛГБТ особама
Овај чланак је део ЛГБТ пројеката.
Ова кутијица: погледај  разговор  уреди