Prijeđi na sadržaj

Wikipedija:Pijaca

Izvor: Wikipedija

Oduzimanje prava u slučaju neaktivnosti

[uredi | uredi kod]

Donja rasprava je zaključena. Nemojte je mijenjati. Naknadne komentare ostavljajte u novom odjeljku ove stranice ili na odgovarajućoj stranici za razgovor.


Predlažem da dopunimo pravila o oduzimanju prava u slučaju neaktivnosti:

  • Botovi: Automatski se uklanja status onim botovima koji nisu imali ni izmjene ni zabilježene radnje u roku od 2 godine u slučaju da i vlasnik bota nije imao izmene i zabilježene radnje u spomenutom roku.
  • Patroleri: Automatski se uklanja status onim patrolerima koji nisu imali ni izmjene ni zabilježene radnje u roku od 2 godine.

Aca (razgovor) 19:24, 16 august 2024 (CEST)

Da se nadovežem:

  • Autopatroleri: „Automatski se uklanja status onim autopatrolerima koji nisu imali ni izmjene ni zabilježene radnje u roku od 2 godine.”
  • Vraćači: „Automatski se uklanja status onim vraćačima koji nisu imali ni izmjene ni zabilježene radnje u roku od 2 godine.”
  • Takođe, ostavljam mogućnost za duži vremenski period neaktivnosti za bilo koju navedenu stavku, po potrebi.

--نوفاك اتشمان (razgovor) 22:21, 16 august 2024 (CEST)

Okrugao crveni znak s minusom Protiv automatskog uklanjanja ovih i svih drugih ovlasti na sh.wiki, uključujući trenutno postojeći izuzetak napisan na stranici Wikipedija:Zahtjevi za oduzimanje administratorskog statusa, prema svim točkama koje sam izložio u prošloj diskusiji o gubitku statusa autopatrolera. Smatram da sve promjene u ovlastima trebaju biti po prijedlogu na lokalnome projektu, odnosno vlastitom zahtjevu. – Vipz (razgovor) 00:56, 17 august 2024 (CEST)
*Jedini 'automatski' način ukljanjanja ovlasti koji podržavam je onakav zapisan u važećim pravilima: Wikipedija:Autopatroleri#Oduzimanje statusa. – Vipz (razgovor) 01:17, 17 august 2024 (CEST)
Vezano za administratore, @Vipz, ono je samo uobličenje prakse koja već postoji. Oduzimanje većih prava treba ići kroz raspravu, za ostalo... mislim da nije toliko važno, iako nema smisla oduzimati autopatrolerski status automatski. Tu dajem Okrugao crveni znak s minusom Protiv. Vračaći... ne znam ima li itko tu funkciju na ovoj Wiki... – Edgar A. Poe 01:20, 17 august 2024 (CEST)
Obzirom da smo utvrdili da glasovati na srpskohrvatskom projektu Wikipedije smiju 'samo korisnici s autopatrolerskim ovlaštenjima' jako je važno kako korisnici stječu i gube ovu ovlast. Vraćači su samo dodatno opremljeni patroleri, pa bi se te dvije ovlasti trebale gubiti u 'paketu', kako bude odlučeno. – Vipz (razgovor) 01:39, 17 august 2024 (CEST)
Pa za AP je to jasno utvrđeno. – Edgar A. Poe 01:57, 17 august 2024 (CEST)
@Edgar Allan Poe, Vipz: Ja sam isprva mislio da definiramo pravilo za botove (po uzoru na en:WP:BOTINACTIVE) i patrolere jer su to dve vrlo uticajne grupe. Ako korisnički račun s patrolerskim ili, ne daj Bože, botovskim ovlastima bude kompromitiran, mislim da smo svi svesni koliko bi to moglo biti opasno za projekt. Zloupotreba patrolerskih ovlasti radi patroliranja i skrivanja zlonamernih izmena ili upotreba botovskih alatki za ogromnu opstrukciju ili destrukciju projekta – mislim da to nije nešto što želimo. I ja sam protiv uvođenja ovakvog pravila za statuse autopatrolera i vraćača, jer te grupe nemaju veliki uticaj na rad projekta, naročito ova druga grupa. – Aca (razgovor) 02:15, 17 august 2024 (CEST)
U tom slučaju, pravim izuzetak u svom mišljenju za botove. Zloupotreba patrolerskih/vraćačkih ovlasti bi trebala značiti ili 1. instant WP:BLOK (ako predstavlja veliku iminentnu opasnost po projekt) + skidanje ovlasti ili 2. rasprava (npr. nesposobnost praćenja pravila patrole) pa skidanje ovlasti, od slučaja do slučaja. – Vipz (razgovor) 02:26, 17 august 2024 (CEST)
Pa to je bio izvorni prijedlog, onda je Fridrih dodao ovo, ali za to - čini mi se - nema podrške. Moj glas za patrolere i botove i dalje stoji. Za admine i birokrate već imamo riješene, a za AP ne bih dirao. – Edgar A. Poe 02:27, 17 august 2024 (CEST)
 Uzdržan iz više razloga. Podržavam uklanjanje korisničkih prava jer dobar dio njih su funkcionalni održavanju projekta: ako ih ne koristim, ne trebaju mi. To se prvenstveno odnosi na patrolere i vraćače, mada ne volim ni treniranje strogoće pa, pritom, imamo historijskih korisnika koji su pratili projekt od osnivanja i kroz prve godine rasta, možda sada malo doprinose ali ipak nas prate i katkada pomognu u održavanju. Mislim na primjer na Orijentologa: čovjek poznaje projekt skoro od kada postoji i ne bih mu oduzimao ikakva prava. To je jedan primjer. Autopatroler je već drugo, to se daje plodnom i discipliniranom korisniku kojem se prepušta odgovornost za sopstveni rad. Zato, ukoliko u međuvremenu ne dođe u pitanje zbog spornih doprinosa, ne bih oduzimao to pravo zbog neaktivnosti: ako je pisao uredne članke 2010. ne vidim kako bi mogao prestati 2020. nakon pet godina pauze, recimo. Priča o botovima je više tehnička i ne bih se miješao. – Inokosni organ (razgovor) 03:53, 19 august 2024 (CEST)
Gornja rasprava je zaključena. Nemojte je mijenjati. Naknadne komentare ostavljajte u novom odjeljku ove stranice ili na odgovarajućoj stranici za razgovor.

Podreferenciranje – nadolazeća nova funkcija

[uredi | uredi kod]

Izvornik:

Hello. For many years, community members have requested an easy way to re-use references with different details. Now, a MediaWiki solution is coming: The new sub-referencing feature will work for wikitext and Visual Editor and will enhance the existing reference system. You can continue to use different ways of referencing, but you will probably encounter sub-references in articles written by other users. More information on the project page.

We want your feedback to make sure this feature works well for you:

Wikimedia Deutschland’s Technical Wishes team is planning to bring this feature to Wikimedia wikis later this year. We will reach out to creators/maintainers of tools and templates related to references beforehand.

Please help us spread the message. --Johannes Richter (WMDE) (talk) 10:36, 19 August 2024 (UTC)


Prijevod:

Zdravo. Već dugi niz godina članovi i članice zajednice traže jednostavan način da ponovo upotrijebe reference s različitim pojedinostima. Sada dolazi rješenje u softveru MediaWiki. Nova funkcija podreferenciranja radit će u uredivaču vikiteksta i vizuelnom uređivaču i poboljšat će postojeći sistem referenciranja. Možete nastaviti da se koristite različitim načinima referenciranja, ali ćete vjerovatno naići na podreference u člancima koje su napisali drugi korisnici i korisnice. Više informacija možete naći na stranici projekta.

Želimo vaše utiske kako bismo se uvjerili u rad funkcije:

Tim za tehničke želje u okviru Wikimedije Njemačke planira da uvede ovu funkciju na Wikimedijine projekte tokom ove godine. Prethodno ćemo se obratiti tvorcima/održavaocima alataka i šablona u vezi s referencama.

Podijelite ovu poruku s drugima u vašoj zajednici. – Aca (razgovor) 13:36, 19 august 2024 (CEST)

Naslovi članaka o vladarima (take milijun)

[uredi | uredi kod]

Donja rasprava je zaključena. Nemojte je mijenjati. Naknadne komentare ostavljajte u novom odjeljku ove stranice ili na odgovarajućoj stranici za razgovor.


Ovo je valjda već 35. put da pričamo o ovome - nekada je bilo manje aktivno, nekada više - ali kad se @Aca već uhvatio sređivanja, da riješimo i to. Naime, aktualni model naslovljavanja članaka o vladarima raznih tipova - [IME] X od [Država] - tada kada sam ga ja predložio činio mi se boljim od onoga što smo imali. Međutim, kako je vrijeme odmicalo, pokazalo se da je taj sustav dobar samo za vladare velikih država i to ne sve, dok su svi "niži" plemići bili u problemu jer se nisu mogli prilagoditi formuli. Shodno tome, predlažem da se aktualna praksa imenovanja promijeni te da se usvoji sljedeći model:

[IME] (X), [titula] (od) [područje upravljanja]
Guillaume X, vojvoda od Aktivanije
Charles III, kralj Ujedinjenog Kraljevstva

Gdje je [IME] ime vladara na matičnom jeziku (davno dogovoreno pravilo), (X) broj (po potrebi), [titula] naziv titule koju je imao (ukoliko je više, ide se na najpoznatiju ili najrelevantniju), a [područje upravljanja] područje kojim je upravljao. Ovo je bolje jer možemo primijeniti i na vladare država, grofove, vojvode, earlove, barune, svaštanešto, a opet imati unificirani sustav imenovanja. Naravno, kao i do sada, sam tekst nitko ne bi dirao.

Iznimke koje mi padaju na pamet sada su japanski carevi (koji imaju poseban sustav imenovanja u koji ne bih dirao) te vjerski dužnosnici (pape, patrijarsi i sl.), za koje bismo isto trebali dogovoriti standard. Naravno, tradicionalno usvojena i udomaćena imena ne bi se, također, dirala (npr. rimski i bizantski carevi i sl.). Ukoliko netko ima kakvih drugih prijedloga, neka slobodno iznese.

@Aca@Inokosni organ@ImStevan@Mladifilozof@Vipz@Vitek@Orijentolog@Igor Windsor

Eto, toliko za sada! – Edgar A. Poe 16:06, 21 august 2024 (CEST)

Dobar predlog ali si uzeo loš primer, pošto smatram da za Charlsa III ne treba da stoji "kralj Ujedinjenog Kraljevstva", pošto je Charles III commonname — IмSтevan razgovor 16:52, 21 august 2024 (CEST)
A ovaj gospodin? :P – Edgar A. Poe 17:02, 21 august 2024 (CEST)
Taj gospodin ostaje kako jeste, kada se kaže Chalres III uvek će prosečna osoba da prvo pomisli na današnje UK, a ne na nekog od pre 1000 godina — IмSтevan razgovor 17:09, 21 august 2024 (CEST)
Nastavno na ovo gore, ova bi varijanta dozvoljavala i korištenje nadimaka, ukoliko su oni jako važni, primjerice gore: Charles III Debeli, kralj Francuske. Ne bi bilo nekompatibilno kao u sadašnjem sustavu. – Edgar A. Poe 17:03, 21 august 2024 (CEST)
Slažem se sa Edgarovim prijedlogom. Jedini detalj: u nekim slučajevima, dolazi do naziva koji se preklapaju i do dvosmislenosti s drugim istoimenim istoimenim vladarima. Primjerom, vladar Austrije koji bude i Sveti Rimski Car. Zbog toga bih predložio dodavanje i dinastije tamo gdje potrebno radi razlikovanja, na primjer: Albert II. Habsburški, Sveti Rimski Car. – Inokosni organ (razgovor) 22:14, 21 august 2024 (CEST)
Ovaj model dopušta i to, s tim da bi se slučaj kolizije rješavao poznatijim i/ili relevantnijim... neće Viktorija biti Viktorija, carica Indije, nego Viktorija, kraljica Ujedinjenog Kraljevstva. Primjerice. – Edgar A. Poe 02:03, 22 august 2024 (CEST)
Pa da, naravno, nije cilj da članak imenuje vladara kako bi to pisalo u pravnom aktu, cilj je da je osoba prepoznatljiva i da se jasno i sintetično locira unutar enciklopedije. – Inokosni organ (razgovor) 15:22, 22 august 2024 (CEST)
Gornja rasprava je zaključena. Nemojte je mijenjati. Naknadne komentare ostavljajte u novom odjeljku ove stranice ili na odgovarajućoj stranici za razgovor.

Sign up for the language community meeting on August 30th, 15:00 UTC

[uredi | uredi kod]

Hi all,

The next language community meeting is scheduled in a few weeks—on August 30th at 15:00 UTC. If you're interested in joining, you can sign up on this wiki page.

This participant-driven meeting will focus on sharing language-specific updates related to various projects, discussing technical issues related to language wikis, and working together to find possible solutions. For example, in the last meeting, topics included the Language Converter, the state of language research, updates on the Incubator conversations, and technical challenges around external links not working with special characters on Bengali sites.

Do you have any ideas for topics to share technical updates or discuss challenges? Please add agenda items to the document here and reach out to ssethi(__AT__)wikimedia.org. We look forward to your participation!

MediaWiki message delivery (razgovor) 01:19, 23 august 2024 (CEST)


Prijevod:

Zdravo svima,

Sljedeći sastanak jezične zajednice zakazan je za nekoliko dana — 30. augusta u 15:00 UTC (17:00 GMT+2). Ako ste zainteresirani pridružiti se sastanku, možete se prijaviti na ovoj wiki stranici.

Ovaj sastanak—vođen svojim učesnicima—usredotočit će se na razmjenu jezično-specifičnih ažuriranja na različitim projektima, raspravu o tehničkim problemima podrške jezika, te zajednički rad na pronalaženju mogućih rješenja. Na primjer, teme prethodnog sastanka uključivale su jezični pretvarač, stanje istraživanja jezika, novosti o diskusijama Inkubatora, i tehničke izazove oko vanjskih veza koje ne rade s posebnim znakovima na bengalskim stranicama.

Imate li ideja za moguće teme sastanka koje se tiču tehničkih ažuriranja ili rasprave o izazovima? Dodajte ih u dokument ovdje i obratite se na ssethi(__AT__)wikimedia.org. Radujemo se vašem učestvovanju!

Vipz (razgovor) 19:41, 27 august 2024 (CEST)

Čini mi se jednim od važnijih sastanaka što se tiče Wikipedije na srpskohrvatskom jeziku. Imamo li ikoga zainteresiranog i dostupnog da mu prisustvuje? – Vipz (razgovor) 19:43, 27 august 2024 (CEST)
Lično nisam u mogućnosti sudjelovati u ovome sastanku zbog obaveza u stvarnome životu, no napisao sam e-mail organizatorima sastanka o zainteresiranosti našega projekta, te našim problemima i izazovima (poboljšanje jezičnog konvertera za srpskohrvatski, bolje dinamičko pretraživanje u oba pisma kao na sr.wiki, mogući razvoj podrške uređivanja u preferiranome pismu). – Vipz (razgovor) 21:31, 27 august 2024 (CEST)
Na sastanku, dostupnom ovdje, između 37:55 i 43:35 Amir Aharoni (Korisnik:Amire80) je komentirao našu situaciju te je pozvao govornike jezika na suradnju sa inženjerima u nastojanju pravljenja napretka glede gore navedenih izazova. @Deni: nisi aktivan u zadnje vrijeme ali mislim da bi ovo i tebe moglo zanimati. – Vipz (razgovor) 03:02, 10 septembar 2024 (CEST)
@Vipz: puno ti hvala, ovo sam promašio ali je stvarno zanimljivo! ;) – Inokosni organ (razgovor) 16:53, 10 septembar 2024 (CEST)

Medalje

[uredi | uredi kod]

Obavijest kolegama da su šabloni za medalje usklađeni, ažurirani i standardizirani. Nije bio neki naročiti kaos, ali bilo je dosta duplikata i neprevedenih šablona pa je to sada dovedeno u red. Još će se napisati upute za korištenje i onda je taj dio završen. U tom pogledu, molim kolege administratore (@Vipz, @Inokosni organ, @Aca, @Mladifilozof) da prate i u slučaju da netko krene raditi nove šablone po uzoru na druge projekte, odnosno da kopira od tamo (poglavito s hr.wiki, ne znam kako je na bs. i sr.wiki), to automatski brišete jer ćemo se oslanjati na postojeći sustav, bez duplikata. Hvala – Edgar A. Poe 12:08, 31 august 2024 (CEST)

odlično!– Inokosni organ (razgovor) 12:34, 5 septembar 2024 (CEST)

najava radionice

[uredi | uredi kod]

Pozdrav! Prateći dobre prakse i protokole sa EN najavljujem da ću sa par ljudi raditi radionicu sa novim suradnicima 4-5.9. te da ako neko uoči kakve nespretnosti ili neuređenosti da ne intervenira brže nego što mora za ozbiljnu ugrozu projekta ;-P https://www.arl.hr/novosti/wikimedija-arhivistika-i-dokumentiranje Srdačan pozdrav! – Zblace (razgovor) 00:13, 2 septembar 2024 (CEST)

Announcing the Universal Code of Conduct Coordinating Committee

[uredi | uredi kod]
Original message at wikimedia-l. You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Pomozite pri prevođenju na Vaš jezik

Hello all,

The scrutineers have finished reviewing the vote and the Elections Committee have certified the results for the Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) special election.

I am pleased to announce the following individual as regional members of the U4C, who will fulfill a term until 15 June 2026:

  • North America (USA and Canada)
    • Ajraddatz

The following seats were not filled during this special election:

  • Latin America and Caribbean
  • Central and East Europe (CEE)
  • Sub-Saharan Africa
  • South Asia
  • The four remaining Community-At-Large seats

Thank you again to everyone who participated in this process and much appreciation to the candidates for your leadership and dedication to the Wikimedia movement and community.

Over the next few weeks, the U4C will begin meeting and planning the 2024-25 year in supporting the implementation and review of the UCoC and Enforcement Guidelines. You can follow their work on Meta-Wiki.

On behalf of the U4C and the Elections Committee,

RamzyM (WMF) 16:06, 2 septembar 2024 (CEST)

Have your say: Vote for the 2024 Board of Trustees!

[uredi | uredi kod]

Hello all,

The voting period for the 2024 Board of Trustees election is now open. There are twelve (12) candidates running for four (4) seats on the Board.

Learn more about the candidates by reading their statements and their answers to community questions.

When you are ready, go to the SecurePoll voting page to vote. The vote is open from September 3rd at 00:00 UTC to September 17th at 23:59 UTC.

To check your voter eligibility, please visit the voter eligibility page.

Best regards,

The Elections Committee and Board Selection Working Group

MediaWiki message delivery (razgovor) 14:14, 3 septembar 2024 (CEST)

Pitanje kategorija

[uredi | uredi kod]

Donja rasprava je zaključena. Nemojte je mijenjati. Naknadne komentare ostavljajte u novom odjeljku ove stranice ili na odgovarajućoj stranici za razgovor.


Jedno pitanjce oko kategorija, pošto sam to propustio. Naime, zašto više nema preusmerenja, odnosno zašto su sva preusmerenja obrisana? Na primer, sad kad prenesem članak sa sr wiki koji ima kategoriju Jugosloveni u Španskom građanskom ratu, ona se crveni i ja nemam ideju gde je naša kategorija pod tim nazivom, pošto varijacija može biti mnogo. Ranije je postojalo preusmerenje i odmah je nađem. – Mladifilozof (razgovor) 20:47, 8 august 2024 (CEST)

Misliš na {{prekat}}? Stvar je da nas naprosto nema toliko da to sve održavamo i onda se gomilalo pa su te kategorije neisplative. Uvijek imamo neke varijante pa se može isprobati... tipa ako nema Jugosloveni, onda vjerojatno ima Jugoslaveni :) – Edgar A. Poe 02:38, 9 august 2024 (CEST)
Postoji li možda neka alatka na engleskoj wikipediji ili drugde koja to automatski radi? – Mladifilozof (razgovor) 23:06, 11 august 2024 (CEST)
@Aca: Ovo bi ti mogao znati... – Edgar A. Poe 23:27, 11 august 2024 (CEST)
@Mladifilozof: Ti je aktiviran HotCat? – Edgar A. Poe 23:46, 11 august 2024 (CEST)
Mislim da je, ako je to ono za brzo menjanje kategorija. – Mladifilozof (razgovor) 23:50, 11 august 2024 (CEST)
Je, onda @Aca i dalje si potreban :D – Edgar A. Poe 23:53, 11 august 2024 (CEST)
Koliko znam, HotCat je ovde najbolji za kategorizaciju. Meka preusmerenja od jedne kategorije do druge delom su korisna, a delom i nisu jer urednici često zaborave da prekategorišu u ciljnu kategoriju. Stoga često imamo dodatan posao da sve to prebacujemo. – Aca (razgovor) 01:56, 12 august 2024 (CEST)
Mislim da bi stvar rešila neka alatka slična onoj koja čisti dupla preusmerenja. Ranije kada se to radilo ručno bilo je užas, a sad više niko i ne razmišlja o tome. Sa strane korisnika, bilo bi sjajno imati funkcionalnu {{prekat}}, koja se sama čisti. Tada bi mogli mnogo lakše da prenosimo članke sa srodnih wiki, a da ne radimo prekategorizaciju ručno. – Mladifilozof (razgovor) 19:02, 12 august 2024 (CEST)

Samo da proverim šta se dešava sa ovom raspravom? Je li validno praviti kategorije za {{prekat}} ili ne? – Mladifilozof (razgovor) 22:55, 16 august 2024 (CEST)

Pa, ja trenutno ne bih, iskreno. Kažem, malo nas je i to je teško održavati, a ovako se samo gomila. Možda kad jednom konačno riješimo i sredimo sve kategorije, što se nadam - iako je možda ambiciozno - do kraja 2026. godine, onda možemo ponovo pokrenuti ovo. Tada ćemo imati bolji generalni pregled situacije i lakše ćemo baratati... ovako, samo se gomila pa bude kaos, a to pokušavamo srediti! :) – Edgar A. Poe 23:38, 16 august 2024 (CEST)

@Mladifilozof, @Aca, @Edgar Allan Poe, zašto se od kategorija označenih {{prekat}} šablonom ne rade prava preusmjerenja? Bilo bi puno lakše uočiti takve kategorije jer se u podnožju stranice među ostalim kategorijama pojavljuju u kurzivu. Ovako nema nikakve indikacije je li stranica kategorizirana u original ili u tzv. 'prekat'. – Vipz (razgovor) 00:10, 20 august 2024 (CEST)

Istina, meni je to dobar hint, napraviti obično preusmerenje i svaki put kada vidimo kurziv znaćemo da to treba ažurirati. Ovako, kad prenosim članke, nemam blagu predstavu šta trebam kucati, jer postoje bar 4 varijante za svaku kategoriju. – Mladifilozof (razgovor) 00:18, 20 august 2024 (CEST)
@Vipz: Nisam siguran što misliš... – Edgar A. Poe 01:43, 20 august 2024 (CEST)
@Vipz: Ne znam koliko je to dobro rešenje, jer se i time pune stranice održavanja: Posebno:NekorišteneKategorije. – Aca (razgovor) 10:39, 20 august 2024 (CEST)

Formulacija problema

[uredi | uredi kod]

Kako rasprava ne bi odlutala, pokušaću da jasno formulišem problem koji korisnici imaju, pa da zajedno pokušamo pronaći neko rešenje.

Kada neki korisnik Wikipedije (uključujući višegodišnje) prenosi članak sa srodnih jezičkih Wikipedija, nailazi na problem crvenih kategorija. Korisnik nailazi na izbrisanu kategoriju i bez ikakve smernice ili preusmerenja ne može pronaći odgovarajuću kategoriju. Iako zvuči kao trivijalan problem, pretvara se u pakao za korisnika koji mora nagađati kategoriju, jer varijacija može biti veoma mnogo. Tu su istorija, historija, povijest, pa pitanje koji se jezički oblik koristi - da li prefiks ili nešto drugo (Crnogorska istorija ili istorija Crne Gore ili je možda Historija Crne Gore ili možda Crnogorska historija i sl). Taj problem se javlja za pesnike (Srpski pesnici ili Srbijanski pesnici ili Srpski pjesnici ili Srbijanski pjesnici ili Pjesnici Srbije ili Pjesnici iz Srbije ili Pesnici Srbije ili Pesnici iz Srbije....), pisce (književnike, spisateljice), ratnike, apsolutno za svaku kategoriju članaka koje prenosimo, i na tu igru pogađanja odlazi veći deo posla oko prenosa članka.

Predložena rešenje

[uredi | uredi kod]
  1. Ne raditi ništa (ostaviti obrisana preusmerenja).
  2. Koristiti preusmerenja za kategorije {{prekat}}. Za: korisnici mogu pronaći kategoriju. Protiv: gomilaju se članci u preusmerenjima, teško se održava?
  3. Koristiti preusmerenja za članke {{redirect}}. Za: korisnici mogu pronaći kategoriju + u članku je očigledno da je treba ispraviti jer su slova italik. Protiv: verovatno sličan razlog kao prethodno, vezano za održavanje.

Evo, ja sam pokušao da dam strukturu ovoj problematici, nadam se da će se lista predloženih rešenja dopunjavati. – Mladifilozof (razgovor) 13:49, 20 august 2024 (CEST) Ps. da pozovem i ostatak ekipe: @Aca@Inokosni organ@ImStevan@Vipz@Vitek@Orijentolog@Igor Windsor

Da se mi razumijemo, ja nemam problem ni s varijantom 2 ni s varijantom 3 (iako mi je 2 možda draža, ali o tom po tome), samo je stvar u tome da to nitko neće održavati. Nas je malo, svi se - više-manje - bavimo svojim nekim stvarima. Podjela rada je takva kakva je i sve je pokriveno, generalno. Ukoliko sada najednom krenemo s ovime, samo zato što je praktičnije samo kopirati a ne malo prokopati i izgubiti vremena na to (uostalom, može se kopirati i tekst bez kategorija, ne?), onda ćemo stvoriti salvu novog posla koji će netko nekad opet morati sređivati, a to mi ne djeluje smisleno. Ako je netko voljan redovito brinuti o tim stvarima i paziti da su {{prekat}} doista prazne, a ne da će se zbog praktičnosti desiti da u prekat bude više nego u glavnoj, onda ja nemam ništa protiv, ali trenutno to nema smisla. – Edgar A. Poe 13:33, 21 august 2024 (CEST)
Ali zar to nije botovski posao? Mora postojati neko automatsko rešenje? – Mladifilozof (razgovor) 17:04, 21 august 2024 (CEST)
Ako se može konfigurirati bot koji bi to radio... recimo... jednom tjedno, onda okej, ovako... mislim, ja sam danas očistio 300 prekat kategorija, dobar dio kojih nije vodio nigdje jer su i te kategorije obrisane. Da ne kažem da nema nikakve logike da članci stoje godinama u prekat kategorijama - jer ih nitko ne pregleda - a trebaju biti u glavnoj kategoriji. Mislim da ćeš se tu složiti sa mnom. A što se bota tiče, to ja ne znam konfigurirati, nažalost. – Edgar A. Poe 17:29, 21 august 2024 (CEST)
važi, pokušaću istražiti malo postoji li sličan bot na engleskoj wiki. – Mladifilozof (razgovor) 16:49, 22 august 2024 (CEST)
Našao sam nešto slično https://www.mediawiki.org/wiki/Manual:Pywikibot/category_redirect.py samo nemam iskustva sa botovima sa wiki. Ako ovde imamo nekog sa iole iskustva bilo bi super da baci pogled. – Mladifilozof (razgovor) 17:09, 22 august 2024 (CEST)
@Mladifilozof: Nisam znao za ovu skriptu! Sjajna je i standardizira sve po rješenju br. 2. – Aca (razgovor) 17:20, 22 august 2024 (CEST)
@Edgar Allan Poe, @Mladifilozof: Još jedna stvar, sredio sam šablon „Prekat” tako da nam više ne zatrpava posebne stranice održavanja (Special:UnusedCategories). Posebna stranica bit će ažurirana uskoro s tačnijim spiskom. Mislim da više nema prepreka za drugo rješenje, jer sada imamo i botovski način sređivanja. – Aca (razgovor) 17:28, 22 august 2024 (CEST)
Pa ako radi - sjajno! Time bi rasteretili suradnike poslova održavanja a ujedno i olakšali korisnicima prenos članka :) – Mladifilozof (razgovor) 17:34, 22 august 2024 (CEST)
@Aca: Kako će to funkcionirati u praksi sada? De mi objasni onako... zdravoseljački! :D – Edgar A. Poe 01:47, 23 august 2024 (CEST)
@Edgar Allan Poe: Preusmerene kategorije više ne brišemo, već ih, naprotiv, pravimo u što većem broju radi lakšeg snalaženja (kao preusmerenja do članaka). Koristimo se šablonom „Prekat” (meko preusmerenje, a ne grubo/direktno preusmerenje). Ako/kada se članci nakupe u preusmerenim kategorijama, dovoljno je pustiti bota koji će sve automatski prebaciti. – Aca (razgovor) 10:37, 23 august 2024 (CEST)
@Aca: Gdje je taj bot, tko će ga održavati i koliko često? – Edgar A. Poe 11:42, 23 august 2024 (CEST)

Pozdrav @Aca! Ja sam kreirao Kategorija:Jugoslovenski partizani koja sadrži prekat, da isprobamo radi li bot. Kako to sad funkcionira, hoće li on povremeno obilaziti i čistiti? – Mladifilozof (razgovor) 12:40, 26 august 2024 (CEST)

Treba li uklanjati nepostojeće kategorije?

[uredi | uredi kod]

Još jedno zapažanje - ovde kod nas se redovno uklanjaju smislene, ali još uvek ne postojeće kategorije, kao na primer ovom izmenom kolege Poa, kojom je uklonjena kategorija Biografije, Glina, koju sam ja zapravo prilagodio prilikom prenošenja sa sr wiki našem formatu. Tamo je bila Glinjani. E sad, standardna praksa koja se radi na wiki commons je dodavanje još uvek nepostojećih, ali očekivanih kategorija u pripadajuće članke, da bi se one kreirale u nekom trenutku (npr. kada bude bar 3-5 stavki u toj kategoriji). To je, po meni, sasvim dobra i smislena praksa, ali vidim da se to ovde nikako ne odobrava. Postoji li neki razlog za to? Zašto bi nam smetale naznake budućih kategorija? S druge strane, kada se one uklone, šteta je učinjena. Kada nakon u nekom trenutku napravimo kategoriju "Biografije, Glina", a sigurno hoćemo, moraćemo ispočetka tražiti osobe koje bismo tu dodali.

Deluje mi da je ova problematika tesno povezana sa gornjom problematikom (nepostojanja preusmerenja za kategorije), i verujem da bi se rešenjem prvoga i ovo rešilo. – Mladifilozof (razgovor) 12:59, 21 august 2024 (CEST)

Crvene kategorije su besmislene. Bile one očekivane ili ne. Nema smisla imati crvene kategorije u anticipaciji da će netko nekad to napraviti. Ukoliko želiš napraviti kategoriju, to se uradi odmah. Dakle, imaš "Biografije, Glina" - odmah je zaplaviš i to je to! :D Ali da ona stoji crveno i puni nam popis koji smo uspjeli očistiti... to baš i nema smisla, ne? :) Dakle, nije problem neka očekivana kategorija, problem je da nema smisla imati crvene kategorije, a nitko ti ne brani da odmah napraviš plave! :) – Edgar A. Poe 13:27, 21 august 2024 (CEST)
Ja obično ne pravim kategoriju za jedan članak, ali kad pređe 3 onda to već ima smisla. To je praksa sa ostave, tamo niko ne briše crvene kategoriju u anticipaciji godinama i one se uvek pokažu iznimno korisne. – Mladifilozof (razgovor) 17:02, 21 august 2024 (CEST)
Pa slažem se, ako je samo jedan - onda nema smisla. Međutim ti imaš dosta dobar pregled i ako anticipiraš da ćeš u nekoj kategoriji imati 3-4-5 članaka, onda napravi, nije problem. Ta praksa s Commonsa nema smisla na Wikipediji baš... – Edgar A. Poe 17:31, 21 august 2024 (CEST)
@Mladifilozof: nisam najstručniji u kategorijama, mada sam se nešto s njima pozabavio. Moja praksa kada prenosim sa srodnih wikipedija (sr, bs, hr) je prenijeti članak u pregledu, ako mi daje crvenu kategoriju onda vraćam se na izvornu wikipediju, ulazim u kategoriju koja se kod nas pokazuje u crvenom i tražim da li postoji ekvivalent na sh.wikiju. Nema? Onda idem na en.wiki i gledam kako to izgleda kod njih. Pritom, slijedi odluka: ili stvaram novu kategoriju, ako je nužna, to znači na primjer da ta kategorija postoji na 50 jezika a ne na našem projektu; ili brišem crvenu poveznicu iz članka kojeg ću objaviti, a to u slučaju da se radi o "manjoj" kategoriji. Zašto brišem? Zato što u idealnoj enciklopediji moj članak bi mogao ući u mnoge skupine, ali ako počnem dodavati crvene kategorije, slijedi samo gomilanje ćorsokaka koji su zapravo ideje jednog korisnika u jednom članku. Ako bude potreba, kategoriju će napraviti drugi korisnik kojem će pasti na um isto što je palo meni. U nekim slučajevima mi se desilo da prenesem članak i sve su kategorije u crvenom. Što onda? Ništa, brišem ih sve i tražim jednu ili dvije koje već postoje kod nas a koje se nalaze u nadstupnju spomenutih crvenih kategorija.
Pritom mogli bismo otvoriti širu raspravu o smislu kategorija a to bih formulirao ovako: kako wikipedija formulira pojam wikikategorije? Koji smisao imaju kategorije u jednoj enciklopediji? I pritom, kako pojačati efikasnost kategorija da bismo dobili jasniju enciklopediju? Ne znam koliko su zrela vremena, to je ogroman posao za koji treba puno preciznosti, dosta aktivnih korisnika koji će uporno raditi na tome. Suprotno, može se napraviti niz bedarija i samo zamrsiti konce.
U zadnjim godinama, kategorijama su se najviše bavili Edgar i Aca i napravili su prekrasan posao: kada vidiš 250 izmjena od jednom, to su naši momci, dižu utege hehe... XD Poslije, naravno, ako ćemo se staviti na korijensku reformu kategorija, može, idemo, ali to mora bit vrlo ozbiljna rasprava i uporan rad na tome. Ja bih se zasad bavio drugim stvarima. – Inokosni organ (razgovor) 15:00, 22 august 2024 (CEST)
Slažem se da mnoge kategorije nemaju smisla, a postupak koji si opisao pri prenošenju članka je upravo ono što ja pokušavam da uprostim :) Ostaje pitanje kako automatski mapirati postojeće kategorije, bez ručnog traženja? – Mladifilozof (razgovor) 16:48, 22 august 2024 (CEST)

Kategorije i {{prekat}}

[uredi | uredi kod]

Nastavno na raniju raspravu koja je na neki način umrla i/ili je zaključena, volio bih prenijeti kolegama da je po ovom pitanju donesen određeni zaključak i da se, kako se čini, ide u njegovu implementaciju. S obzirom da se radi o važnoj stavci - kategorije - i čini se dugoročnoj odluci koju će potencijalno trebati netko preuzeti, htio sam da se zajednica izjasni o tom dogovoru da bude jasno da svi žele takav sustav. Dakle, ukratko, treba odlučiti hoćemo li ići na potpuno unificirani sustav s jednom kategorijom ili ćemo dozvoliti nešto fleksibilniji sustav s predloškom {{prekat}}:

  1. Sustav s jednom kategorijom stoji u idejnoj osnovi unifikacije, dakle po dogovoru bi se koristila samo jedna kategorija za određene pojmove, neovisno o varijantama. Na taj način bi imali jasan kategorizacijski sustav i stuktura bi bila jasna.
  2. Sustav sa šablonom {{prekat}} imao bi jednu glavnu kategoriju te jednu ili više "prekategoriziranih" varijanti, dakle kategorija koje bi stajale tu kao određeno privremeno rješenje i onda bi se periodično (jednom mjesečno) praznile i sve bi se prebacivalo u glavnu kategoriju.

Ovdje ću izlistati pozitivne i negativne strane ovih modela:

Model Plusevi Minusi
Jedna kategorija
  1. Jasnija unifikacija
  2. Dugoročno manje posla za sve kolege
  3. Sprečava se mogućnost dupliranja kategorija i stvaranja prevelikog broja suvišnih kategorija (kao što imamo sa šablonima)
  4. Lakše održavanje
  1. Više posla kod prebacivanja članaka
  2. Određena doza isključivosti
  3. Problem za nove korisnike koji se još ne snalaze u kategorizacijskom sustavu
{{prekat}}
  1. Lakše prebacivanje članaka
  2. Gotovo beskonačna mogućnost korištenja dopuštenih varijanti
  1. Mogućnost stvaranja duplikata, nepotrebnih varijanti i prekategorija koje se nikada ili će se vrlo rijetko koristiti, a službeno se ne bi moglo brisati (nota bene, trenutno je oko 3,000(!) takvih kategorija, preko 90% kojih zjape prazne i automatski su za brisanje, a ova solucija otvara mogućnost još većeg broja takvih kategorija)
  2. Potreba dugoročnog održavanja (što ako korisnik koji to namjerava održavati ode s projekta?)
  3. Stvaranje potencijalnog kaosa koji više nitko neće moći pratiti i održavati
  4. Potreba donošenja jasnih pravila i smjernica o tome kako se i koje se {{prekat}} smiju raditi
  5. Potiče se korisnike da samo prebacuju članke s drugih Wikipedija bez da kontroliraju sadržaj koji prebacuju

Po pitanju eventualnih iznimki od ovih gore modela, za prvi model mogli bismo raspravljati o iznimkama u vidu lokalnih varijanti (recimo, ako je glavna kategorija Pjevači, da Pevači bude {{prekat}}), a za drugi model bismo morali ograničiti cijelu seriju stilski i gramatički neispravnih varijanti.

Naravno, ukoliko netko ima dodatnih pozitivnih i/ili negativnih strana za navedene modele, slobodan je dodati ih u tablicu.

Moj stav o ovome prilično je jasan i zato sam htio vidjeti kako zajednica diše, jer je ovo vrlo važna stvar za nas. Zasad je samo jedan korisnik zagovarao drugi model, što je okej, ali je zagovaranje tog modela motivirano isključivo činjenicom da nije htio trošiti vrijeme na ispravljanje kategorija koje su kopirane s drugih projekata, niti praviti nove. Mi nismo (više) c/p repozitorij sa hrvatske i srpske Wikipedije, već smo samostalni, autonomni projekt s vlastitim pravilima i smjernicama, i svaka praksa koja će nas vraćati na stari sustav gdje je najlakše bilo samo kopirati sve (zato imamo 36 šablona za istu stvar, zato imamo 3000 nepotrebnih duplikata od kategorija, zato smo imali problema s ćiriličnim tekstovima, zato smo imali duplikate članaka) i koga briga nešto je iza čega ne mogu stati i što ne modu podržati, jer nismo nikakv repozitorij i treba ovo njegovati kao takav projekt, graditi ga samostalno, a ne ići linijom manjeg otpora jer je tako lakše. Takav urednički pristup smatram i nekorektnim prema drugim kolegama koji ulažu trud i u stvaranje novih kategorija (tipa Zavičajac) i u održavanje aktualnog sustava (projekt je započeo Orijentolog, nastavio sam ja, u međuvremenu su radili i IO i Aca na različitim aspektima). Iznimke unutar prvog modela su dopuštene i o njima možemo raspravljati - ne mora biti apsolutno rigidno - ali imati "Komunisti Hrvatske" i "Hrvatski komunisti" djeluje mi apsurdno i nepotrebno, prvo jer nije lakše (1) iskopirati kategoriju, (2) napraviti prekat kategoriju i onda (3) svako malo održavati tu kategoriju, od samo promijeniti "Komunisti Hrvatske" u "Hrvatski komunisti", a drugo jer pravljenje prekategorija s logikom lakšeg kopiranja nije dobra logika za implementaciju takvog sustava. Uz to, postoji šansa da korisnik koji će to održavati ode s projekta zbog obveza, što bi onda drugima naturilo još više posla i obveza; eventualno se možemo dogovoriti da u slučaju toga automatski prelazimo na prvi model, ali o tom po tom.

Ovo je my two cents on this matter i kako se radi o stvari koja je dugoročno bitna za funkcioniranje sustava, volio bih da se zajednica izjasni koji ćemo model koristiti.

Za sve ranije argumente pogledajte ovdje, ovdje i ovdje.

@Aca, @ImStevan, @Vipz, @Orijentolog, @Inokosni organ, @Mladifilozof, @Slashslasher, @Zavičajac

Sukladno navedenom, otvaram glasovanje za sljedeće pitanje: Jeste li za to da se dozvoli šira i redovita upotreba šablona prekat na srpskohrvatskoj Wikipediji ili da se sustav ukine?

Sustav s jednom kategorijom (brisanje {{prekat}} osim u dogovorenim iznimkama)
  1. Okrugao zeleni znak s plusom Za - Edgar A. Poe 16:00, 3 septembar 2024 (CEST)
  2. Okrugao zeleni znak s plusom ZaInokosni organ (razgovor) 11:56, 7 septembar 2024 (CEST)
Sustav sa šablonom {{prekat}}

Glasovanje je otvoreno do 10. rujna 2024. godine u 23:59. Eto! :) – Edgar A. Poe 16:00, 3 septembar 2024 (CEST)

Primedbe na glasanje

[uredi | uredi kod]

Pre nego što pređemo na glasanje, želio bih izneti jednu primedbu, jer mi se čini da glasanje nije precizno formulirano. Ovde se ne glasa za sustav s jednom kategorijom i protiv, jer svakako imamo sustav sa jednom kategorijom po temi. Pitanje je samo hoćemo li dozvoliti upotrebu raznih prečica do te jedne kategorije, pomoću šablona prekat. Taj šablon će se botovski redovno prazniti (recimo jednom sedmično) i ja bih preuzeo obavezu pokretanja dok bota. Prečice bi ne samo olakšale prenošenje članaka sa svih srodnih wiki, već bi zapravo omogućile ispravnu kategorizaciju - bez prečica trenutno ne znamo koje su odgovarajuće kategorije na našoj wiki.

Na osnovu svega iznetog, mislim da ovo glasanje treba preformulisati - Jeste li za to da se dozvoli upotreba šablona prekat na sh wiki ili da se njegova upotreba zabrani? – Mladifilozof (razgovor) 17:52, 3 septembar 2024 (CEST)

Pa šablon {{prekat}} se već koristi i nije zabranjen, samo se njegova upotreba ne potiče i zato se nove kategorije brišu. Kao što sam napisao, imamo 3,000 takvih kategorija, 92% kojih su prazne, a od ovih 8% što nisu prazne, sigurno barem 50% može u ropotarnicu. Dakle, imamo sustav koji generira preko 2,500 praznih i nepotrebnih kategorija i ovdje glasujemo koji ćemo model koristiti - model u kojem će prekat ići u povijest, ili model koji je sada na snazi uz modifikacije. Mislim, što se mene tiče, može se pitanje preformulirati, ali suština je - brišemo li {{prekat}} jer je nepotreban ili ne.
Što se drugog dijela tiče, kao što sam rekao - perpetiuiranje bilo kakvog modela koji bi olakšavao kopiranje sadržaja s drugih Wiki djeluje mi nepraktično i nekorektno prema trudu koji su kolege uložili u to da se sustav ovdje dovede u red. Više nismo samo c/p repozitorij nego samostalni projekt. Ni na hr. ni na sr., a vjerujem ni na bs.wiki to ne bi dozvolili. Da netko kaže da bude takav prijedlog da se olakša kopiranje sadržaja s drugih Wiki i da postoje kategorije kakve postoje na drugim Wikipedijama. To nijedna Wikipedija ne bi dozvolila i ne vidimo zašto bismo mi.
Što se tiče odgovarajućih kategorija, ukoliko ja prenesem članak koji je krivo kategoriziran pod A, a trebao bi biti pod B. Tvoj će bit za 7 dana prebaciti taj A u B, ali ja to vjerojatno neću vidjeti i sljedeći put ću opet staviti u A. U tom slučaju, kako će to pomoći identificirati odgovarajuće kategorije? Drugi slučaj: ja ću vidjeti da je bot prebacio iz A u B, sljedeći ću put ispravno staviti B. Koja je onda svrha A? Ako je cilj dovesti do toga da ja stalno koristim B, zašto ovaj međukorak? Zašto prvo mora biti A, pa A --> B pa tek onda B? Zašto ne jednostavno ostaviti A crveno, da ja skužim da to ne ide i onda ću odmah znati da treba B bez da čekam 7 dana bota.
I treće, većina kategorija koje su tebi ostale crvene (onih za koje imamo varijante, ne računam one za koje nemamo) su "Komunisti X", "Jugoslovenski" i eventualno bude neki ljudi iz određenog mjesta. "Komunisti X" idu u "X-ski komunisti", vrlo jednostavno, sve "Jugoslovenski" idu u "Jugoslavenski", isto, a ovo s mjestima - uzmeš mjesto, dodaš "Biografije, [Mjesto]" i eto nas. Ako se plavi, super, ako se crveni - onda brisati. Ne koristimo etnike jer nema smisla... kako ćeš napraviti kategoriju za stanovnike Ulan Batora ili Sri Kottea ili Nižnjeg Novgoroda? Tako da tu nije nikakvo neznanje u pitanju jer su ovo toliko jednostavni hackovi da mi i dalje nije jasno zašto se inzistira na tome da se održava sustav koji nema smisla i koji je 3x puta kompliciranije za održavati nego koristiti jednostavnu formulu (osim, naravno, to da nemaš vremena ni volje sad to mijenjati kad je jednostavnije samo iskopirati - ali, ponavljam upravo zbog te logike imamo 2800 nepotrebnih kategorija, imamo stotine nepotrebnih šablona i svega ostaloga, a to će se s vremenom riješiti).
Samo pitanje možeš promijeniti slobodno, inerveniraj u tekst, ali ja i dalje nisam čuo nikakav razlog osim - "da je (meni) lakše kopirati članke bez da moram provjeravati kategorije" - a to me nije uvjerilo. Poanvljam, više nismo c/p repozitorij i ako je jedini razlog za uvođenje ovog sustava to da se lakše kopira, onda to ide protiv pravila ove Wikipedije i ne može nikako ići. – Edgar A. Poe 18:08, 3 septembar 2024 (CEST)
Pa oko čega onda glasamo ako se šablon {{prekat}} već koristi i nije zabranjen? Ja samo želim isprobati bota koji može pomoći oko automatizacije preusmerenja kategorija. – Mladifilozof (razgovor) 19:06, 3 septembar 2024 (CEST)
Šablon se ne koristi u praksi, samo postoji, ali trenutno nema smisla održavati sustav koji samo gomila probleme, a ne doprinosi ni na koji način. Ovdje glasamo za to hoće li sustav s {{prekat}} ostati ili ćemo ga skroz ukinuti. – Edgar A. Poe 02:03, 4 septembar 2024 (CEST)
@Mladifilozof: meni osobno ne smeta šablon {{prekat}} ali pitanje mi se čini više o načinu kategorizacije nego o dostupnosti jednog alata. Mislim, isto ovakvo pitanje možemo postaviti o infokutijama... Dodatno, pozicija Mladogfilozofa je zanimljiva jer se ona otvara mnogim i fleksibilnijim jezičnim mogućnostima (pa se lako i pametno mimoilaze neke naše dlakave unutarnje nesuglasice o nazivima). To rješenje podrazumijeva da netko stalno prati taj proces gibanja kategorija i siječe suhe grane. Suprotno, gomilamo prazne posude i nastaje kaos. Edgarova pozicija je naporna, možda teža i sporija, ali rezultat je stabilnost i jednostavnost na kojoj se može lijepo graditi. Obje pozicije su dobre, ali ako moram birat, rekao bih rješenje b) tj. jedna kategorija jer tako pravimo i jednostavnije poveznice prema istim pojmovima na drugim jezicima. – Inokosni organ (razgovor) 11:56, 7 septembar 2024 (CEST)
Gornja rasprava je zaključena. Nemojte je mijenjati. Naknadne komentare ostavljajte u novom odjeljku ove stranice ili na odgovarajućoj stranici za razgovor.

Radionica

[uredi | uredi kod]

Poštovane kolege, želio bih vam skrenuti pažnju na ovu stranicu: Wikipedija:Portal zajednice. Pokazujemo ju na glavnoj stranici, ali zadnja izmjena datira 17. aprila 2013‎. i zapravo nemamo nikakve korist od nje. Moja ideja bi bila da ju obnovimo i joj nađemo novi smisao. Zato bih pozvao sve aktivne suradnike na razmjenu mišljenja kako bismo našli najbolje riješenje. Što bismo mogli ovdje staviti? Kojom svrhom? – Inokosni organ (razgovor) 01:47, 19 septembar 2024 (CEST)

Vidi ovo... nisam ni znao za ovo... ili sam zaboravio skroz... :O – Edgar A. Poe 02:02, 19 septembar 2024 (CEST)
Da, s lijeve strane imaš dvije poveznice koje vode ovamo: „Radionica” i „Trajna veza” a ovaka kakva je, ta stranica „Portal zajednice” nema jasne svrhe i ne veže se s aktualnim stanjem zajednice. Ja bih predložio da to bude tabla na kojoj se postavljaju dovršeni projekti i svi otvoreni projekti na kojima (zajedno ili pojedinačno) radimo.– Inokosni organ (razgovor) 02:28, 19 septembar 2024 (CEST)
Međuprojektni forum je neloša ideja ali isto nije zaživio. Maknuo bi iz menije te eventualno napravio da link stoji negdje drugo sa drugim idejama. --Zblace (razgovor) 3. oktobra 2024. u 04:22 (CEST)[odgovori]
Da, slažem se. Mislim da je glavna zapreka to što je forum. Mogli bismo ju pretvoriti u zasebnu sekciju pijace. – Inokosni organ (razgovor) 3. oktobra 2024. u 15:22 (CEST)[odgovori]
[uredi | uredi kod]
Apologies for cross-posting in English. Please consider translating this message.Šablon:Tracked

Hello everyone, a small change will soon be coming to the user-interface of your Wikimedia project. The Wikidata item sitelink currently found under the General section of the Tools sidebar menu will move into the In Other Projects section.

We would like the Wiki communities feedback so please let us know or ask questions on the Discussion page before we enable the change which can take place October 4 2024, circa 15:00 UTC+2. More information can be found on the project page.

We welcome your feedback and questions.
MediaWiki message delivery (razgovor) 27. septembra 2024. u 20:56 (CEST)[odgovori]

Otvoreno pismo sa WM CEE Meetinga o CG Wikiju

[uredi | uredi kod]

Pogledajte i eventualno potpišite za podršku https://meta.wikimedia.org/wiki/Open_Letter_from_WM_CEE_Meeting_2024Zblace (razgovor) 3. oktobra 2024. u 04:24 (CEST)[odgovori]

@Zblace: Htio sam nedavno se izjasniti na stranici Mete, ali sam brzo zapazio da je ova priča otišla daleko i da je se cesta strašno sužila. Moje mišljenje je prilično podijeljeno i obzor mi nije jasan. S jedne strane podržao bih stvaranje i razvijanje toga projekta iz dva razloga: 1. ako primjenjujemo logiku ako...onda u ovom slučaju, onda ne vidim zašto neki projekti (čak manji) da a Crnogorci ne; 2. ako to pretstavlja trud jedne zajednice da se izrazi svojim jezikom, zašto bismo morali to osporavati? No, kao što rekoh, raprava je u trenutnom stanju gusta i tu i tamo bila je napeta. S druge strane, mislim da: 1. mi smo srpskohrvatska wikipedija i crnogorski dobro razumijemo. Ako izostavimo grafem [ ś ] , koji bajdvej pretstvalja zvuk koji već postoji u raznim srpskohrvatskim inačicama i narječima, svaki crnogorski članak bi bez imalo oklijevanja mogao postati članak na našem projektu. Bez jezičnih izmjena. Također mislim da poznavanje nekih djela iz crnogorske književnosti je nužno da bismo bolje vladali srpskohrvatskim (moje mišljenje,...). Pritom, Crnogorska wikipedija pretstavlja dodatan korak prema fragmentaciji naših wikipedija, gdje se u prošlosti išlo prema izoliranju i podjelama, dok sa strane rasta, svi ti projekti pate od sindroma zatvorenosti malih zajednica, dakle s malo suradnika, s posljedicom da kada usporedimo isti sadržaj na četiri projekta, dobijamo dojam posuda u kojima rastu klice i poneki superdobar sadržaj. Puno truda za slab rezultat, a mislim da je krajnji cilj imat dobre članke na našem jeziku. Zato, ako pričamo o kulturno-političkom pravu na slobodan izražaj jedne zajednice, cg.wiki je okej, ali ako pričamo o stvaranju dobre wikipedije sa dobrim sadržajima na sh jeziku, onda podržavam dijametralno suprotnu poziciju, te pritom meni su uvijek bili draži sadržaji i rezultati od politike. Za dobar angažman ima već mjesta i to svugdje na netu, na wikipediji to vodi do slabih političkih rezultata i istovremenog truljenja wikipedije in itself. – Inokosni organ (razgovor) 3. oktobra 2024. u 15:56 (CEST)[odgovori]
@Inokosni organ odgovorit ću samo kratko i parcijalno jer otvoreno pismo je za odblokiravanje komunikacije procesa i wikija u inkubatoru (nije o standarima/jezicima/mogućnostima ili drugim temama):
  1. Ako svi drugi jezični standardi nastali iz SH imaju i svoje samostalne Wiki projekte i resurse, ne vidim zašto to ne bi imali i za CG...to sigurno nije presudno kontinuitet ičijeg dosadašnjeg rada.
  2. Ako jezični komitet nije u stanju komunicirati na ovu temu i donjeti odluku iz bilo kojeg razloga, to isto mora iskomunicirati kako bi se ingerencija prenjela na druge entitete unutar Wikimedia sustava.
  3. Ako se Wikimedia Incubator kao wiki ne nalazi ugroženim zbog doprinosa na CG sadržajima (koji već sad prelaze minimum mnogih odobrenih) onda nema smisla taj rad blokirati.
Nadam se da sam jasam i pregledan u argumentaciji zašto treba podržati otvoreno pismo. – Zblace (razgovor) 13. oktobra 2024. u 09:05 (CEST)[odgovori]
Mislim da je ovo odnosno ovo dosta vezano za moje gore navedene argumentacije, koje (ukratko) žele izraziti dvojnost moga mišljenja o fazi 1. nacrta za Crnogorsku wikipediju. Otvoreno pismo je već na nekoj fazi 6. ili 7. i bavi se tehničkim pitanjem stricto sensu. Zbog toga, ne podržavam nešto u što nisam siguran, a tko je za to neće nimalo bit osporen od moje stane. Čak naprotiv. LP – Inokosni organ (razgovor) 13. oktobra 2024. u 14:27 (CEST)[odgovori]
@Inokosni organ nisi shvatio - nema tehničkih pitanja ako misliš na tehnologiju, već Jezični komitet odbija komunikaciju, a jedan njegov član je doslovno onemogućio stvaranje novih wiki stranica unutar CNR Wikipedije. Dakle kombinacija je pasivno-agresivnog ponašanja i svojevoljnog-prejudiciranog osporavanja inkubacije. – Zblace (razgovor) 14. oktobra 2024. u 19:57 (CEST)[odgovori]
@Zblace: ne, nisam mislio u smislu „tehnologije”, nego tehnički u smislu procesa. Nisam krivo razumio. Samo što nemam jasno mnijenje o cijeloj priči i objasnio sam zašto mi nije jasno. Mislim da imam pravo na obustavljane svojih presuda. – Inokosni organ (razgovor) 14. oktobra 2024. u 20:06 (CEST)[odgovori]
@Inokosni organ naravno da imaš pravo. Ja sam odgovarao samo na relevantni segment koji se lako da ispraviti, a ne na 'cijelu' priču koja je kompleksnija i šira...u Wikimediji je to vrlo sklisko i ljudi se pogube pa završe u pasivnosti iako je akcija (bar nekom) urgentna/nužna. – Zblace (razgovor) 18. oktobra 2024. u 09:12 (CEST)[odgovori]

Check?

[uredi | uredi kod]

@Aca: @Mladifilozof: @Edgar Allan Poe: @Vipz: može li netko od vas provjeriti ovu i ovu izmjenu? Mislim da su ispravke kolege Ponora dosta opravdane ali ne bavim se temom pa želio bih i vaše mišljenje. – Inokosni organ (razgovor) 8. oktobra 2024. u 17:02 (CEST)[odgovori]

Prvo je promenio opis slike, što može biti legitimno ako ima razloga, ali posle je sliku potpuno sa obrazloženjem da ona ne predstavlja ono što se decenijama tvrdilo. Pogledao sam raspravu na commonsu, beskonačna je, ali po meni sliku ne treba izbaciti već samo dodati i alternativni opis. Tako se informacije ne gubi već dobija. – Mladifilozof (razgovor) 8. oktobra 2024. u 17:34 (CEST)[odgovori]
Što kaže @Mladifilozof, ja vjerujem :D Tako da, MF, ako misliš da treba vratiti slike, slobodno to učini :) – Edgar A. Poe 8. oktobra 2024. u 18:56 (CEST)[odgovori]
Drag mi je Mladifilozof, ali draži su mi izvori (Vjesnik, fotografove bilješke). Slika je uklonjena iz jednog članka, o progonu Srba, jer Vjesnik tvrdi da se radi većinom o Hrvatima, a u drugom je članku promijenjen opis jer je Sisak uzvodno od Jasenovca. Do as you must, though. – Ponor (razgovor) 8. oktobra 2024. u 19:21 (CEST)[odgovori]

SH WordmarkTagline

[uredi | uredi kod]

Pod novom default temom vidi se glavni logo samo s ćiriličnim verzijama ... https://sh.wikipedia.org/static/images/mobile/copyright/wikipedia-wordmark-sh.svg https://sh.wikipedia.org/static/images/mobile/copyright/wikipedia-tagline-sh.svgZblace (razgovor) 13. oktobra 2024. u 08:29 (CEST)[odgovori]

@Aca: možeš bacit oko? – Inokosni organ (razgovor) 13. oktobra 2024. u 13:53 (CEST)[odgovori]
@Inokosni organ čini mi se da Aca nije online ovaj mjesec...pa prije nego se topic arhivira - ima li ko drugi da pogleda? – Zblace (razgovor) 22. oktobra 2024. u 06:44 (CEST)[odgovori]
@Zblace: Hvala ti napomenu, ja zaboravih za ovo! A bitna stvar... @Edgar Allan Poe: @Vipz: možete li bacit oko, molim vas? Plus, već smo pričali o tome na Pijaci. – Inokosni organ (razgovor) 22. oktobra 2024. u 18:30 (CEST)[odgovori]
Ja ne znam to riješiti. To treba pogledati jedan od njih dvojice. :/ – Edgar A. Poe 22. oktobra 2024. u 23:19 (CEST)[odgovori]

Preliminary results of the 2024 Wikimedia Foundation Board of Trustees elections

[uredi | uredi kod]

Hello all,

Thank you to everyone who participated in the 2024 Wikimedia Foundation Board of Trustees election. Close to 6000 community members from more than 180 wiki projects have voted.

The following four candidates were the most voted:

  1. Christel Steigenberger
  2. Maciej Artur Nadzikiewicz
  3. Victoria Doronina
  4. Lorenzo Losa

While these candidates have been ranked through the vote, they still need to be appointed to the Board of Trustees. They need to pass a successful background check and meet the qualifications outlined in the Bylaws. New trustees will be appointed at the next Board meeting in December 2024.

Learn more about the results on Meta-Wiki.

Best regards,

The Elections Committee and Board Selection Working Group


MPossoupe_(WMF) 14. oktobra 2024. u 10:25 (CEST)[odgovori]

Seeking volunteers to join several of the movement’s committees

[uredi | uredi kod]

Each year, typically from October through December, several of the movement’s committees seek new volunteers.

Read more about the committees on their Meta-wiki pages:

Applications for the committees open on 16 October 2024. Applications for the Affiliations Committee close on 18 November 2024, and applications for the Ombuds commission and the Case Review Committee close on 2 December 2024. Learn how to apply by visiting the appointment page on Meta-wiki. Post to the talk page or email cst@wikimedia.org with any questions you may have.

For the Committee Support team,

-- Keegan (WMF) (talk) 17. oktobra 2024. u 01:08 (CEST)[odgovori]

CEE Hub Microgrant program

[uredi | uredi kod]

CEE Hub Microgrant program je još uvijek otvoren za prijave iz zajednica diljem srednje i istočne Europe.

Microgrant program koji provodi CEE Hub, financira projekte u iznosu od 50 do 500 EUR.

Prije slanje prijava, molimo pročitajte kriterije i ostale detalje programa. Obrazac za prijavu dostupan je na Meta stranici gdje ćete morati odgovoriti na nekoliko jednostavnih pitanja.

Popis prijava koje smo zaprimili do listopada 2024. možete pronaći na ovoj stranici, te vam ove informacije mogu pomoći i dati dojam o projektima za koje su druge zajednice tražile sredstva.

Ako imate pitanja, javite nam se (kontaktirajte nas). Čekamo vaše prijave! --TRistovski-CEEhub (razgovor) 21. oktobra 2024. u 11:47 (CEST)[odgovori]

[uredi | uredi kod]

Hello everyone, I previously wrote on the 27th September to advise that the Wikidata item sitelink will change places in the sidebar menu, moving from the General section into the In Other Projects section. The scheduled rollout date of 04.10.2024 was delayed due to a necessary request for Mobile/MinervaNeue skin. I am happy to inform that the global rollout can now proceed and will occur later today, 22.10.2024 at 15:00 UTC-2. Please let us know if you notice any problems or bugs after this change. There should be no need for null-edits or purging cache for the changes to occur. Kind regards, -Danny Benjafield (WMDE) 22. oktobra 2024. u 13:28 (CEST)[odgovori]

CampaignEvents extension and the upcoming CEE Hub Office Hour

[uredi | uredi kod]

Some of you have already been in contact with the Event Registration tool, that we are using for our monthly Office Hours. As this tool is part of the wider CampaignEvents extension, we would dedicate our upcoming monthly Office Hour to this topic and during the call will be present as well Benedict Nnaemeka Udeh, who will have a short demo about this extension and will answer your questions.

The Office Hour will be held on 18th of November (Monday) at 17:00 CET. All the details about local time and how to register yourself are available on our Meta page.

In the meantime, you can check this Meta page about the extension, where you can find all the details about three key functionalities:

  • Event Registration tool, allows campaign organizers to manage event registrations directly on the wiki. You can find instructions on how to use it here.
  • Event list, global, automated list of events on the wikis. It can be accessed by going to SpecialːAllEvents.
  • Invitation list, finding past contributors on the selected articles, that can be useful to be invited in the upcoming edit-a-thons, contests, campaigns, etc. You can view this video to see how it works.

You can find information on how this extension can be deployed on your Wikipedia here, which requires community discussion and consensus.

--MediaWiki message delivery (razgovor) 28. oktobra 2024. u 18:19 (CET)[odgovori]

SR na SH članci

[uredi | uredi kod]

Kako SH ima priliku preuzimati članke uz minimalnu adaptaciju sa makro-jezičnog spektra Wikipedia pokušao sam sa SR na SH Gadjo_(termin) ... nije mi super jasno i rado bi vidio na primjerima gdje je neko to dobro radio. – Zblace (razgovor) 4. novembra 2024. u 08:47 (CET)[odgovori]

Hello! Hvala na doprinos :)
Ovako, da krenemo s glave: nedavno smo usvojili (vidi: ovdje) smjernicu o prijenosu sadržaja, tekst smjernice nije trenutno dostupan ali svakako smo saglasni oko njenih principa. Uglavnom Wikipedije oduvijek, hoću reći od 2005. i kusur, prenose sadržaje jedna s druge, hoćeš direktnim prijenosom (kada su jezici jako slični), hoćeš prijevodima. Što u principu nije kritično: primjerice, ako na sjevernokorejskom piše „Konj je četveronožni sisavac”, to ne vidim kako bi se drugačije moglo napisati na južnokorejskom. Ako na njemačkom piše „Dunav teče kroz Beč”, to će bit isto i na bavarskom. Tako po pitanju nekih osnovnih činjenica. Wikipedija kaže (ovdje i drugdje...) da je unutarnji prijenos članaka moguć, pod uvjetom da se citira izvorni članak i da se postupa s opreznošću. Na primjer, meni se dešavalo da vidim lijep članak na sr.wikiju (puki primjer) a mi ga nemamo još, zatim počnem ga usklađivat i tek kad ga dovršavam zamijetim da je ton teksta čudan: počnem moja provjeravanja i bingo: netko je ga prije 2 godine kopirao. Ako je ga kopirao s en.wikija, onda ne prenosim više, nego prevodim s en.wikija s njezinim izvorima. Ako je kopija vanjskog teksta (recimo web-stranice), onda ništa, to je kršenje kopiraita i to nam ne treba. Neka ostane tamo.
Opaska br. 2: hrvatski, bosanski, crnogorski, srpski su jezične varijante srpskohrvatskog. Kod nas „celo vreme” ili „tjedan” se ne mijenjaju, jer su to sve riječ koje su uključene u ovoj wikipediji. Prema unutarnjem pravilu, brišem (ja pa i ostale kolege) svako forsirano mijenjanje jedne varijante: ako je u članku već dominantna hrvatska inačica, onda će ostat hrvatska, i obratno. Ako mi prepravljaš s jedne inačice na drugu, onda revertiram te. Što ako su inačice već pomiješane? To inače pustim svojim tokom, ako je članak još uvijek klica, pa ćemo ga kasnije uskladiti. Pritom ovdje imamo neke riječi koje su standardizirane (historija, fudbal, ... itd) mada ni na tome ne forsiramo. Znači, ako prenosim, prati i jezično usklađivanje prema pravilima sh.wikija. To su inače male ispravke.
Dakle, zaključno: ako prenosiš sa bhs wikipedija, moj savjet je da pročitaš sav članak, on može bit i vrlo kratak ali po sebi cjelovit, enciklopedičan i racionalan. Svakako treba pročistiti neke male mrlje koje su se stvorile u procesu pisanja na izvornoj wikipediji. Ako jedna rečenica ti izgleda loše oblikovana, do tebe je da ju uskladiš. Drugo, provjeravam izvore: ako je izvor dobar, sačuvam ga, ali je bolje mu dati pravilan format citiranja. Ako je izvor neprihvatljiv, loš ili švrljav, onda idem ga analizirati, jer može bit da ga neka stranica citira ventrilokvirajući neki bolji (zaista znanstveni) izvor. Ako ga nađem, citiram original, ako ne, onda ništa, brišem sadržaj i prateći pogrešan izvor. Neka ostane tamo, ne treba nam. Treće, treba formalno prilagoditi članak na oblike sh.wikipedije. Na primjer, sr.wiki po njihovom pravilu ima sekcije „Spoljašne veze”, to kod nas bude „Vanjske veze” radi standardizacije. Ako su naša pravila standardizacije komplicirana, moj savjet je: 1) pregledaj naša pravila i smjernice; 2) pitaj administratora, rado će ti odgovoriti; 3) uzmi uzor jednog našeg izabranog članka i prati njega. Četvrto, ako su svi elementi sadržaja čisti i jasni, poskrbi se za komparacijom: baci oko na druge wikipedije i na druge enciklopedije: tvrde li one nešto protivno? Ako da, iz kojeg razloga?
Kako citiram? Ovako: u opisu prve izmjene pišem „sa bs.wikija inačica 453536 od 25. oktobra 2010.”. Može i samo datum zadnje izmjene na originalnom članku, ako nemaš broj inačice. U najmanjoj mjeri, moraš naglasiti da je „s bs.wikija”. U stranici za razgorov trebalo bi se naglasiti, ako je prijevod, ovako: {{Prevedeno|sr|Севдах за Паулу Хорват}}
U biti, to je to. Naravno, imamo svi pravo na pogrešku i nema potrebe da se bijemo zato što jedan tvrdi da je Kraljević Marko imao brkove a drugi da je imao bradu. Većina problema se riješavaju raspravom a krajnji cilj je uvijek da imamo dobre, enciklopedične i koliko-toliko1 znanstvene članke. LP – Inokosni organ (razgovor) 4. novembra 2024. u 12:21 (CET)[odgovori]
1Koliko-toliko” zato što je epistemologija wikipedije ipak duga tema pa ne bih ovdje o tome.
@Edgar Allan Poe: ne mogu naći tekst naše smjernice o prijenosu, možeš dobacit poveznicu, pls? :) – Inokosni organ (razgovor) 4. novembra 2024. u 12:23 (CET)[odgovori]
Evo je – Edgar A. Poe 4. novembra 2024. u 12:37 (CET)[odgovori]
puno hvala :) – Inokosni organ (razgovor) 4. novembra 2024. u 13:05 (CET)[odgovori]

Sign up for the language community meeting on November 29th, 16:00 UTC

[uredi | uredi kod]

Hello everyone,

The next language community meeting is coming up next week, on November 29th, at 16:00 UTC (Zonestamp! For your timezone <https://zonestamp.toolforge.org/1732896000>). If you're interested in joining, you can sign up on this wiki page: <https://www.mediawiki.org/wiki/Wikimedia_Language_and_Product_Localization/Community_meetings#29_November_2024>.

This participant-driven meeting will be organized by the Wikimedia Foundation’s Language Product Localization team and the Language Diversity Hub. There will be presentations on topics like developing language keyboards, the creation of the Moore Wikipedia, and the language support track at Wiki Indaba. We will also have members from the Wayuunaiki community joining us to share their experiences with the Incubator and as a new community within our movement. This meeting will have a Spanish interpretation.

Looking forward to seeing you at the language community meeting! Cheers, Srishti 21. novembra 2024. u 20:54 (CET)[odgovori]

Standardizacija naziva odjeljka References

[uredi | uredi kod]

Donja rasprava je zaključena. Nemojte je mijenjati. Naknadne komentare ostavljajte u novom odjeljku ove stranice ili na odgovarajućoj stranici za razgovor.


Započinjem raspravu o standardizaciji naziva odjeljka References. Ovaj odjeljak uglavnom se prevodi kao Reference ili Izvori, ali se izuzetno javljaju i neki drugi oblici (Referencije, Vrela itd.). Jesmo li za to da standardiziramo jedan oblik? – Aca (razgovor) 22. decembra 2024. u 17:01 (CET)[odgovori]

@Aca: ovdje smo krenuli prema opciji "reference". Ako ništa se nije promijenilo, ja bih nastavio s referencama.– Inokosni organ (razgovor) 22. decembra 2024. u 20:00 (CET)[odgovori]
Gornja rasprava je zaključena. Nemojte je mijenjati. Naknadne komentare ostavljajte u novom odjeljku ove stranice ili na odgovarajućoj stranici za razgovor.

Dopuna jezičkih smjernica i dodatna pitanja standardizacije

[uredi | uredi kod]

Iniciram raspravu o dopuni jezičkih smjernica i raspravu radi razmatranja dodatnih pitanja u vezi sa standardizacijom. U narednim odjeljcima bit će izneseni prijedlozi tema za razgovor. Pozivam sve učesnike i učesnice zajednice da iznesu svoje mišljenje. – Aca (razgovor) 8. januara 2025. u 23:05 (CET)[odgovori]

Standardizacija naziva odjeljka Notes

[uredi | uredi kod]

Odjeljak Notes služi za navođenje fusnota/napomena/bilješki. Trenutno je to jedini sistemski podnaslov za koji nemamo usvojeni standard. Hoćemo li pribjeći jezički neutralnim rješenjima „Napomene” ili „Fusnote”, ili ćemo ići s učestalijim rješenjem „Bilješke” odnosno „Beleške”? Note: Zbog nemogućnosti bota da razlikuje ekavske i ijekavske članke, masovna standardizacija na temelju izgovora neće biti moguća. Zato je preporuka opredijeliti se za jedinstveno/unificirano rješenje. – Aca (razgovor) 8. januara 2025. u 23:05 (CET)[odgovori]

Ja sam tu za "Bilješke", međutim može i "Napomene". Fusnote ne bih jer to nisu fusnote. – Edgar A. Poe 9. januara 2025. u 01:39 (CET)[odgovori]
Ja do sada sam koristio „Bilješke”, mislim da se dobro razlikuje od Referenci. U članku na ekavici, naravno stavio bih oblik „Beleške”. – Inokosni organ (razgovor) 9. januara 2025. u 20:25 (CET)[odgovori]
Iz tog razloga su Napomene najbolja solucija, čini mi se, da izbjegnemo kompliciranje s izrazima. Radi se o neutralnom izrazu koji svi razumiju, ergo treba posegnuti za njim. – Edgar A. Poe 9. januara 2025. u 22:14 (CET)[odgovori]
Delim Edgarov stav. Spomenuo sam da bi ta opcija bila lakše za usklađivanje/standardiziranje/održavanje. – Aca (razgovor) 9. januara 2025. u 23:04 (CET)[odgovori]
Kao što rekoh, JP pravilo o neutralnim nazivima pokriva ovu situaciju; tu se ne treba voditi detaljna rasprava o izboru naziva (jer on u ovom slučaju treba biti Napomene), već samo jesmo li za to da se naziv tog odjeljka standardizira, što meni samo po sebi nije problem. – Edgar A. Poe 10. januara 2025. u 00:57 (CET)[odgovori]

Standardizacija navodnika u tekstu članka

[uredi | uredi kod]

Ne postoji tipografski standard u vezi s pisanjem navodnika u samom tekstu članka. Postoje različite varijante: „...”, "...", »...«. Upotreba različitih navodnika može biti kontroverzna, loše protumačena i može uvoditi pristranost u članak. Zato je preporuka opredijeliti se za jedno od rješenja. – Aca (razgovor) 8. januara 2025. u 23:05 (CET)[odgovori]

Jedino smisleno rješenje su "..." jer su najjednostavniji za korištenje i svima su jednako pristupačni na tipkovnici. Sve ostalo je nepotrebno kompliciranje za urednike tako da nema nikakvog smisla. – Edgar A. Poe 9. januara 2025. u 01:40 (CET)[odgovori]
Ja sam jedno vrijeme koristio »Drvo«, a već neko vrijeme sam se opredijelio za „Drvo” jer mi se čini lokalnija opcija. Dakle glasam za te kose navodnike, dok opcija "Drvo" je možda više standardizirana i internacionalna. – Inokosni organ (razgovor) 9. januara 2025. u 20:45 (CET)[odgovori]
Opcije 1 i 3 su problem za urednike i ne možemo nekome nametati da sebi otežava pisanje članka. – Edgar A. Poe 9. januara 2025. u 22:13 (CET)[odgovori]
Da, ravni navodnici ("...") jesu pristupačniji za upotrebu jer ih obične/predinstalirane tastature sadrže. – Aca (razgovor) 9. januara 2025. u 23:11 (CET)[odgovori]
Ja osobno mislim da je ovaj dio nepotrebno unificirati na taj način, ali moglo bismo provoditi soft unifikaciju botovskim intervencijama svako... x vremena. Tehnički se ne radi ni o kakvom zadiranju u pravo na uređivanje, a opet dobijemo unificirani standard bez da ikoga silimo da nešto radi. Možda da se ovo uredi na razini preporuke. – Edgar A. Poe 10. januara 2025. u 00:59 (CET)[odgovori]

Standardizacija crte u tekstu članka

[uredi | uredi kod]

Ne postoji tipografski standard u vezi s pisanjem crte u samom tekstu članka. Postoje dvije varijante: kraća n-crta (–) i duža m-crta (—). Dosad smo u naslovima upotrebljavali kraću crtu. Bilo bi preporučljivo da standardiziramo upotrebu crte i u tekstu članka. – Aca (razgovor) 8. januara 2025. u 23:05 (CET)[odgovori]

N-crta mi djeluje smislenije. – Edgar A. Poe 9. januara 2025. u 01:40 (CET)[odgovori]
Ovdje nemam jasno opredjeljenje. Ja do sada sam pisao Wilhelm Carl Grimm (1786-1859) u tekstu, a na primjer * 1838 – ''Deutsches Wörterbuch'' u listi autorivih djela, radi čistog razlikovanja, pa i radi estetike. Izbjegavam opciju * 1838 — ''Deutsches Wörterbuch''. Ipak, ne znači da sam u pravu, možda u priručnicima stoji drugačije, a pritom, trebamo imati na um da različiti jezici imaju različita pravila po pitanju interpunkcije. Na to se dodaje i činjenica da je ovih godina wikipedija stvorila neku svojevrsnu tradiciju. Bilo kako bilo, pratim vaše mišljenje na ovome. – Inokosni organ (razgovor) 9. januara 2025. u 20:38 (CET)[odgovori]

Standardizacija formata datuma u infokutiji i šablonima za datume

[uredi | uredi kod]

Trenutno se u infokutiji upotrebljavaju različiti oblici (brojčani ispis, međunarodni nazivi mjeseci, hrvatski nazivi mjeseci). Šabloni za datume, poput šablona Birth date, primjenjuju brojčani ispis. Želimo li uvesti brojčani ispis kao unicifirani standard za infokutije? – Aca (razgovor) 8. januara 2025. u 23:05 (CET)[odgovori]

Protiv sam ovoga jer brojke izgledaju ružnjikavo i suhoparno tako da mislim da ovo ne treba konkretno dirati. – Edgar A. Poe 9. januara 2025. u 01:40 (CET)[odgovori]
Okej. Možda ima smisla da moderniziramo šablon za širu upotebu na ovaj način:
  • pozdrazumevani ispis – 10. 1. 2025.
  • upotreba parametra |var=sr – 10. januara 2025.
  • upotreba parametra |var=hr – 10. siječnja 2025.
Na ovaj način bi šablon mogao da se upotrebi bilo gde i bio bi dovoljno fleksibilan. Šta misliš? – Aca (razgovor) 10. januara 2025. u 01:41 (CET)[odgovori]

Standardizacija datuma rođenja i smrti u uvodnoj rečenici

[uredi | uredi kod]

Ne postoji standard u vezi s ovime, što dovodi do šarenila. Primjer:

  1. Ivo Andrić (9. oktobar 1892 – 13. mart 1975) bio je jugoslavenski književnik.
  2. Ivo Andrić (9. oktobrа 1892 – 13. martа 1975) bio je jugoslavenski književnik.
  3. Ivo Andrić (9. oktobar 1892. – 13. mart 1975.) bio je jugoslavenski književnik.
  4. Ivo Andrić (9. oktobrа 1892. – 13. martа 1975.) bio je jugoslavenski književnik.
  5. Ivo Andrić (9. listopad 1892 – 13. ožujak 1975) bio je jugoslavenski književnik.
  6. Ivo Andrić (9. listopada 1892 – 13. ožujka 1975) bio je jugoslavenski književnik.
  7. Ivo Andrić (9. listopad 1892. – 13. ožujak 1975.) bio je jugoslavenski književnik.
  8. Ivo Andrić (9. listopada 1892. – 13. ožujka 1975.) bio je jugoslavenski književnik.
  9. Ivo Andrić (9. 10. 1892 – 13. 3. 1975) bio je jugoslavenski književnik.
  10. Ivo Andrić (9. 10. 1892. – 13. 3. 1975.) bio je jugoslavenski književnik.

Da ne spominjem tipografske varijacije oko crte. Želimo li uvesti unicifirani standard i za ovaj sistemski element ili hoćemo da ovaj dio bude varijantno zavisan? Šta usvajamo kao standard? – Aca (razgovor) 8. januara 2025. u 23:05 (CET)[odgovori]

Pola ovoga već je riješeno. Nakon godina i datuma, koji su redni brojevi, idu točke. To je već uređeno jezičnom politikom. Oko toga treba li koristiti broj ili naziv, ja sam uvijek za naziv, a kako tu ne bih ništa nametao - ne bih dirao ništa, osim što bih propisao da mora biti forma s nazivom. Koju varijantu ćemo koristiti je svejedno. Problem je što forsiranje jedne od varijanti može stvoriti obvezu urednicima da istu varijantu primjenjuju kroz cijeli članak (zamislimo da u uvodu mora pisati "listopada", a kroz tekst se koristi "oktobra"), tako da je ovo neprovedivo u praksi na način da ne stvori probleme. Isto tako, genitiv je dogovoren na sistemskoj razini za prikaz, tako da nema smisla išta drugačije uvoditi. – Edgar A. Poe 9. januara 2025. u 01:44 (CET)[odgovori]
@Edgar Allan Poe: Razumem stav. Što se tiče tačke, sukladno WP:JS, s obzirom na to da se nakon rednog broja godine nalazi zatvorena zagrada ili crta, tačku bi trebalo izostaviti, zar ne? – Aca (razgovor) 9. januara 2025. u 15:58 (CET)[odgovori]
U ovom slučaju ne, jer bi onda prva imala točku, a druga ne. – Edgar A. Poe 9. januara 2025. u 16:51 (CET)[odgovori]
Izostaviti obe tačke kao HE? – Aca (razgovor) 9. januara 2025. u 19:11 (CET)[odgovori]
Ne trebamo komplicirati i izmišljati solucije, pogotovo jer su one kao takve jasne. Godine i redni brojevi pišu se s točkama; pravilo o drugim znakovima je iznimka koju u ovom slučaju ne treba primjenjivati. Kako je rekao @MirkoS18, ovime već lagano zadiremo u to kako će tko pisati, normiramo sadržaj, a to nije svrha. Svrha jezične politike bila je olakšati urednicima i adminima posao, ne stvarati odveč birokratiziran sustav čijih će se pravila pridažavati ionako mali broj ljudi, a meni je smiješno da svakog novajliju vučemo za rukav i govorimo mu kako će pisati. – Edgar A. Poe 9. januara 2025. u 22:11 (CET)[odgovori]
Razumljivo. – Aca (razgovor) 9. januara 2025. u 23:05 (CET)[odgovori]
Ja sam za opciju br. 3 ili 4, dok sve ostale mi ne smetaju. – Inokosni organ (razgovor) 9. januara 2025. u 20:45 (CET)[odgovori]
Opcija 4 jedina ima smisla. – Edgar A. Poe 9. januara 2025. u 22:12 (CET)[odgovori]
@Edgar Allan Poe, @Inokosni organ: Šta onda radimo u slučaju da je osoba živa:
  • Taylor Swift (13. decembra 1989.) američka je pevačica
  • Taylor Swift (13. decembra 1989) američka je pevačica
Hoćemo li pisati reč „rođena” kao što to en.wiki čini?
  • Taylor Swift (rođena 13. decembra 1989.) američka je pevačica
  • Taylor Swift (rođena 13. decembra 1989) američka je pevačica
Aca (razgovor) 10. januara 2025. u 01:34 (CET)[odgovori]
To nije praksa kod nas. Dovoljno je samo napisati mjesto i datum rođenja. – Edgar A. Poe 10. januara 2025. u 02:46 (CET)[odgovori]

Standardizacija naziva u člancima

[uredi | uredi kod]

Vidim da je u velikom broju članaka termin istorija ili povijest prebačen na historija. Postoji li neka odluka da se to uradi i ne bi li zapravo trebali standardizirati varijantu na temelju samoga članka, a ne na cijelom projektu (npr. meni djeluje logično da u članku Sveučilište u Zagrebu ostane povijest, a gdje je istorija da ostane istorija). Ovako izgleda kao da se i na ovom projektu pokuša propisati kako će se govoriti ili pisati kroz možda nepotrebnu "standardizaciju".– MirkoS18 (razgovor) 9. januara 2025. u 13:42 (CET)[odgovori]

@MirkoS18: Odluka o standardizaciji usvojena je s donošenjem jezičkih smjernica. Rasprava o tome održana je ovdje. Standardizacijom su obuhvaćeni samo sistemski elementi, poput naslova i podnaslova članaka. Izmjene koje su načinjene predstavljaju samo provedbu donesenih smjernica. Unificirani naziv odjeljka omogućava jednostavniju i intuitivniju navigaciju kroz članak. Termini koji se upotrebljavaju u samom sadržaju članaka nisu predmet standardizacije, sukladno smjernici. – Aca (razgovor) 9. januara 2025. u 15:47 (CET)[odgovori]