Lista membrilor Adunării Constituționale a Norvegiei
Aspect
Acest articol sau această secțiune are bibliografia incompletă sau inexistentă. Puteți contribui prin adăugarea de referințe în vederea susținerii bibliografice a afirmațiilor pe care le conține. |
În 1814, are loc la Eidsvoll, Norvegia, o adunare (Riksforsamlingen), care a fost compusă din delegați din întreaga țară, convocați pentru a realiza Constituția Norvegiei ("Norges grunnlov"). Aceștia erau numiți, popular " Oamenii Eidsvoll " (Eidsvollsmennene). Adunarea s-a întâlnit și a căzut de acord asupra Constituției, în data de 16 mai 1814. A fost semnată și datată la 17 mai 1814. Lista de mai jos prevede link-urile spre materialul biografic al membrilor (Eidsvollsmennene) .
Reprezentanți la Eidsvoll în data de 17 mai 1814
[modificare | modificare sursă]Județul Akershus [1]
[modificare | modificare sursă]- Curtea Chamberlain Peder Anker
- Judecătorul Christian Magnus Falsen
- Fermierul [2]Kristian Kristensen Kollerud
Aggershuske Ridende Jæg. Corps [3], Akershusiske skarpskytter Regiment [4]
[modificare | modificare sursă]- Maiorul Valentin Christian Wilhelm Sibbern|V.C.Sibbern
- Locotenent Colonel Frederik Wilhelm Stabell|F.W.Stabell
- Sergent Zacharias Mellebye|Z.Mellebye
Delegația de deputați de la Arendal [5]
[modificare | modificare sursă]- Districtul medical Alexander Christian Møller
Artileria -Corpset [6]
[modificare | modificare sursă]- Capitanul Peter Motzfeldt|Motzfeldt
- Sergentul Hans Haslum|H.Haslum
Delegația de deputați a orașului Bergen [7]
[modificare | modificare sursă]- Judecătorul Wilhelm Frimann Koren Christie|W.F.K.Christie
- Angrosistul Fredrik Meltzer
- Angrosista Jens Rolfsen
- Preotul Jonas Rein
Județul Søndre Bergenhuus [8]
[modificare | modificare sursă]- Judecătorul Arnoldus von Westen Sylow Koren
- Pastorul Georg Burchard Jersin
- Fermierul [2] Brynjel Andersen Gjerager
Județul Nordre Bergenhuus [9]
[modificare | modificare sursă]- Judecătorul Lars Johannes Irgens
- Pastorul Nicolai Nielsen
- Fermierul [2] Peder Hjermann
Regimentul Bergenhus [10]
[modificare | modificare sursă]- Capitanul Ole Elias Holck
- Mușchetarul Niels Johannesen Loftesnæs
Buskeruds Amt [11]
[modificare | modificare sursă]- Decan[12] Frederik Schmidt|F.Schmidt
- Primarul [13] Johan Collett
- Fermierul [2] Christopher Borgersen Hoen|Christopher Hoen
Bratsberg Amt [14]
[modificare | modificare sursă]- Cancelarul, Guvernatorul Districtului Severin Løvenskiold
- Consilierul Justiției Peder Jørgen Cloumann
- Fermierul [2] Talleiv Olavsson Huvestad
Christiania [15]
[modificare | modificare sursă]- Profesorul Georg Sverdrup
- Avocat Christopher Frimann Omsen|Omsen
Christiansand [16]
[modificare | modificare sursă]- Pastorul Asistentului Nicolai Wergeland
- Angrosistul Ole Clausen Mørch
Christians Amt [17]
[modificare | modificare sursă]- Judecatorul Lauritz Weidemann
- Pastorul Hans Jacob Stabel
- Fermierul[2] Anders Lysgaard
- Comerciantul John Moses (Norwegian politician)|John Moses
Dramen [18]
[modificare | modificare sursă]- Manager Nicolai Schejtli
Friderichshald [19]
[modificare | modificare sursă]- Membrul consiliului arhivar, Judecătorul Pacii Carl Adolph Dahl
Friedrichsstad [20]
[modificare | modificare sursă]- Judecătorul păcii Andreas Michael Heiberg
Hedemarkens Amt [21]
[modificare | modificare sursă]- Guvernatorul districtului Claus Bendeke|Bendeke
- Judecătorul Andreas Aagaard Kiønig
- Șeriful [22] Ole Olsen Evenstad (born 1766)|Ole Olsen Evenstad
Holmestrand [23]
[modificare | modificare sursă]- Pastorul Hans Hein Nysom|H.H.Nysom
Jarlsberg Grevskab [24]
[modificare | modificare sursă]- Contele Johan Caspar Herman Wedel-Jarlsberg
- Judecătorul Gustav Peter Blom
- Fermierul Ole Rasmussen Apeness
Ingenieur Brigaden [25]
[modificare | modificare sursă]- Capitanul Henrik Frederik Arild Sibbern|A.Sibbern
Kongsberg [26]
[modificare | modificare sursă]- Maestrul Mineritului și supraveghetorul Kongsberg Jernverk Poul Steenstrup
Kragerø [27]
[modificare | modificare sursă]- Judecătorul Păcii, Christian Hersleb Horneman|C.Hersleb Horneman
Laurvig [28]
[modificare | modificare sursă]- Consilierul Justiției și Judecătorul Christian Adolph Diriks
Laurvigs Grevskab [29]
[modificare | modificare sursă]- Propietarul de Pământ [30] Iver Hesselberg
- Căpitanul navei Anders Hansen Grønneberg
- Fermierul [2] Ole Olsen Amundrød
Lister Amt [31]
[modificare | modificare sursă]- Comerciantul Gabriel Lund (1773-1832)|Gabriel Lund junior
- Șeriful [22] Jens Erichstrup|Erichstrup
- Fermierul [2] Theis Jacob Thorkildsen Lundegaard|T.J.Lundegaard
Mandals [32]
[modificare | modificare sursă]- Fermierul [2] Osmund Andersen Lømsland|Osmund Lømsland
- Fermierul r[2] Erich Haagensen Jaabech|Erich Jaabech
- Fermierul [2] Syvert Amundsen Eeg|Sywert Eeg
Molde [33]
[modificare | modificare sursă]- Judecătorul Păcii Frederik Motzfeldt|F.Motzfeldt
Moss [34]
[modificare | modificare sursă]- Judecătorul Păcii Gregers Winther Wulfsberg|G.Wulfsberg
Nedenæs Amt [35]
[modificare | modificare sursă]- Propietarul fierăriei Jacob Aall, junior
- Pastorul Hans Jacob Grøgaard
- Șeriful [22] Thor Reiersen Lilleholt|Thor R.Lilleholth
Regimentul Infanterie Nordenfjelske [36]
[modificare | modificare sursă]- Capitanul Peter Blankenborg Prydz
- Mușchetarul Helge Ellingsen Waagaard
Norske Jeger Corps [37]
[modificare | modificare sursă]- Capitanul Palle Rømer Fleischer
- Caporalul Niels Fredriksen Dyhren
Regimentul Infanterie Oplandske [38]
[modificare | modificare sursă]- Colonel Diderich Hegermann|D.Hegermann
- Sergentul Paul Thorsen Harildstad|Sergeant Haraldstad
Porsgrund [39]
[modificare | modificare sursă]- Angrosistul Jørgen Aall
Raabøigelaugets Amt [40]
[modificare | modificare sursă]- Judecătorul Thomas Bryn
- Fermierul [2] Even Torkildsen Lande
- Șeriful [22] Ole Knudsen Tvedten
Romsdals Amt [41]
[modificare | modificare sursă]- Lista Guvernatorilor Județului Møre og RomsdalHilmar Meincke Krohg
- Decanul [12] Jens Stub
- Fermierul [2] Elling Olsson Walbøe
Røraas Bergkorps [42]
[modificare | modificare sursă]- Capitanul Richard Floer
Smaalehnenes Amt [43]
[modificare | modificare sursă]- Maiorul Sibbern (who also represented the Norwegian Mounted Jegerkorps).
- Decanul [12] Peter Ulrik Magnus Hount
- Fermierul[2] John Hansen
Schien Skien
[modificare | modificare sursă]- Angrosistul Didrich (von) Cappelen
Stavanger Bye Stavanger
[modificare | modificare sursă]- Comerciantul Peder Valentin Rosenkilde
Stavanger Amt Rogaland
[modificare | modificare sursă]- Pastorul Lars Andreas Oftedahl
- Comerciantul Christen Mølbach
- Fermierul [2] Asgaut Olsen Regelstad
Søe-Deffensionen [44]
[modificare | modificare sursă]- Comodorul Jens Schow Fabricius|J.S.Fabricius
- Locotenentul Thomas Konow|T.Konow
- Ofițerul Peder Johnsen|P.Johnsen
- Able Bodied Seaman Even Thorsen
Søndenfieldske Infanterie-Regiment [45]
[modificare | modificare sursă]- Colonelul Daniel Frederik Petersen|D.Petersen
- Mușchetarul Ole Svendsen Iglerød|Ole Svendsen
Søndenfieldske Dragon-Regiment [46]
[modificare | modificare sursă]- Capitanul [47] Eilert Waldemar Preben Ramm
- Caporalul Peder Paulsen Balke
Tellemarkske Infanterie Regiment [48]
[modificare | modificare sursă]- Capitanul Enevold Steenblock Høyum
- Sergentul Gullik Madsen Røed
Trondhjems Bye [49]
[modificare | modificare sursă]- Consilierul de Stat [50] Andreas Rogert
- Angrosistul Peter Schmidt jr.
Søndre Trondhjems Amt [51]
[modificare | modificare sursă]- Pastorul Jacob Hersleb Darre
- Judecătorul Anders Rambech
Nordre Trondhiems Amt [52]
[modificare | modificare sursă]- Decanul[12] Hans Christian Ulrik Midelfart
- Pastorul Hieronymus Heyerdahl
- Fermierul [2] Sivert Bratberg
Første Trondhjemske Regiment [53]
[modificare | modificare sursă]- Capitanul Georg Ulrich Wasmuth
- Sergentul Daniel Larsen Schevig
Andet Trondhjemske Regiment [54]
[modificare | modificare sursă]- Capitanul Jacob Erik Lange
- Sergentul Helmer Andersen Gjedeboe
Trondhiemske Dragon Corps [55]
[modificare | modificare sursă]- Locotenentul Frederik Hartvig Johan Heidmann
- Intendentul Petter Johnsen Ertzgaard
Tønsberg [56]
[modificare | modificare sursă]- Angrosistul Carl Peter Stoltenberg
Westerlenske Inf. Regiment [57]
[modificare | modificare sursă]- Maiorul Just Henrik Ely
- Underjeger Omund Bjørnsen Birkeland
Øster Risør [58]
[modificare | modificare sursă]- Comerciantul Henrik Carstensen
Legături externe
[modificare | modificare sursă]Note
[modificare | modificare sursă]- ^ Akershus
- ^ a b c d e f g h i j k l m n o p The Norwegian term Bonde is more specific; it indicates the farmer is a free-holder who works his own land, usually with the help of others.
- ^ Akershus dragon regiment
- ^ Akershus marksmen regiment
- ^ Arendal
- ^ Artillery Corps
- ^ Bergen City
- ^ Hordaland|Søndre Bergenhuus Amt
- ^ Nordre Bergenhuus Amt
- ^ Bergenhus Regiment
- ^ Buskerud
- ^ a b c d .
- ^ În acest caz cel care colecta taxe pentru zona rurală.
- ^ Telemark
- ^ Oslo
- ^ Kristiansand
- ^ Oppland
- ^ Drammen
- ^ Halden
- ^ Fredrikstad
- ^ Hedmark
- ^ a b c d Administratorul oficial echivalent cu un șerif.
- ^ Holmestrand
- ^ Jarlsberg
- ^ Engineer Brigade
- ^ Kongsberg
- ^ Kragerø
- ^ Larvik
- ^ The domain of the Count of Larvik.
- ^ Titlil norvegian de Proprietær presupune deținerea unor suprafețte de pământ.
- ^ Vest-Agder
- ^ also located in Vest-Agder County
- ^ Molde
- ^ Moss
- ^ Aust-Agder
- ^ Brigade in Northern Norway.
- ^ Army chasseurs
- ^ Oppland Regiment
- ^ Porsgrund
- ^ [[Råbyggelag|]]
- ^ Møre og Romsdal
- ^ Mountain troops stationed at Røros.
- ^ A former county located in modern day [[Østfold|]].
- ^ The Navy
- ^ Infantry Regiment of Southern Norway
- ^ Dragoon Regiment of Southern Norway
- ^ The Norwegian term Rittmester might also be translated “Captain of Horse”.
- ^ Telemark Regiment
- ^ Trondheim city.
- ^ The Etatsråd was formerly a position granted by the king.
- ^ Sør-Trøndelag
- ^ Nord-Trøndelag
- ^ The First Infantry Regiment from Trondheim.
- ^ The Second Infantry Regiment from Trondheim.
- ^ The Dragoon Corps from Trondheim.
- ^ Tønsberg
- ^ Infantry Regiment from Vestlandet.
- ^ Risør