Paul Baran
Wygląd
Paul Baran (1926–2011) – amerykański inżynier, informatyk i wynalazca polsko-żydowskiego pochodzenia. Twórca idei komutacji pakietów, będącej podstawą działania m.in. Internetu.
- Gdy słucham o planach rewolucyjnych zmian reorganizacji społeczeństwa, odczuwam dyskomfort. A gdy komentarze sugerują, że proponenci nie przemyśleli ubocznych skutków swojej propozycji, odczuwam niepokój. A gdy obserwuję beztroskie lekceważenie skutków ubocznych jako nieistotnych wobec wspaniałości nadchodzącej utopii, robię się nieufny. Jestem nieufny właśnie teraz. (…)
Chcąc zbudować stabilne społeczeństwo, zrozumieliśmy, że nie chodzi tylko o to, żeby w przyszłości powiększyć rozmiar tortu do podziału. Zaczynamy także rozumieć znaczenie tego, żeby niczyjej porcji, która już jest dość cienka, nie zrobić jeszcze cieńszą.- Opis: w 1971 podczas branżowej konferencji poświęconej perspektywom nadchodzącej cyfrowo-sieciowej utopii.
- Źródło: Wojciech Orliński, Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana, wyd. Agora, Warszawa 2019, s. 268.
- Zobacz też: społeczeństwo, wzrost gospodarczy
- Generał John Bestic poprosił mnie, żebym powtórzył dla jego sztabu swoje przemówienie w AFAG [Air Force Advisory Group] na temat rozproszonej łączności. Obecność ograniczono dla szarż od pułkownika wzwyż. Wystąpienie przyjęto dość dobrze, zwłaszcza wśród tych, którzy byli na poprzednim spotkaniu. Im częściej ktoś słyszy tę propozycję, tym łatwiej wzbudzić jego entuzjazm. To jak w Alicji w Krainie Czarów – wszystko, co powtórzono trzy razy, staje się prawdą. Pułkownik Bob Ferguson powiedział, że uważa, że koncepcja rozproszonej sieci wydaje mu się na tyle sensowna, że jest gotów wydać QOR [Qualitative Operational Requirement], jak tylko my będziemy gotowi.
- Opis: w 1961.
- Źródło: Wojciech Orliński, Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana, wyd. Agora, Warszawa 2019, s. 191.
- Nasi dzisiejsi mówcy są tak naprawdę radykalnymi rewolucjonistami w przebraniu (…) Obiecują całkowicie przebudować strukturę naszej sieci informacyjnej, co z kolei zmieni strukturę społeczną naszego kraju. A jednocześnie wydaje się, że mówią, że wszystkie te zmiany przyniosą same dobre rzeczy. Może mają rację. Ale może jej nie mają.
- Opis: w 1971 podczas branżowej konferencji poświęconej perspektywom nadchodzącej cyfrowo-sieciowej utopii.
- Źródło: Wojciech Orliński, Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana, wyd. Agora, Warszawa 2019, s. 268.
- Obawiamy się nie tylko stworzenia prostych „maszyn do zautomatyzowanego szantażu” [dziś nazywamy to ransomware – przyp. autora] posługujących się tymi informacjami, ale także skutków ubocznych rozwijania się technik „pośredniego dedukowania relacji”. Takie techniki, gdy się już rozwiną, będą pozwalać na rysowanie łańcuchów relacji dowolnej osoby, organizacji, wydarzenia itd., z innymi osobami, organizacjami, wydarzeniami.
- Opis: fragment referatu „Łączność, komputery, ludzie” wygłoszonego po raz pierwszy w listopadzie 1965 roku na Połączonej Konferencji Komputerowej w Las Vegas.
- Źródło: Wojciech Orliński, Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana, wyd. Agora, Warszawa 2019, s. 198.
- Zobacz też: media społecznościowe, koń trojański
- Obfitość zdalnie dostępnych systemów komputerowych, połączonych ze sobą, może przynieść zagrożenie dla prawa jednostki do prywatności – takiej, jaką znamy dziś.
Skumulowana baza danych może być tak obszerna i tak łatwo dostępna, że pozwoli to pozbawionym skrupułów jednostkom na używanie tych informacji do nielegalnych celów.- Opis: fragment referatu „Łączność, komputery, ludzie” wygłoszonego po raz pierwszy w listopadzie 1965 roku na Połączonej Konferencji Komputerowej w Las Vegas.
- Źródło: Wojciech Orliński, Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana, wyd. Agora, Warszawa 2019, s. 197–198.
- Zobacz też: prywatność
- Pomysły są tanie. Sztuka w tym, żeby skłonić innych do wcielania ich w życie.
- Proces technologicznego rozwoju przypomina budowę katedry. Przez setki lat wciąż przychodzą nowi ludzie, dokładają swoją warstwę na starych fundamentach i każdy z nich mówi „zbudowałem katedrę”. (…) Potem przychodzi historyk i pyta, „no cóż, to kto ją zbudował?”. Piotr tutaj umieścił kilka kamieni, a Paweł tutaj dodał swoje. Jeśli nie zachowasz ostrożności, możesz sam sobie wmówić, że to właśnie ty wykonałeś najważniejszą część. Ale w rzeczywistości wszyscy tylko dokładali coś do tego, co zrobiono przed nimi.
- Opis: kiedy zaczęto go fetować i nagradzać za wynalezienie internetu.
- Źródło: Wojciech Orliński, Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana, wyd. Agora, Warszawa 2019, s. 170.
- Zobacz też: technologia, katedra
- Wielu z nas poczuło, że o ile nie zaprojektuje się bardzo starannie systemu kontroli – pracujemy nad najbardziej niebezpieczną rzeczą w naszym życiu.
- Opis: wspominając pracę nad systemem zdalnego odpalania i sterowania międzykontynentalnymi rakietami balistycznymi typu LGM-30 Minuteman przenoszącymi głowice jądrowe.
- Źródło: Wojciech Orliński, Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana, wyd. Agora, Warszawa 2019, s. 151.
- Współczesna przestępczość zorganizowana będzie zapewne mieć zasoby finansowe i dostęp do umiejętności niezbędnych do pozyskania i użycia w złych intencjach informacji dostępnych w systemach, o których mówimy.
- Opis: fragment referatu „Łączność, komputery, ludzie” wygłoszonego po raz pierwszy w listopadzie 1965 roku na Połączonej Konferencji Komputerowej w Las Vegas.
- Źródło: Wojciech Orliński, Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana, wyd. Agora, Warszawa 2019, s. 198.