Przejdź do zawartości

Wulagazaur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wulagazaur
Wulagasaurus
Godefroit, Hai, Yu & Lauters, 2008
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

zauropsydy

Podgromada

diapsydy

Infragromada

archozauromorfy

Nadrząd

dinozaury

Rząd

dinozaury ptasiomiedniczne

Podrząd

cerapody

Infrarząd

ornitopody

Nadrodzina

hadrozauroidy

Rodzina

hadrozaury

Podrodzina

hadrozaury płaskogłowe

Rodzaj

wulagazaur

Gatunki
  • W. dongi Godefroit, Hai, Yu & Lauters, 2008

Wulagazaur (Wulagasaurus) – rodzaj hadrozauroida występującego w późnej kredzie na terenach Chin (Azja). Jego nazwa rodzajowa oznacza „jaszczur z Wulaga” i odnosi się do miejsca odkrycia jego skamielin, a epitet gatunkowy honoruje chińskiego paleontologa Donga Zhiminga[1]. Podobnie jak inne hadrozauroidy i ogólnie ornitopody był roślinożercą[2]. Jego pochodzące z mastrychtu szczątki zostały znalezione w formacji Yuliangze (Wulaga, Chiny, Azja). W odróżnieniu od innych hadrozaurów znanych z tej formacji był hadrozaurem płaskogłowym. Holotyp tego dinozaura składa się z niekompletnej kości zębowej. Inny materiał przypisany do tego zwierzęcia przez autorów jego opisu składa się z puszek mózgowych (GMHWJ1, W384, W421), kości jarzmowej (GMH W166), szczęk (GMH W233, GMH W400-10), kości zębowej (GMH W217), łopatek (GMH W267, W411), mostków (GMH W194, W401), kości ramiennych (GMH W320, W515-B), kości kulszowej (GMH W398−A)[1]. Xing i współpracownicy (2012) stwierdzili jednak, że część tych kości (wymienione wyżej puszki mózgowe, szczęki i łopatka GMH W267) należą do hadrozaura z podrodziny Lambeosaurinae i tym samym nie mogą należeć do wulagazaura; dodatkowo autorzy ci stwierdzili, że mostek GMH W401 jest uszkodzony i – biorąc pod uwagę jego niewielkie rozmiary – prawdopodobnie należy do młodego osobnika, którego przynależności gatunkowej nie można potwierdzić. Autorzy ci przypisali natomiast osobnikom z gatunku Wulagasaurus dongi kilka dodatkowych skamieniałości, w tym m.in. kość kwadratową GMH W394, mostek GMH W458, kości krucze GMH WH194 i GMH W385, kość biodrową GMH W359, kość kulszową GMH W362 oraz kości strzałkowe GMH W50-2 i GMH W212[3]. Wulagazaura charakteryzuje wąska kość zębowa i charakterystyczna budowa kości ramiennej o inaczej umieszczonych zaczepach mięśni niż u innych hadrozaurów. Przeprowadzona po odkryciu wulagazaura analiza filogenetyczna wykazała, że wulagazaur jest najbardziej bazalnym znanym hadrozaurem płaskogłowym. Dowodzi to, że hadrozaury płaskogłowe i ogólnie hadrozaury wyewoluowały w Azji[1]. Z kolei z analizy przeprowadzonej przez Xinga i współpracowników (2012) wynika, że wulagazaur był taksonem siostrzanym do kladu tworzonego przez rodzaje Brachylophosaurus i Maiasaura[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Pascal Godefroit, Shulin Hai, Tingxiang Yu, Pascaline Lauters. New hadrosaurid dinosaurs from the uppermost Cretaceous of north−eastern China. „Acta Palaeontologica Polonica”. 53 (1), s. 47–74, 2008. (ang.). 
  2. John R. Horner, David B. Weishampel, Catherine A. Forster: Hadrosauridae. W: David B. Weishampel, Peter Dodson, Halszka Osmólska (red.): The Dinosauria. Wyd. drugie. Berkeley: University of California Press, 2004, s. 438–463. ISBN 0-520-24209-2.
  3. a b Hai Xinh, Albert Prieto-Márquez, Wei Gu, Ting-Xiang Yu. Re-evaluation and phylogenetic analysis of Wulagasaurus dongi, a hadrosaurine dinosaur from the Maastrichtian of northeast China. „Vertebrata PalAsiatica”. 50 (2), s. 160–169, 2012. (ang.). 

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]